A bajai vendéglátóhelyeknek és taxisoknak kétségkívül jól jött a tét nélküli időközi önkormányzati választásból az elmúlt hetek legnagyobb belpolitikai eseményévé fajult bajai voksolás, ahol a baloldal az újdonsült összefogásban rejlő potenciált, a Fidesz pedig a kampánygépezetét próbálgatja.
|
Az Isten háta mögötti kampány előzményei ismertek: a hármas számú, a korábbi választásokon egyértelműen jobboldali irányba húzó bajai választókörben a helyi önkormányzati képviselő halála miatt kellett kiírni időközi választást. A szeptember végi kampányhajrára Bajnai Gordon és Mesterházy Attila is megérkezett a helyszínre (a hvg.hu információi szerint hivatalos volt Orbán Viktor is, ám a miniszterelnök végül nem ment el a forróvá vált terepre), az elvileg jobbos körzetben pedig Teket Melinda keményen megszorongatta Kovács Csabát, aki összesen 61 szavazattal, ötszázalékos különbséggel tudta megverni a baloldali aspiránst. Már ez is elég kínos volt a közvélemény-kutatásokban toronymagasan vezető Fidesz számára, az pedig különösen, hogy abban a szavazókörben, ahol a Fidesz feltűnően nagy arányban nyert (az időközi választások tanulságairól szóló cikkünket itt olvashatja) – a többi szavazókör adatait összesítve Teket lenne a győztes –, a bíróság kampánycsendsértésre hivatkozva megsemmisítette a választás eredményét, és új voksolást írt elő. (Az ellenzék videókkal bizonygatta, hogy szervezetten szállítottak a szavazókat – a szerk.) Ez a 32. szavazókör, amelyet kis túlzással az egész ország megismert az elmúlt két hét során.
A kínos jelölt
Az alig félezer lakosú kört médiamunkások hada lepte el október eleje óta, néha úgy is tűnik, több itt az újságíró, mint a választópolgár. A területen a Fidesz jelöltjét ábrázoló plakátrengeteg nőtt, ami a helyiek szerint esténként eltűnik, hogy reggel aztán újra előbukkanjon, emellett három hangszórós furgon kapacitálja a lakosokat Kovács Csaba hangján arra, hogy ne féljenek Bajnai Gordontól és társaitól, és szavazzanak a Fidesz jelöltjére – a félreértéseket elkerülendő, a furgonok oldalán is ott virít Kovács képe. Ezenkívül követő autók is megjelentek, melyek utasai kamerával dokumentálják Teket Melinda találkozását a választókkal. (Sajtóértesülések szerint a kamerázó szolnoki fiatalok nem is ismerik Kovács Csabát, viszont Kubatov Gábor pártigazgatót igen. Ez tulajdonképpen nem is meglepő: Kubatov két régi segítője, Fodor Tibor fideszes önkormányzati képviselő és a korábbi jobbikos Elszászer Tibor Csörsz már szeptember végén bevetette magát a bajai választáson, erről korábbi cikkünket itt olvashatja – a szerk.) Teket Melinda a hét elején zaklatásért jelentette fel az őt kampányútjain rendszeresen követő autókat, mert az még akár elfogadható is lenne – az általunk telefonon utolért, épp a szavazókör más részét járó jelölt szerint –, hogy őt mint közszereplőt kamerázzák kampány közben, azonban mindenképpen személyiségi jogokat sért, hogy azokat is felveszik, akikkel éppen beszél, sokszor a házak portáján.
|
Mindez teljesen idegen a helyiek számára, akikkel eddig kis túlzással a kutya sem foglalkozott. Az eredetileg hobbikertes, Baja külterületi részen elhelyezkedő víkendházas vidékre azok költöztek ki az elmúlt évtizedek során, akik nem tudták megengedni maguknak a városi létet, sok köztük a roma származású – a nyilvánosságra került felvételek alapján a Bács-Kiskun Megyei Roma Önkormányzat vezetője kulcsszerepet játszott a szavazók „megszervezésében”.
Zsigó embere
„Inkább a kátyúkra tették volna a plakátokat, jobban jártunk volna” – morog a taxisofőr, akinek segítségével kijutunk a várostáblán túl elterülő szavazókörbe. A hadszíntér határát egy mobiltartóra tett Kovács Csaba-plakát jelzi, amelyből 10-15 méteres távolságokban újabb és újabb példányok tűnnek fel – mint megtudjuk, szeptember 22-e előtt Teket Melinda-plakátok is voltak itt, de azokat valamiért letépték. „Azért kellett kirakni ennyit, hogy tudják az emberek, kire kell szavazni”, mondja maliciózusan taxisunk, aki egyetért a többektől is hallott véleménnyel, hogy a Fidesz számára egyre kínosabb választási botrányt Zsigó Róbert polgármester sajátos káderpolitikája okozta elsősorban.
|
A bácsalmási származású, Baján máig félig-meddig „gyüttmentként” kezelt Zsigó 2010-ben került a város élére, miután az országos Fidesz-vezetés selyemzsinórt adott elődjének, Révfy Gábornak. Ezek után Zsigó elsősorban a tőle függő párttagokat próbálta előnybe hozni a „régi gárdával” szemben. Ennek lett az eredménye a biztonsági őrként (más értesülések szerint portásként) dolgozó Kovács jelöltsége, akinek kiválasztását csakis a Zsigóval való jó kapcsolata motiválhatta a helyiek szerint, mivel politikusi erényeket eddig nem igazán csillogtatott meg. A képviselőjelölt leginkább azzal keltett feltűnést, hogy teljesen elérhetetlen a média számára. Ennek okára talán a 444.hu videója világít rá, ahol a házról házra járó jelölt súlyos emlékezetzavart mutat: először azt nem tudja, hogy ki a kampányfőnöke, majd az sem tudja megmondani, hol található a Fidesz bajai pártirodája.
Halászléturisták paradicsoma
Nekünk sajnos nincs akkora szerencsénk, mint a 444.hu munkatársainak, így csak a Fidesz furgonjait csípjük el kicsit beljebb, már a földutas szakaszon. A furgonok általunk is dokumentált jelenléte és tevékenysége vezetett egyébként az egyik legabszurdabb határozathoz a választást kísérő jogi csatában: a helyi választási bizottság elutasította az E2014–PM és MSZP jelöltjének panaszát, aki azt kifogásolta, hogy a furgonok hangosbemondója gyűlöletkeltéssel vádolja őt. A bizottság szerint viszont hiába volt ennek szem- és fültanúja számtalan ember, a benyújtott videofelvétel elkészültének időpontja nem volt bizonyítható.
Hova húz a bizottság? A helyi választási bizottságnak nem ez volt az egyetlen furcsa döntése. A video- és hangfelvételek garmadája ellenére a testület szerint minden rendben zajlott a szeptember 22-ei választáson, a súlyos kampánycsendsértést végül a Kecskeméti Törvényszék mondta ki. A baloldali jelölt ügyeire viszont dicséretes figyelmet fordít a bizottság: megítélése szerint Teket Melinda kampánycsapata „különösen súlyos szabálysértést” követett el, amikor egy szóróanyaga a Fidesz kampánycsendsértéséről beszélt, ez így a bírósági ítéletben ugyanis valóban nem szerepelt. Kreatív jogi megoldásokért viszont az E14 sem megy a szomszédba: kedden a gyámhivatalhoz fordultak, miután megítélésük szerint a folyamatosan harsogó hangosbemondók káros hatást gyakorolhatnak a gyermekek fejlődésére. |
A rendszeresen járó furgonok mellett is nagy a forgalom a szemmel láthatóan inkább lovaskocsikra optimalizált dűlőutakon, egymást követik a feltűnően jó karban lévő személyautók. Egyik beszélgetőtársunk, aki épp egy nagy adag fát tol biciklijén, régi ismerősként üdvözli a mellettünk elsuhanó autót, ám mint kiderül, nem a helyi elit kocsikázik a tanyavilágban, az autósok csak az elmúlt bő egy hétben lettek a tájkép részei. „Sziasztok, helyiek vagytok, vagy turisták?” – kérdezzük az egy cigiszünetre megálló háromfős különítménytől. „Turisták”, jön az azonnali válasz, majd az egyikük hozzáteszi: „A halászlé miatt jöttünk Bajára.”
Rosszabb úgysem lehet
Helyi beszélgetőtársunk mindenesetre jól szórakozik az egymást kerülgető autókon, és őt személy szerint a „dinnyésautókra” hajazó Fidesz-furgonok sem zavarják, mert dolgozni jár napközben. A felfokozott kampányt is jól viseli, elvégre szerinte Budapesten mindig hasonló dolgok történnek. „Mi is magyar állampolgárok vagyunk, nekünk is el kell viselni ezt” – szögezi le, azonban a választástól nem vár sokat. „Rosszabb úgysem lehet” – mondja bizakodóan a földúton állva, majd a meglehetősen kezdetleges, de legalább létező közvilágításra pillant, amely az egyetlen jelentős fejlesztés volt a területen az elmúlt években: „Ezt csak nem veszik el.”
|
A kampánynak annyi eredménye mindenképpen lett, hogy „Csabát és Melindát” mindenki név szerint ismeri már a szavazókörben, miközben a helyiek korábban jelöltet se nagyon láttak közelről. Hiába van azonban összesen mintegy 490 választópolgár a szavazókörben, megtalálásuk jelentős nehézségeket okoz a kis dűlőutakra szétágazó területen – mondja Teket, aki egy kísérővel, no meg a levakarhatatlan megfigyelőivel járja a vidéket. – Foglalkozom majd az itt élőkkel azután is, ha engem választanak meg.” Igaz, óvatos, ha a jövőről van szó, hiszen megválasztása esetén is kisebbségben marad a baloldal a képviselő-testületben, így nem is ígér tízmilliós fejlesztéseket.
„Továbbmehetünk arra, de igazából ott semmi nincs, csak ugyanez” – int kísérőnk egy látszólag a semmibe tartó dűlő felé, amelyet újabb Kovács Csaba-plakátok szegélyeznek. A lassan nekieredő esőben így visszafelé vesszük az irányt. A hadszíntér bejáratánál lovasszekér halad el. „A lovakra nem kellett kitenni Kovács Csaba képét?” – kiált oda egy járókelő a kocsisnak. „Mi? A lovakra? Nem, azok az enyémek” – kiabálja vissza az.
Szombaton Bajnai Gordon és Mesterházy Attila zárja a bajai kampányt, majd jön a választás, és utána hétfőtől visszatérnek a szürke hétköznapok a tanyavilágba. Hacsak nem jön újabb „visszavágás”, márpedig az általunk megkérdezett helyiek biztosra veszik, hogy lesz ilyen.