Szigeti Szabolcs

  • Szigeti Szabolcs

Szigeti Szabolcs cikkei

Fájlcserebere: Mp3 télen-nyáron

  • Szigeti Szabolcs
Az mp3 és az internetes fájlcsere kezdi alapjaiban rengetni a szórakoztatóipart. Azt az ipart, amely eddig vasököllel zúzta szét a bevételeit és hatalmát veszélyeztetőket. De az ellenfél most sokkal keményebb, és nem is biztos, hogy ésszerű cselekedet eltiporni. A kiadók küzdelme két fronton folyik. Pereskedéssel és fenyegetőzéssel akarják elvenni az emberek kedvét a csereberétől, miközben megpróbálnak olyan technikai megoldásokat kidolgozni, amelyek meg tudják gátolni a másolást.

Hackerek a hálón: Egy a jelszónk

  • Szigeti Szabolcs
Január 8-án a Y3K számítógépkalóz-csapat feltörte az egyik legnagyobb magyar internetszolgáltató, az Elender szerverét. A jól sikerült műveletet a cég honlapjának átszabásával tették közhírré: a nagy látogatottságú oldalon elhelyezték az "Elender, te retek" szlogent, valamint másfél ezer előfizető jelszavát. A betörésről szóló híradásokban csúnyán összekeveredtek a számítógépes adatbiztonsággal, illetve a személyes adatok védelmével összefüggő kérdések, sokaknak viszont jól jön a téma népszerűsége. Szenes Andrea például az "Y2K vírust" okolta az MTV szervezeti felépítésének tervezetében történt rejtélyes változásokért.

Szabad szoftverek: Sikeres operáció

  • Szigeti Szabolcs
Linux. Sokan úgy tekintenek erre a szóra, mint megmentőre, amely megszabadítja számítógépeinket a mindent lehengerlő Microsoft-hegemóniától. Tizenöt éve, hogy Richard Stallman megjelentette a GNU kiáltványt, meghirdetve a szabadszoftver-mozgalmat. Lassan tíz éve, hogy Linus Torvalds belekezdett a Linux megírásába. Alig két éve, hogy az információtechnológiai piac elemzéseiben felbukkant a "nyílt forráskód", a "szabad szoftver" és hasonló kifejezések. Tényleg alapjaiban változik meg, alakul át a szoftvergyártás?

Ingyenháló: Csak tiszta forrásba

  • Szigeti Szabolcs
A Netscape Communications múlt negyedévi veszteségei bejelentésével szinte egy időben ígéretet tett: webböngészője, a Communicator következő verzióját a forráskóddal együtt ingyen fogja adni. A meglepetés nem az, hogy ingyen, hanem az, hogy forrással együtt. Miért ilyen hihetetlen ez? Mitől olyan értékes a forráskód?

NC vs. PC: Trónfosztási kísérlet

  • Szigeti Szabolcs
A felhasználó hülye. A programozó megírja, a rendszeradminisztrátor installálja és üzemelteti. Jön a felhasználó, és tuti, hogy elbarmolja, az pedig sok pénzbe kerül. A Windows operációs rendszer a PC (personal computer, vagyis személyi számítógép) drága üzemeltetésének egyik fő oka, legalábbis az új koncepció, az NC (network computer, vagyis hálózati számítógép) kitalálói szerint. Bill Gates (Microsoft) és Larry Ellison (Oracle) maratoni nyilatkozatháborúja sejteti, hogy a játék nem babra megy. Az NC-ből ugyanis egy dolog biztosan hiányozni fog: a Microsoft.

Kövess minket: