Nyugi, és vissza a sorba!

Színház

Végre reagált a Magyar Teátrumi Társaság a színházi botrányra! Kábé azt, hogy mindenki kussoljon, és ne zavarja pattogásával a boldogság szigetét.

Egy hét után megszólalt a POSZT-bojkott kapcsán a Magyar Teátrumi Társaság is, amely a Magyar Színházi Társaság mellett szakmai tulajdonosa a pécsi fesztiválnak.

Vélhetően kényszerűségből kellett hangot adni a társaság által vélt igazságnak, miután a Színházi Kritikusok Céhe által jelölt Csáki Judit zsűritagságát a két tulajdonos társaság nem fogadta el, és a kritikusok szolidaritási akcióját a színházi szakma – egyelőre sovány – tiltakozása követte: erről lásd cikkeinket itt és itt.

Amíg csupán kritikusok akcióztak, nem érezte egyik társaság sem, hogy bármit is mondania kellene (külön kérésre azért megtették: a Teátrumi Társaság itt, a Színházi Társaság pedig itt csinált úgy, mintha válaszolt volna kérdéseinkre). Így viszont, hogy már a fesztivál versenyét is érinti a bojkott, úgy látszik, nem hagyhatták szó nélkül a helyzetet.

Szelíd, jóra bíró hangnemben szól a Teátrumi Társaság leginkább azért, hogy fontolják meg a bojkottálók a döntésüket, hiszen még nem késő visszatérni.

A szakmai tulajdonosok aztán a zsűri összeállításának metódusát magyarázzák, hangsúlyozva a konszenzust, valamint szólnak a válogatók személyének kiválasztásáról, illetve Balogh Tibor színikritikus és Perényi Balázs drámatanár, rendező szintén konszenzusos alapon összeállított versenyprogramját emlegetik, amely egyébként eddigi szerény tudásunk szerint soha ilyen formában nem került a nyilvánosság elé.

Némi bűntudatkeltésre törekedve a Teátrumi Társaság nem rest hangsúlyozni azt a rengeteg energiát és erőfeszítést, amelyet azért tettek a Színházi Társasággal együtt, hogy a POSZT úgy működjön, ahogy. Ezért is aggasztó a társaság szerint, hogy ”a helyzet, amely a POSZT körül most kialakult, nem az együttműködés, hanem a széthúzás irányába hat. Nekünk nem ez a célunk.” Jó tudni!

És mivel “Pécsett mindenki legjobb tudása szerint játszik, megmérettetik, a zsűri díjakról dönt, a résztvevők boldogok, a díjazottak pedig még boldogabbak lesznek” nem is lehet igazán több kérdése senkinek. Hiszen úgy tűnik, hogy jelenleg a POSZT az ország legboldogabb tartománya.

Ott pedig valószínűleg kár is arra várni, hogy a Magyar Színházi Társaság a bojkott, a társaságból kilépett Örkény Színház és a Színházi Kritikusok Céhe, valamint minimum a konszenzus miatt végre érdemi válaszokat adjon a lekoptatás helyett.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.