Protokoll a Radnótiban

  • 2014. március 1.

Snoblesse

Mennyit ér egy külügyér? Mátrai Ágoston Térey-hős pályaképe.


Fotó: Koncz Zsuzsa

 

Győző, az étterem-tulajdonos és Kálmán, a baleseti sebész után újabb Térey-alakok kezdik meg működésüket a Radnóti színpadán. Az Asztalizenében megénekelt White Box étterem helyét a Külügyminisztérium belvilága veszi át; itt fejti ki áldásos tevékenységét korunk hőse, Mátrai Ágoston protokollfőnök. A protokoll „hivalkodóan költőietlen tárgyát” Térey verses regény formában örökítette meg először – a regényből készült színdarabban Mátrai Ágostont Fekete Ernő, hivatalnokéletének főbb szereplőit pedig Szávai Viktória, Wéber Kata, Csomós Mari, Szervét Tibor, Schneider Zoltán, Csányi Sándor és Lukáts Andor alakítják. A rendező Valló Péter.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.