„A mai egy olyan Magyarország, ahol nem lehet a politikáról nyíltan beszélni” – mondta a magyarnarancs.hu-nak Juhász Péter Pécsett. Az Együtt 2014 (E14) társelnöke ezt annak kapcsán jegyezte meg, hogy miközben az E14 és a Párbeszéd Magyarországért (PM) baranyai villámturnét tartott hétfőn, nemcsak Szigetváron, de Siklóson is zártkörű fórumot kellett tartaniuk, mivel szimpatizánsaik közül többen jelezték: retorzió érheti őket, ha nyíltan felvállalják pártszimpátiájukat. A kirándulás része volt az E14 most indult országjáró körútjának, amely során a párt vezetői mindennap az ország különböző részeit célozzák be. Baranyába Juhászon kívül még a PM-s Szilágyi László utazott el.
Mérsékelt érdeklődés
A kisvárosoknál szabadabb szellemiségű Pécsett már nem a félelem befolyásolta a résztvevőket, hanem az időjárás és az alulszervezettség. A Széchenyi téri kora esti kitelepülésnek egy hirtelen zápor vetett véget, a Slyven Rendezvényközpontba megszervezett fórumra pedig összesen mintegy húszan voltak kíváncsiak. (Alighanem azért, mert az eseményt csupán saját levelezőlistáján hirdette meg az E14, ráadásul vasárnap este.)
Juhász Péter Budapesten szónokol
Fotó: MTI
A kisszámú közönség mégis aktív volt: többen aggodalmukat és értetlenségüket fejezték ki az E14 és az MSZP legújabb kommunikációs csörtéje miatt – ennek kapcsán Juhász igyekezte megnyugtatni a jelenlévőket, mint mondta, mindez csupán a politikai koreográfia része, a maga részéről pedig ő biztos abban, hogy lesz együttműködés a két ellenzéki formáció között, hiszen ez „közös érdek”. A Milla korábbi aktivistája szerint irányadó lehet saját tapasztalata: a Baranya megyében még aktívnak mondható MSZP-tagság ugyanis örömmel fogadta az E14-et. A PM-nek azonban nehezebb dolga van itt – derült ki Szilágyi László szavaiból, miután szemben Budapesttel, az LMP lényegében egész baranyai tagsága az anyapártban maradt. (Az LMP vidéki bázisáról szóló korábbi cikkünket itt, míg a PM szervezkedéséről szólót itt olvashatja.) A PM pécsi sejtje jelenleg most alakul.
A fórum felszólalóinak egyike szerint az E14–PM legfőbb problémája a „kisemberek” megszólítása lesz – ehhez ugyanis egyszerű üzenetek kellenek, ezen a téren pedig a Fidesznek óriási előnye van. Válaszában Juhász két területet emelt ki: az egyik az adórendszer szociálisan „érzékenyebbé tétele” a többkulcsos adó által, a másik a közmunkások helyzetének javítása, amely Baranyában is érzékeny téma.
Hoffmannék betiltották
Juhász azt is megosztotta a pécsi közönséggel, hogy egykori középiskolájában – amelynek Hoffmann Rózsa volt az igazgatója – be volt tiltva a Fidesz: a fővárosi Németh László Gimnáziumban ugyanis 1988-ban nem engedték a diákoknak, hogy megalapítsák a párt helyi szervezetét. Juhász szerint az, hogy most Hoffmann a Fidesz-kormány oktatási államtitkára, mindent elmond az ország abszurd helyzetéről. Ő maga nem készül hasonló bűvészmutatványokra, és arra kérte a jelenlévőket, hogy amennyiben azt látják, hogy elfelejti eredeti célkitűzéseit, pofozzák inkább fel.
A pécsi közönség soraiban felbukkant néhány korábbi politikus is, így például Bretter Zoltán, az SZDSZ korábbi országgyűlési képviselője. Juhász Péter ennek kapcsán elmondta: a kérdés nem az, hogy valaki politizált-e korábban vagy sem, hanem az, hogy megőrizte-e hitelességét. Az E14 most ezeket az embereket keresi országszerte, a fogadtatás pedig eddig egyértelműen pozitív a politikus szerint. „Reménytúrán vagyunk” – summázott Juhász.