A CEU-botrány megmutatta, hogy a Jobbik néppártosodása miért akkora átverés

  • Nagy Gergely Miklós
  • 2017. április 3.

Publicisztika

Olyan ellentmondás van Vona Gábor és Toroczkai László között, ami feloldhatatlan.

Toroczkai László pénteken sommás posztban ölelte magához Orbán Viktort, amikor arról írt, hogy ő bizony sóval hintené be a CEU helyét. Őt idézzük: „Soros egyetemével nem gyáván finomkodni kellene, hanem nemzetbiztonsági veszélyre hivatkozva betiltani, bezárni”, de azt is hozzátette, hogy a CEU „az elsikkasztott rendszerváltozás óta külföldről mozgatva, de Budapestről mérgezi a levegőt, támadja a nemzet és a társadalom alapjait”. Valamint, hogy rendszerváltozás „csak úgy lehet, ha Soros minden csápját levágjuk, a méregkeverő egyetemét és agymosó médiumait éppúgy, mint a törvénytelen és erőszakos migrációt segítő szervezeteit”.

Ez tiszta beszéd, Putyin se mondhatta volna szebben: picsába a törvényekkel, seperjük ki ezt a trógert az országból, a módszer nem számít, ne finomkodjunk!

Ez a gondolkodás csírájában veti el bármilyen demokratikus norma alapját. Aki így beszél, az szívéből gyűlöli a jogállamot, a törvényeket, az alkotmányosságot, és eleve különbséget tesz az ország egyes intézményei, de akár állampolgárai közt is.

false

 

Fotó: MTI

A Fideszről tudható, hogy mára nagyjából ilyen párt lett, ám a Jobbik közel három éve próbálja az úgynevezett „néppártosodás” nevű fordulattal elérni azt, hogy kellő számú választó elhiggye neki: ő viszont nem ilyen párt. Közben persze nem is baloldali, hanem rendes, derék magyar, törvénytisztelő alakulat.

Megkérdeztem hát a Jobbik sajtóosztályát péntek délután, mit szólnak alelnökük, Toroczkai László véleményéhez CEU-ügyben, esetleg osztják-e azt?

A válasz csak másnap jött meg. Közben Vona Gábor is kiírta a Facebookra, amit ki kellett írnia, amit megkövetelt a néppártosodott új imázs. Aminek kb. az volt a lényege, hogy jó, ő sincs oda a CEU-ért, de így azért nem lehet egy egyetemet kezelni Magyarországon, és a „Jobbik-kormány 2018-tól kulturált módon fogja lefolytatni az értékrendi vitákat, de elsősorban arra fog koncentrálni, ami a feladata: a bérek európai szintű felzárkózására, az egészségügyre, az életszínvonal általános javítására, az elvándorlás megállítására és a többi húsba vágó problémára”. Ezek persze szép célkitűzések, ki ne értene velük egyet, már csak az a kérdés maradt, hogy amikor majd „kulturált módon kívánják lefolytatni az értékrendi vitákat”, akkor vajon a Jobbik elnöke csak Toroczkai Lászlót küldi a CEU rektorához, vagy esetleg a Betyársereget is felkéri majd kíséretnek?

De nem akarom ezt elviccelni, a vak is látja, hogy ez az érvelés ezer sebből vérzik. Az elnöknek és az alelnöknek láthatóan újra és újra feloldhatatlan vitái vannak. Vona Gábor állítja, ő nem így, azaz nem ex-lex módon akarja intézni az országban zajló dolgokat, Toroczkai László viszont láthatóan épp úgy hiszi: így kell ügyeket intézni, sőt a még nagyobb tempó lenne javallott. A Jobbikban is érzik, hogy itt elemi ellentmondásról van szó. A párt még azt is megírta nekem rövid levelében, hogy „Toroczkai László a Facebookon magánvéleményét ismertette. A párt álláspontját Vona Gábor fogalmazta meg ugyancsak a Facebookon.” Magánvélemény egy közszereplői Fb-oldalon? Ez csak valami rossz vicc, ugye?

Persze hogy nem az, csak az a helyzet, hogy az alelnök véleménye vállalhatatlan lett a Jobbiknak. Nem is arról van szó, hogy egy konkrét kérdésben nem értenének egyet. Ez elvi kérdés: lehet-e nem demokratikus módon szétverni valamit ebben az országban, vagy nem? Vona szerint nem lehet, Toroczkai szerint lehet. Egy tisztességes párt elnökségében ez a két vélemény nem fér meg. A Jobbikéban igen.

Amikor feltártam, hogy Toroczkai putyinista fajvédők ingatlanprojektjét segíti, a Jobbik mosakodott, amikor Toroczkai meghozta diszkriminatív és alkotmánysértő ásotthalmi rendeletét – amely megtiltotta a mecsetépítést –, a szokásos dramaturgia pergett le. Vona elítélte azt, és hangosan kijelentette, ő nem ért vele egyet, és megígérte, hogy „a Jobbik kormányra kerülve a szabad vallásgyakorlást mindenkinek biztosítani fogja, és tiszteletben fogja tartani a vallási szokásait”.

Akkor is az a színjáték zajlott le, ami a mostani CEU-ügynél. A probléma ugyanaz: vagy-vagy. Ha egy párt alelnöke diszkriminál egy vallást, a párt viszont elvi alapon nem teszi ezt, akkor csókolom, az utak elválnak. A Jobbikban viszont nem. Toroczkai László máig a párt alelnöke, nyilván nem véletlenül. Gondolom, azért, hogy ő tartsa a pártnál azokat, akiknek az új, „néppártosodott” Jobbik túl jól fésült, túl halk, túl jól nevelt; azokról a  szavazókról van szó, akik Toroczkaihoz hasonlóan nem hisznek a jogállamban, és mihamarabb megkülönböztetnének benne vallásokat, intézményeket, és mondjuk a romák jelentős részét sem tartják egyenrangú magyar állampolgároknak – hogy csak egy példát említsünk.

A Jobbik szavazóbázisának ez a része teljes szívvel egyetért Orbán Viktorral – és Toroczkai Lászlóval –, és sóval hintené be a CEU helyét. Vona Gábor ezzel teljesen tisztában van, pontosan látja, érti pártja szavazóbázisának értékrendbeli megosztottságát. Nyilván azt is tudja, hogy a Jobbik néppártosodása fából vaskarika. Ő beszél a bázis egyik feléhez, és Toroczkai a másikhoz. Ez a polifónia teljesen tudatos, ki van ez találva.

És még el is megy ideig-óráig. Akár sikereket is hozhat, de a feloldhatatlan ellentmondás idővel csak nőni fog. Ez a két felfogás ugyanis nem tűri meg egymást. Nem lehet demokratának lenni, miközben a párt egy része habzó szájjal követeli a kirekesztést, az eltakarítást. Amennyiben ezek az álláspontok mégiscsak megférnek egy szobában, az csak úgy lehetséges, hogy az egyik fél hazudik a maga meggyőződéséről. Ebben az esetben pedig nem Toroczkai lesz az.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.