Kifárasztás, megosztás, megfélemlítés: Orbán azt hiszi, legyőzte a tanárokat

  • narancs.hu
  • 2016. május 25.

Narancsblog

Arcon köpte a tiltakozó pedagógusokat a kormány, és szemmel láthatóan élvezi is a helyzetet.

Természetesen hazudtak a tanároknak is. Mára ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a februárban előléptetett Palkovics László államtitkár megbízatásának nem a romokban heverő oktatási rendszer közösen kidolgozott reformja volt a célja, hanem a hangoskodók mielőbbi letörése. Ezt a feladatát Palkovics példásan teljesítette. Most még néhányszor bele is rúghat a legyőzöttekbe.

Nesze nektek!

A kellemetlen szituációkban rendszerint előrángatott fegyvertár kellékei működtek ezúttal is: a kifárasztás, a megosztás, a megfélemlítés és elsősorban persze a vég nélküli hazudozás. A tanárok a kormány által pontosan ismert és értett problémákat vezettek elő, a gyengébbek kedvéért még a bajok orvoslásának menetrendjét is vázolták: azonnal kezelendő kérdések, középtáv, koncepcionális átalakítások, és a többi. A javaslatok lényege az volt, hogy a kormány előbb gondolkozzon, és csak utána nyúljon hozzá az iskolarendszerhez. Az sem ártana, ha a tervezett változtatásokról előre értesítenék – horribile dictu, megkérdeznék – az ott dolgozókat.

Palkovicsék azonban – minden teátrális gesztusuk ellenére – érdemi „egyeztetésbe” csak a kormány baráti szervezeteivel bonyolódtak. Az sem jelentett akadályt, ha egy-egy meghívottnak semmi köze nem volt a közoktatáshoz. Eközben minden eszközzel igyekeztek megakadályozni a formálódó civil mozgalom és a szakszervezetek egységes fellépését, míg a tiltakozók támogatottságát egészen pofátlan kommunikációs trükkökkel erodálták. Rétvári Bence például az egyórás sztrájk előtti héten diadalittasan bejelentette, hogy megszűnik a Klik. És valóban, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot a jövő tanévtől – most figyeljenek – Klebelsberg Központnak hívják majd. Palkovics azzal dicsekedett, hogy az állami fenntartó 2017-es költségvetésébe 100 milliárdos pluszt terveztek. Elfelejtette hozzátenni, hogy a többlet a 2016-os költségvetési előirányzathoz képest értendő, amit idén legalább 90 milliárddal kell kipótolni. A korábban megígért béremelések hatásával együtt tehát legjobb esetben is szinten tartásról beszélhetünk.

Vannak még ötleteink

A kormánynak azonban nem elég a szimpla politikai győzelem. Mióta meggyőződött róla, hogy az érettségi miatt újabb sztrájk már nem várható, mintha direkt szívatná az ellenálló tanerőket. A Klik – pardon, a KK – hatalma nemhogy csökkenne, még nő is, szeptembertől az iskolák működtetését is átveszi az ezt eddig vállaló önkormányzatoktól. Az újabb szakiskolai reform tovább menetel a közismereti tárgyak visszavágásának Parragh László-i útján. Az alapítványi szakképző iskolák államosítása az ötvenes éveket idézi – mi több, a költségvetési törvény tervezett módosítása már a teljes alternatív szektor kicsinálásának rémképét vetíti előre. Ha ez most nem is valósul meg, az üzenet egyértelmű: vannak még ötleteink arra az esetre, ha újra tüntetgetni támadna kedvetek.

De ne tévedjünk. Amikor a kormány az ellene lázadó tanárokat bünteti, valójában a gyerekek jövőjével játszik. Minden kicsinyes politikai bosszú a diákok teljesítményén csattan. Ezt pedig objektív hazai és nemzetközi tesztekkel mérik. Az eredmények romlását egy idő után nehéz lesz a „politikai okokból tiltakozó” pedagógusokra, az elhibázott szocialista oktatáspolitikára vagy Soros Györgyre kenni.

De legfőként hiába érzi győzelemnek bárki is azt, ami most a pedagógusokkal történt. Orbán Viktor rendszere már megtette ugyanezt számos – érdekeiket jóval kevésbé artikulálni képes – társadalmi csoporttal is. S mindig akadnak újak, de az elégedetlenségnek mégsem sikerült gátat vetni.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.