„Saját magamat kellett legyőznöm” – Tamás meghalt

  • Urfi Péter
  • 2015. október 9.

Lélek

Vasárnap fekete szalaggal emlékeznek Tamásra, aki tolószékben is teljesítette a maratont.

„Az idén 5 éves SUHANJ! történetében ez az első alkalom, hogy elveszítünk valakit. Első pesti maratonunk, a 2010-es befutója után Tamás még kiszállt a székből, hogy néhány lépést saját lábán tegyen meg. Az volt az álma, hogy sétálhat, futhat még újra az életben. Humorral, nagy erővel küzdött betegségével, mely az utolsó években már ágyhoz kötötte. Szeretett a csapattal suhanni, harsány jókedvére mindig emlékezni fogunk” – mondta Gusztos Péter, a Suhanj! Alapítvány elnöke.

Tamás

Tamás

Fotó: Suhanj! Alapítvány

A sérült és fogyatékkal élő emberek sportolását elősegítő alapítvány vasárnap Tamásra emlékezik. Közleményükben ezt írják: „Az idei SPAR Budapest Maraton®-t a SUHANJ! csapatának tagjai fekete szalaggal teljesítik. Így emlékeznek a közelmúltban elhunyt Szalai Tamásra, aki az alapítvány első, 2010-es budapesti maratonján már a csapattal együtt vett részt.”

Hikomat voltam

Nem sokkal a fent említett maraton előtt, 2010-ben interjúztam Tamással, aki arról beszélt, hogyan találta meg a reményt, miután diagnosztizálták sclerosis multiplexszel. Az a cikk így ért véget:

Tamás ennek ellenére az egyik legderűlátóbb ember, akivel találkoztam. „Megtanultam, hogy erről nem ciki beszélni. Az a ciki, ha nem beszélsz, mert akkor nem tudnak rajtad segíteni. Az a baj a sclerosisosokkal, hogy bezárkóznak. Nekem vannak SM-barátaim, és mindenkinek gátlástalanul beszélek a bajaimról.” Amikor tizenhárom évvel ezelőtt, 19 éves korában diagnosztizálták, az egyetlen dolog, ami a rendelőben az „SM” rövidítésről eszébe jutott, a szado-mazo volt. De mára, ahogy sorstársai közül sokan, ő is szinte szakértővé képezte magát.

„A járáshoz körülbelül kétszáz izom aktivitása szükséges a lábban, nekem ebből jelenleg úgy 150 nem működik. Itthon a háromszögelés technikáját alkalmazom, tehát a falnak támaszkodva, tárgyakba kapaszkodva közlekedem, de ezt az utcán már nem tehetem meg, tehát tolószékbe ültem.” Miután megállapították a betegséget, hosszú ideig depresszióban volt. „Négy évig gyakorlatilag vegetáltam. Felkeltem, elmentem a főiskolára, hazajöttem, és néztem a tévét. Másnap ugyanez. Aztán találkoztam egy olyan emberrel, aki egyszerűen a karizmája révén kirángatott ebből.” Ekkor kezdett harcművészettel foglalkozni. „Saját magamat kellett legyőznöm. Öt edzőtábort küzdöttem végig, napi öt-hat, kétórás edzéssel. »Hikomat« voltam, sérült szamuráj. Ha a kezelőorvosom, aki eltiltott a sporttól, megtudta volna, biztos szeppukut követ el. Ma már nem tudom folytatni, ha egyet suhintanék a kardommal, én is dőlnék utána. De ez olyan tartást adott, ami máig hat.” Azt mondja, minden embernek van egy maszkja, az ő maszkja ez: mindig mosolyog.

„Néha, amikor elesek, és nagyon fáj, elkap a sírógörcs, és azt kérdezgetem, minek élek. De aztán elmúlik.” Tizenkét évig nem volt shubja, az első is akkor, amikor tavaly leszázalékolták. Azóta otthon van, édesanyja ápolja. „Őt talán jobban megviseli ez az egész, mint engem.” Rengeteg terve van: a zsáknyi pénzt elemésztő, de eredménytelen akupunktúra, biorezonancia és hasonlók után kipróbál egy új gyógymódot, ami állítólag műtéti beavatkozás nélkül ér el hasonló hatást, mint a CCSVI. Honlapszerkesztőként fog dolgozni, könyvet ír a betegségéről, és egyszer igenis szeretné lefutni a maratont.

Maratonista lettem

A cikk megjelenése után a Suhanj! önkéntesei megkeresték Tamást, aki egy héttel később teljesítette a maratont. Utána telefonon beszéltünk, és a maga lefegyverző iróniájával kioktatott: ha azt hinném, hogy ő csak ott ült és nem csinált semmit, nagyon tévedek, hiszen végigülni négy és fél órát és végig tartani magadat egy kerekes székben, az komoly teljesítmény. „Tudod, az a legfantasztikusabb érzés, amikor tolókocsival megérkezel a célba, és kapsz egy érmet. Mert megcsináltad.”

false

 

Fotó: Suhanj Alapítvány

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.