Putyin ideiglenesen a Gazpromra bízta az olasz Ariston és a német Bosch oroszországi vállalatait

  • narancs.hu
  • 2024. április 27.

Külpol

Válaszul arra, hogy egyes országok szankciókkal sújtották az orosz vállalatokat.

Bekérették az orosz nagykövetet az olasz külügyminisztériumba, hogy magyarázatot kapjanak arra, miért és miként döntött úgy az orosz kormány, hogy az Ariston Thermo csoport oroszországi vagyonát a Gazprom Household Systems vállalat vezetésére ruházza át – írja a Telex, olasz és orosz hírügynökségekre hivatkozva.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken írta alá azt a rendeletet, amely minden különösebb indoklás nélkül az orosz Ariston és a német Bosh-Siemens fúzióját, az BSH Hausgerate részvényeinek 100 százalékát a Gazprom Household Systems vállalat kezelésébe adja.

Az Ariston Thermo Rus a leningrádi régióban van bejegyezve, fő tevékenysége háztartási gépek, elektromos eszközök gyártása. A vállalat bevétele 2023-ban 5 százalékkal nőtt, és 9,4 milliárd rubelt (38 milliárd forint) tett ki, míg az adózott nyeresége 12,1-szeresére, 33 millió rubelre (131 millió forint) csökkent.

Az ukrajnai háború kezdete óta Oroszország már több nyugati cég oroszországi leányvállalatának a vagyonát adta „ideiglenes kezelésbe”; e lépéseket azzal indokolták, hogy más országok szankciókkal sújtották az orosz vállalatokat.

Tavaly Putyin egy hasonló rendeletben a Danone és a Carlsberg orosz leányvállalatainak irányítását bízta „ideiglenesen” az orosz vagyonkezelő ügynökségre. Az intézkedésre azt követően került sor, hogy a francia és a dán vállalat bejelentette, ki akar vonulni az orosz piacról. Akkor a Carlsberghez tartozó Baltika orosz sörgyár részvényeinek 98,56 százalékát, valamint a Danone több tízezer részvényét helyezték az ügynökség ellenőrzése alá. Az Ariston és a Bosch esete annyiban más, hogy az irányítást – szintén „ideiglenesen” – nem állami ügynökségre, hanem egy másik, bár a kormány által ellenőrzött iparági szereplőre ruházták át.

Antonio Tajani, az olasz Minisztertanács alelnöke azt írta az X-en, hogy az oroszok váratlan döntése után azonnal kapcsolatba lépett az Ariston vezetésével, és biztosította őket, hogy „az olasz kormány a vállalat mellett áll, kész megvédeni azt a nemzetközi piacon”.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk