Még pajszert is Felcsútról, Mészáros Lőrinc öccsétől rendeltek a Várkert Bazárba

  • Magyar Krisztián
  • 2015. május 24.

Kis-Magyarország

Külön Mészáros Lőrinc öccse cégét hívta meg a Várgondnokság közbeszerzésre. Villáskulcs, vinkli, mérőszalag, de kalapács is a felcsúti cégén át jön a Várkertbe.

A Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. pár hete műszaki üzemeltetési feladatok ellátásához szükséges gépeket és szerszámokat vásárolt. Közel 300 darab eszközt rendeltek (ezeket alább, keretes írásunkban közöljük), amely között van mindenféle szerszám: például csillag-, imbusz- és villáskulcs, kalapács, satu, pajszer, WC-pumpa, elsősegélydoboz, vinkli és hosszabbító is nagy számban.

Ezeket kell beszerezni Mészáros cégének

4 darab Akkumulátoros ütvefúró-csavarbehajtó, 4 darab Sarokcsiszoló, 4 darab Dekopírfűrész, 4 darab Elektromos ütvefúró, 4 darab Szerszámosláda, 4 darab Válltáska bőr, 4 darab Csillag-villás kulcs, 4 darab Csillagkulcs, 4 darab Villáskulcs, 4 darab Dugókulcs, 4 darab Imbuszkulcs, 2 készlet Csavarhúzó készlet, 2 készlet Csavarhúzó készlet, villanyszerelő, 2 darab Kombinált fogó 180, villanyszerelő, 2 darab Oldalcsípőfogó 150, villanyszerelő,  2 darab Hosszúcsőrű fogó, villanyszerelő, 2 darab Blankoló- és krimpelőfogó, 8 darab Csőfogó, 2 darab Bitzfogó, 2 darab Lemezvágó olló, 4 darab Keretes fűrész, 2 darab PVC-vágó kés, 2 darab Multiméter profi, 2 darab Lakatfogó, szigetelésvizsgáló adapterrel, 4 darab Tolómérő, 10 darab Mérőszalag, 1 darab Mérőszalag, fém, tekerős, 3 darab Lézeres távolságmérő, 2 darab Nedvességmérő, 2 darab Légnedvességmérő, 10 darab Vízmérték, 1 darab Derékszög (vinkli), 4 készlet Reszelőkészlet, 4 készlet Csigafúró készlet, 4 készlet Betonfúró készlet, 12 darab Kalapács, 4 darab Laposvágó, 4 darab Betonvéső, 4 darab Pontozó, 2 darab Satu, 2 darab Pajszer, 20 darab Drótkefe, 4 darab Gázlámpa, 4 darab Hosszabbító + dob, 10 darab Elemlámpa SMD ledes, akkumulátoros, 2 darab Forrasztópáka 100 W, 220 V, 2 darab Gázégős forrasztó, 20 darab Párhuzamszorító csavaros, 2 darab Csőtisztító, 2 készlet Menetmetsző készlet, 4 darab Szennyvízszivattyú, 4 darab Locsolótömlő, 4 darab WC-pumpa, 2 darab Távhőmérő, 22 darab Létra, 8 darab Vízpumpafogó, 2 darab Csőfogó, 2 darab Görgős rézcsővágó, 2 darab Orrfűrész szikramentes vágáshoz, 1 darab Pressgép, 2 darab Szigetelt villanyszerelő szett, 2 darab Guruló szerelőállvány, 2 darab Hidraulikus, villás kézi raklapemelő (béka), 2 darab Kézi kocsi, 4 darab Bútorszállító kocsi (kutya), 2 darab Lépcsőjáró molnárkocsi, 2 darab Próbalámpa, 2 darab Beülő, 2 darab Inverteres trafó, 15 darab Elsősegélydoboz 1–30 fő, 5 darab Elsősegély doboz 50–100 fő, 1 darab Forrasztóállomás, 40 darab Hosszabbító, 10 darab Elosztó, 2 darab Kézi elektromos csőtisztító készülék.

A Budavári Önkormányzat és a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő cégnél úgy látták, akkor járnak a legjobban, ha ezeket a szerszámokat a felcsúti milliárdos polgármester, Mészáros Lőrinc öccsétől rendelik meg. A közpénzből finanszírozott beszerzésre 8,5 millió forintos kerete volt a Várgondnokságnak, amely hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás során választotta ki az Agro-Felcsút Kft.-t úgy, hogy csak Mészáros János cégétől kért ajánlatot. Ezt megtehette, mert a közbeszerzés értékhatára nem lépte túl azt a 25 millió forintos összeget, amely felett már nyílt, többszereplős pályázatot kell kiírni – végül 8,19 milliós megbízást kötöttek Mészárossal. Több vállalkozást is megkerestek, közülük Mészáros János cégének 8,19 milliós ajánlata volt a legkedvezőbb – reagált érdeklődésünkre a Várgondnokság, ahonnan azt is megtudtuk, hogy a megrendelt gépek és szerszámok a Várkert Bazár üzemeltetésében segítenek majd. A tenderkiírásban egyébként még az is szerepel: a „szerződés európai uniós alapokból finanszírozott projekttel és/vagy programmal kapcsolatos”. (Frissítés: cikkünk korábbi változatában azt írtuk, csak Mészáros cégétől kértek árajánlatot, ez azonban nem igaz, mint írjuk másokat is megkérdeztek. - a szerk.)

A Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. – a saját és a Várkert Bazár honlapján közölt információk szerint – a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a Budapest I. Budavári Önkormányzat tulajdonában van. Feladata a Budavári Palota és a környezetében található állami tulajdonú, műemlékké nyilvánított ingatlanok és építmények vagyonkezelése, a fejlesztések előkészítése és egyes üzemeltetési teendők ellátása. A Várgondnokság a Várkert Bazár üzemeltetője is egyben, a közhasznú feladatait részben a Miniszterelnökség finanszírozza, részben pedig a rábízott állami vagyon hasznosításából származó bevételekből.

Úgy tudjuk, eddig még nem indult közbeszerzéseken Mészáros János cége (de legalábbis ennek nincs nyoma a kozbeszerzes.hu-n), és nem találtuk meg saját honlapját se, ahol mondjuk a referenciamunkák szerepeltek volna. Ennek ellenére tisztes árbevétellel bír. A 2010-ben alapított Agro-Felcsút 2011-ben máris 155 millió, 2012-ben 277 millió, 2013-ban pedig 407 millió forint árbevételt könyvelhetett el (a tavalyi eredmények még nem nyilvánosak). Arról már korábban írtunk: Mészáros Lőrinc lapunknak is nyilatkozó munkásai szerint a báty is besegít azzal, hogy hatalmas gépparkjához az öcs – egyebek közt – gépjármű-, illetve alkatrész-kereskedelemmel, gépjárműjavítással és -karbantartással, gumiabroncs gyártásával és ruházati termékek kiskereskedelmével is foglalkozó cégétől rendeli meg a szükséges alkatrészek egy részét. A Mészáros és Mészáros Kft. több munkása is arról számolt be, hogy akkor is csak az Agro-Felcsút Kft.-től vehették meg az új alkatrészeket, ha Felcsúttól távol dolgoztak, így a beszerzés az utazást is beleszámítva az indokoltnál jóval többe kerülhetett Mészáros Lőrincnek. Mészáros János cége miatt – amely ott van a Puskás Akadémia támogatói között – korábban a helyi Jobbik is szót emelt, mivel szerintük az Agro-Felcsúton keresztül az önkormányzati képviselő 700 ezer forint értékben számlázott a felcsúti polgármesteri hivatalnak.

Több lábon áll a felcsúti polgármester öccse

Mészáros Jánosnak – akinek cégügyeivel mi is foglalkoztunk korábban – az Agro-Felcsút Kft.-n kívül még két másik cége is van, bár azok jóval kisebb forgalmat könyvelhettek el az elmúlt években. Az 1993-ban alapított Pegazus Trade Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. – amelyet egyebek közt vendéglátásra, dohányáru-, ital-, könyv- és újság-kiskereskedésre jegyeztek be – 2011-ben és 2012-ben semmilyen forgalmat nem termelt, de 2013-ban már 41,7 millió forintos nettó árbevételt könyvelhetett el. Majdnem pontosan annyit, mint tavalyelőtt a J+D 98 Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaság, amelyet ugyancsak Mészáros Lőrinc öccse alapított.


Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”