Búr Gábor

  • Búr Gábor

Búr Gábor cikkei

Szabadsághősből másodosztályú diktátor

  • Búr Gábor
A gyarmati felszabadító háború vezetője a nyolcvanas években valóságos posztkolonialista mintaállammá tette a volt Dél-Rhodesiát. Az ezredforduló óta viszont gazdasági hanyatlás, éhínségek, tömeges kivándorlás és nagyszabású politikai erőszak kísérte országlását. Ki volt Mugabe, s vajon a 13 milliós ország megússza-e a katonai diktatúrát és a polgárháborút?

A diktátorok alkonya?

  • Búr Gábor
2008. július 14-ig a magyar közvélemény számára alig ismert szereplője volt a nemzetközi politikának. Pedig az elmúlt fél évtizedben a darfúri katasztrófa eléggé beleivódott a hazai köztudatba, de arctalanul, mintha az ottani emberek arra születtek volna, hogy gyalázatos dolgokat műveljenek egymással, amiért mindenki, s így lényegében senki sem felelős.

Búr Gábor: Igazodás bõrszín szerint? (A dél-afrikai rendszerváltás sikerérõl)

  • Búr Gábor
A friss demokráciákban a második szabad választást szokták a legfontosabbnak tartani, ekkorra dõl el általában, hogy tudtak-e intézményesülni a többségi választói akaratot érvényre juttató keretek. A harmadik választás már maga a rutin. Látszólag így volt ez Dél-Afrikában is, ahol áprilisban harmadszor választottak azóta, hogy a jogkiteljesedés folyamata 1994-ben minden népcsoportot elért - sem az ENSZ, sem az Európai Unió, sem más meghatározó nemzetközi szervezet nem kívánt az országba megfigyelõket küldeni, ami egyértelmû jelzés: az országot a szabad és tisztességes választásokat biztosító demokráciák sorába számítják.

Kövess minket: