A jobboldali sajtó és a plágiumügy

Senki nem kúrogathatja Schmitt Pált!

  • narancs.hu
  • 2012. március 28.

Belpol

Stumpf András eltüntetett cikke kapcsán Borókai Gábor az egyeztetés hiányáról beszél, igaz, decemberben még arról írt, hogy a Heti Válasz online felülete „önálló felelősségi rendszerben” működik. A Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó lap mostani esete kísértetesen emlékeztet Gréczy Zsolt tavalyi kipenderítésére a Népszavából.

Tegnap Stumpf András publicisztikát tett közzé a Heti Válasz Online-on Schmitt Pál doktorijának ügyéről. Ebben az írásban az újságíró úgy látta, hogy gyáva a doktori bizottság jelentése, Schmitt Pált egyértelműen meg kell fosztani doktori címétől, és megítélése szerint le is kell mondania, hacsak nem kezd bele egy új, „rendes” doktori megírásába. Az anyag pár óra múlva eltűnt a honlapról, komoly feltűnést keltve a Facebook és a mandiner.hu kommentelői közt, mivel az oldal közben átvette az eltüntetett írást.

Borókai Gábor főszerkesztő ma délután publicisztikát tett közzé Schmitt esetéről, amelynek elején arról is tájékoztat, hogy Stumpf nem „konzultált” publicisztikájáról, pedig az ilyesmi a műhelyként működő Heti Válaszban nem szokás. A cikk ezúttal, Borókai beszámolója szerint furcsa módon, láttamozás nélkül került ki. Nem vág ugyanakkor teljesen egybe Borókai magyarázatával az a levél, amelyet az ÉS-nek küldött Vásárhelyi Máriával vitatkozva 2011 decemberében. Ott azt írja, hogy az online felület „önálló felelősségi rendszerben” működik. Olyannyira, hogy Vásárhelyi állításainak alaposabb cáfolatához Borókainak konzultálnia kellett volna „az online oldalunk felelős szerkesztőjével”. Ez a leírás nem utal igazán műhelyszerű összeműködésre.

A kevéssé életszerű magyarázat a publicisztikák írását megelőző műhelymunkáról valószínűleg még többeknek fogja eszébe juttatni, hogy a Heti Válasz Kft. tulajdonosa a Nyerges Zsolt érdekeltségében lévő Infocenter.hu. Nyerges Zsolt – mint arról korábbi cikkünkben is beszámoltunk – a Fidesz gazdasági hátországának Simicska Lajos mellett a legerősebb és legnagyobb befolyású figurája, úgy tudni, Orbán Viktor bizalmasa. (Nyergesről, a Közgépről korábbi cikkeinkben olvashat, a jobboldali médiabirodalomról pedig tavaly nyári cikkünkben emlékeztünk meg.) Borókai cikke egyébként szintén kitér a doktori értekezés problémásságára, de nem mondja ki nyíltan, hogy Schmittnek le kéne mondania, csak azt, hogy az államfő egyre nagyobb teher a kormányzóerő számára. Ugyanakkor túlzásnak tartja „lopásnak, csalásnak” nevezni az elnök által elkövetett plágiumot.

Nyerges Zsolt


Nyerges Zsolt

Fotó: MTI

A történet egyébként erősen emlékeztet arra a tavaly májusi esetre, amikor Gréczy Zsolt, a Gyurcsány Ferenc belső köreihez tartozó publicista cikke tűnt el a Népszava Online-ról, és a szerző A Dumánál című blogja is lekerült a stop.hu-ról. A korabeli értelmezések szerint a Gyurcsány–Puch-belvitától nem függetlenül történt mindez, amit a lapok tulajdonosainak „Puch-közelisége” is alátámaszthat, jóllehet Puch épp a Heti Válasznak adott interjújában cáfolta azt a feltételezést, hogy ő szedette volna le a cikket.

A mai jobboldali napilapok, így a Magyar Nemzet, illetve a Magyar Hírlap feltűnően kerülték a Schmitt Pál doktorijáról készült jelentés kellemetlen vonatkozásait. A Magyar Nemzet például képesített címlapsztoriban a Hajdú-Béttel és Bajnai Gordonnal, míg a Magyar Hírlap Károlyi Mihállyal foglalkozik. A két napilap főcímei egyaránt az egykori főiskola hibájára hívják fel a figyelmet („Doktori: az egyetem hibázott”, illetve „A főiskola hibázott”), amiképp abban is megegyeznek, hogy publicisztikai rovatukban nem szenteltek cikket Schmitt Pál ügyének. A három legfontosabb jobboldali sajtóorgánum közül tehát kizárólag a Heti Válasz vállalkozott a döntés értelmezésére, illetve vélemény közlésére az esettel kapcsolatban. Láthattuk, milyen eredménnyel.


 

 

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”