Tartalom

MaNcs, X. évf. 40. szám, (1998.10.01.) (1998-10-01)

Egotrip

Egotrip

Sajó László: Öt és feles (Legkedvesebb nyári élményem 2.)

Most is elindultam, mint néhány éve mindig, csak a dobszai emelkedő, aztán Bénye előtt a szerpentin, az a nehéz, Szántó után a fennsíkot utálom mégis, alattomos szembeszél, ám aztán hűs Aranyosi-völgy, fenyveserdők aljában, félúton forrás, itt megállék. Inni egy kortyot se, mosdani derékig, az úton senki, senki, teherautó fékez. Sofőr vizet vételez, forró a fülke, Patakra megy, én Tolcsvára, útba esik, kerékpár elférne a ponyva alatt, zötykölődve tovább beszélgetnénk, túl hamar érkeznék, ebédidőben nem illik. És nem látnám a patak köveit, árnyait sem, jó utat.

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások (A betegség dicsérete)

Az az igazság, hogy az Az az igazság, hogy... kezdetű mondatok igazságtartalmát illetően egy ideje roppant szkeptikus vagyok, és erre megvan minden okom. Ezek többsége ugyanis szemenszedett hazugság, ritkábban használt alfaja, Az igazság, az, hogy...-féle, kisebb önbizalomról, ám annál nagyobb gerinctelenségről árulkodó változat pedig az azt követő közlés hazugságvoltának rafinált elkendőzését, álságos körülírását szolgálja csak, annak érdekében, hogy időt nyerjen a sumák. Ebből persze nem következik, hogy a nem így kezdődő mondat feltétlenül igaz volna, az viszont igen, hogy igaza van annak a közismert debreceni figurának, aki, ha megszólítják - legyen szó bármiről -, leszögezve mintegy a tényállást az érdemi rész előtt, húsz év óta így kezd minden mondatot: Nagyon nehéz. Nem tudod, hogy hány óra van, Bandikám? Nagyon nehéz. Két perc múlva öt. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az embert mindinkább az igazság-hazugság konstelláció dichotómikus természetének felülvizsgálatára készteti a sűrűsödő tapasztalat, szoros összefüggésben a jó és a rossz, a betegség és az egészség, a normalitás és az abnormalitás közti határok kérdésével. Minden viszonylagos, attól függ, hogy honnan nézzük: megnyílnak ezek is, mint odakint, az EU-ban, a kutya se kéri a passzportokat.

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

A mások leszedik a sapkám, beleköhögnek a sálamba, hátravetik a dzsekim. Jól vagyok, belegyógyultam a Béres cseppekbe, tele vagyok energiával, adok az A vírusnak, telenevetem a hátralevő időt.

Publicisztika

Publicisztika

Krizsán Andrea: Késrátétel (A romák iskolai szegregációjáról)

Szeptember 3-án egy ámokfutó tanárnő, Kerényi György szavaival élve, "végigkaszabolt" nyolc kisiskolást és három tanárt Hajdúhadházon (MaNcs, szeptember 10.). Az eset különlegessége nemcsak az ámokfutásban rejlik, hanem abban is, hogy valamennyi gyermek cigány volt, és valamennyien a Szabó Gábor utcai tagiskola cigány felzárkóztató osztályaiban tanulnak. Nem utolsósorban az elégedetlenkedő cigány szülők megmozdulása és a felsorakozó cigány szervezetek nyilatkozatai hatására, joggal tehetjük fel a kérdést: vajon nem merítik-e ki a szegregáció fogalmát az efféle cigány felzárkóztató osztályok, sőt (tag)iskolák?

Publicisztika

Mindig forradalom

A kormányfő és csapata lépten-nyomon rázza a saját kezét és gratulál mgának; ami kívülről értelem és cél nélküli kapkodásnak, a szocialisták négy éve alatt véres verejtékkel felhalmozott vagyonka szétszórásának meg váratlan mélységekig hatoló politikai tisztogatásnak tűnik, az belülről nem más, mint soha nem látott, a magyar történelemben példa nélkül álló, lendületes, megalkuvást nem ismerő stb. kormányzati munka, az új, romlatlan, hatékony és (és!) nemzeti érzelmű nemzedék bevonulása a politikába, az ígéretek valóra váltása, az ország végső kommunistátlanítása és dekádárizálása (az országnak, pláne az államapparátusnak ugyanis sok olyan rejtett zuga van, ahol kommunisták és kádáristák húzták meg magukat), de annyira, hogy az már-már egy... FORRADALOM! Vagy legalábbis a rendszerváltás véghezvitele és beteljesítése, a történelem lelassult, sőt épphogy visszafele forogni el nem kezdett kerekének továbblendítése! (Amiben a parlament meg az ellenzék kifejezetten zavaró, már-már ellenforradalmi tényező: ezért lesz majd bőven elég, ha - amint a Fidesz akarja - jövőre csak háromhetente ülésezik.)

Belpol

Belpol

"A kritikus szakasz még előttünk áll" (Rein Taagepera politikatudós)

Interjúalanyunk kisgyermekként Észtországból vetődött Amerikába, később, felnőtt fejjel pedig a szilárdtest-fizikából a politológiába. Egy darabig a Kaliforniai Egyetemen tanított, aztán, a szovjet idők elmúltával félig visszatelepült az óhazába, ahol a tartui egyetemen nyitott politológia-kiskereskedést. 1992-ben elindult az észt elnökválasztáson: furcsamód épp Lennart Meri, a későbbi győztes unszolására. Meri terve az volt, hogy Taagepera az első, közvetlen fordulóban megakadályozhatja az exkommunista Rüütel győzelmét, a másodikban, ami viszont már a parlamentben zajlik, neki, Merinek lesz többsége. És így is lett. Taagepera, még mielőtt öntestével siklatta volna ki az észtországi kommunista visszarendeződés vonatát, írt két történelemkönyvet a balti államokról (az egyik magyarul: A balti államok története, R. Misiunasszal, 2000-Osiris, 1994), egyet Észtország függetlenné válásáról és még egyet, amely a politikatudomány egyik alapvetése lett. Ez a Helyek és szavazatok (Seats and Votes, 1984, Matthew Shugarttal közösen) című dolgozat, amely a választási rendszereket elemzi, matematikai megközelítésben.

Belpol

Kulturális hírek

Az arany áraA zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban mutatták be Bereményi Géza piaci játéknak címzett darabját: Az arany ára tulajdonképpen az író-rendező Eldorádó című filmjének színpadi verziója. Képünkön a Teleki téri kereskedőkirályt és feleségét alakító Farkas Ignác és Kubik Anna, valamint (balról) Borsos Beáta.

Belpol

Önkormányzati választások: Helyi hősök

Ez nehezen akart összejönni: az utolsó néhány napban dőlt el, hogy mégsem marad el a települések mintegy harmadában a helyhatósági választás. Oknak természetesen nem elég felemlegetni, hogy kevés a jelölt: kérdés, hogy politikai közönyről vagy a módosított törvény okozta szervezeti komplikációkról van-e szó, és hogy rádob-e egy lapáttal, ha a miniszterelnök közli: az önkormányzatok gyakorlatilag az országos politika folytatásai más eszközökkel. Ez az írás különböző településeken uralkodó állapotokról szól úgy, hogy egy percig sem tagadjuk: nem a teljesség igényével készült, csupáncsak érdekes helyszíneket és viszonyokat néztünk meg.

Belpol

A hágai Duna-per: A második menet

Egy éve, szeptember 25-én hirdette ki ítéletét a hágai nemzetközi bíróság a bősi vízlépcsőperben, de október 7-én a perben állók képviselőinek újból Hágában lesz jelenésük. Szlovákia ugyanis féléves fenyegetőzés után újból a bírósághoz fordult, azt kérve, a testület mondja ki Magyarország felelősségét abban, hogy elmaradt a megegyezés, és azonnal kötelezze egy új vízlépcsőszerződés megkötésére.

Belpol

A nyugdíjemelés foka: A fokos emelése (Vitanapok a parlamentben)

Más címmel, de gyakorlatilag ugyanabban a témában két politikai vitanapot is tart a héten a parlament. A koalíció és az ellenzék újabb erőpróbájának ígérkező ülések központi témája minden bizonnyal a nyugdíjemelés jövő évi mértéke lesz. Ez az egyik olyan ügy, melynek segítségével a kormányzati hatalomból kibillentett szocialisták fogást keresnek az önszáguldásától megrészegedett Fideszen.

Külpol

Külpol

Szlovákiai választások: Kiszámolták

A hét végén parlamenti választások voltak Szlovákiában. Az eredmények ismertek és biztatóak. Győztek a jók, Vladónak mennie kell, alighanem. Ám "északi szomszédunk" távolról sem az az ország, ahol a dolgok csak ilyen egyszerűen mennének. Eddig sem történt minden simán, viszont a java még hátravan.

Film

Film

"Budapesten mi folyik?" (Duane Denison, Jesus Lizard)

"Éppolyan veszélyes, mint amikor egy csőre töltött puskájú ember belép a bárba" - indokolta Seattle bírája David Yow kitiltását a városból. Pedig a Jesus Lizard frontembere majdhogynem kínosan ügyel, hogy a koncertjeiken rajta kívül senkinek se essék bántódása. Az énekest az utóbbi években már mosolyogni is látni, nem úgy a gitáros Duane Denisont, aki Bécsben egy éppen csak leszedált skizo ábrázatával ült neki kérdéseinknek.

Film

Divatot az olaszból (Giorgio Pressburger, a budapesti Olasz Intézet igazgatója)

Szeptember eleje óta új ember - a trieszti Giorgio Pressburger, azaz Pressburger György a VIII. kerületből - sétál be nap mint nap a Bródy Sándor utca legszebb épületébe. Nem véletlenül székelt itt hajdan az Országgyűlés, nem véletlenül vetett rá szemet oly sok pesti magángazdag és közintézmény. A századelőn volt itt kiállítóterem, rendeztek benne bazárt, használták filmszínháznak, sőt székelt benne a Katonatanács és a Statisztikai Hivatal is. 1942-ben végül Itália diplomatái győzedelmeskedtek, sikerült megvásárolniuk örök olasz tulajdonként az 1866-ban emelt impozáns épületet.

Film

"Csöndben próbálunk" (Amagacu Usio táncos-koreográfus)

Államférfiúnak kijáró tisztelet és szervezettség veszi körül. Féltik, ő meg békésen cigarettázgat az interjúkra kijelölt helyiség előtti lépcsőn. Aztán persze kiderül, hogy beszélgetésben is profi: arcát ironikus, mindent értő mosoly mögé rejti. Az újságírók sorba állnak, a tolmács fárad, ő engedelmesen, kissé távolságtartóan válaszolgat. Senki sem gondolná róla, hogy az ő fejében születik mindaz a csodás őrület, amit a másnapi előadáson látunk.

Zene

Zene

Táncszínház: Láthatatlan erők (Sankai Juku: Kíváncsian áll a tojás)

Amikor az előadás előtt két nappal a Thália Színház titkárságán Amagacu Usio rendező-koreográfus hirtelen kirontott az interjúszobából, és az oldalsó tűzlépcsőhöz sietett, hogy rágyújtson egy cigarettára, megállapítottam: a japán táncművészek nem irigy emberek, bármikor készségesen kölcsönadják az öngyújtójukat. Amikor az előadás napján a színházi bejáratnál kommandósok állták utamat, mindehhez azt is hozzátettem, hogy a japán táncművészek nemcsak önzetlenek, hanem elővigyázatosak is, nem szeretik, ha fekete ruhadarabokat viselő, ám jeggyel nem rendelkező tömegek próbálnak bejutni az előadásukra.

Tudomány

Tudomány

Magyar Royal Tarokk Egyesület: Tiszt a lappal

Míg a felszólaló tisztségviselők adószámoznak, és bizonyos virtuális bevételeket emlegetnek, a tagság a kocsmaasztaloknál szórakozottan kever, és időnként osztanak egymásnak; zsugáznának már nagyon. A szövetség évtizedes ideológiai küzdelmek árán jött létre, jó háromszáz éves előjáték után.

Sport

Sport

Alga, csak alga

"Szerintem ötezer egyáltalán nem sok egy ilyen algapakolásért" -mondtam a csajomnak, és elindultam a kétnapos horgászversenyre. Kicsit bántott, hogy egy szóval sem búcsúzott el, sőt még csak el sem mosolyodott. Az ajtóból visszanéztem. Az arca továbbra is zöld volt és rezzenéstelen. Hajnali fél hatkor már a Balaton-parti Sellő büfé pultjánál álldogáltam csapattársammal, a Rasta Business című lap főszerkesztőjével. A főszerkesztő egy palack Bomba energiaitalt próbált a szájába tölteni, de a feje a korai időpont miatt annyira rezgett, hogy a doppingszer nagy részét a mögötte unicumozó versenybíróra locsolta. A verseny első fordulója hatkor kezdődött.