Hazai pályán

  • 2001. január 11.

Publicisztika

A Belgrádban lényegében házi őrizetben tartott Slobodan Milosevic körül szorul a hurok: ha nem Hágában, úgy odahaza fogják a vádlottak padjához bilincselni. (Ha Hágába kerül, még az is megtörténhet, hogy délelőtt őt egzecíroztatják majd, délután meg magát a NATO-t. Florence Hartmann, a hágai törvényszék főügyészének szóvivője ugyanis hétfőn közölte, megtörténhet, hogy vizsgálatot indítanak a NATO ellen a gyengített uránium használata miatt, ha úgy látják, a katonai szövetség megsértette a genfi egyezményt.)

A Belgrádban lényegében házi őrizetben tartott Slobodan Milosevic körül szorul a hurok: ha nem Hágában, úgy odahaza fogják a vádlottak padjához bilincselni. (Ha Hágába kerül, még az is megtörténhet, hogy délelőtt őt egzecíroztatják majd, délután meg magát a NATO-t. Florence Hartmann, a hágai törvényszék főügyészének szóvivője ugyanis hétfőn közölte, megtörténhet, hogy vizsgálatot indítanak a NATO ellen a gyengített uránium használata miatt, ha úgy látják, a katonai szövetség megsértette a genfi egyezményt.)

Az viszont fix, hogy a volt Jugoszláviára szakosodott nemzetközi törvényszék Milosevicet továbbra is Hágában akarja látni, de legalábbis a saját igazságszolgáltatásának fennhatósága alatt. (A ruandai népirtás ügyében éppenséggel - precedensértékűen - Tanzániában ítélkeztek, mondván, az közelebb van a tett színhelyéhez.) A szerb politikusok egy része erre hajlandó lenne, Svilanovic szövetségi külügyminiszter és a leendő szerbiai igazságügyminiszter, Batic simán rabrepülőre rakná Milosevicet, a többség, köztük Kostunica államfő viszont Belgrádban mondatna ítéletet Slobo fölött, és csak azért vonná felelősségre, amit a szerbek és saját hazája ellen követett el.

A különbség nem elhanyagolható. Az 1999 nyár elején kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapjául szolgáló vádemelés gyilkosságok kitervelését, kezdeményezését, előkészítését és végrehajtását rója a volt jugoszláv elnök terhére. Nem kétséges, hogy a hágai ítélet Milosevic személyén keresztül mindazt a politikát megbélyegezné, amit Szerbia 1989-től 2000 őszéig folytatott - de azt, sajnos, csak a széplelkek képzelhetik, hogy egy ilyen nagy, monstre per Hágában valamifajta szerb történelmi katarzis kezdetét jelentené, hogy Milosevic pere során volt választóinak milliói néznék majd szégyenkezve cipőjük orrát: igen, bűnösök vagyunk mi is. A per, amit külföldiek folytatnának le a Nemzet ellen, inkább csak a nacionalista indulatokat korbácsolná fel ismét, és a kívánatossal pontosan ellenkező szociálpedagógiai hatást érne el. (Jegyezzük meg azt is, hogy a nemzetközi nyomásra tető alá hozott vádirat nem váltotta be a hozzá fűzött politikai reményeket: a szerbek nem ettől jöttek rá, hogy Slobo tkp. egy csibész.) Ennél valószínűleg többet érne, ha a szerb állam és társadalom - miként például Franciaország a Papon-perben - saját maga tudna szembenézni egykori első számú vezetőjének bűneivel. Azokkal is, sőt elsősorban azokkal, amelyeket más nemzetek ellen követett el. Hágának és a nemzetközi közösségnek erre kellene rákényszerítenie Jugoszláviát.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.