Parragh László szerint a gimnáziumokat be kell zárni, mert jó lesz a gyereked közmunkásnak is

  • narancs.hu
  • 2017. június 9.

Villámnarancs

Ne legyen kétségünk: a kormányfő megfogadja a tanácsot.

Hogy a Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a szakképzés erősítéséről beszél, az nem meglepő, valószínűleg minden elmaradott országban így tesznek a hasonló posztot betöltő figurák, nincs is ezzel semmi gond. Az már nagyobb baj, hogy a mi iparkamarai elnökünk, Parragh László rendre azzal jön, hogy hát a gimnáziumok miatt nem jelentkeznek elegen a szakképzésbe. Hát hogyne, és még véletlenül sem azért, mert a kormány úgy lezüllesztette utóbbit is, hogy a legtöbb szülő és gyerek fut, rohan előle, hisz nem akar közmunkás lenni.

Tegnap az ipar mestere és Magyarország 22. legbefolyásosabb személye (ezt mondják róla) a gimnáziumok „elszívó hatásáról” beszélt Debrecenben. „Az elmúlt öt évben 100 ezer gyerek esett ki a középfokú képzésből, ebből 84 ezer a szakképzésből” – mondta Parragh, s óriási hibának nevezte, hogy „polgármesterek nem mernek bezárni gimnáziumokat”. Egészen nyugodtan mondhatta volna azt is, hogy kedves polgármesterek, csukjátok már be ezeket az épületeket, ahol csak hülye tudással tömik a diákok fejét, akik még a végén kérdezni mernek, ne adj' isten, tüntetni mennek. Úgy tűnik, Parragh Lászlónak fogalma sincs (vagyis dehogynem, tudja ő nagyon jól), mit is tud jelenteni egy-egy kisebb településen a gimnázium: a kitörést, a lehetőséget, a felemelkedést. Ahogy pedig az elmúlt évek trendjeit nézzük, a kormány éppen ezeket akarja elvenni, ezért lesz itt kötelező gimnáziumi felvételi, ezért jöhetnek a keretszámok, de ha mindez nem jön össze, majd a gimnáziumokat is becsukják. Ha nem a polgármesterek, akkor Orbánék. Mer’ hát „elszívják a tudást”.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.