A Kodolányi rektora belső vizsgálatot indít a kölcseys tanárokat kirúgó tankerületi vezető plágiumgyanús szakdolgozata miatt

Belpol

„Egyetemünk megteszi a szükséges intézkedéseket” – válaszolta Marosi Beatrix tankerületi vezető plágiumgyanús diplomamunkája kapcsán Szabó Péter, a Kodolányi János Egyetem rektora a Momentum oktatáspolitikusának, Tóth Endrének.

„Tisztelt Rektor Úr! A nyilvánosságban megjelent hírek alapján alapos a gyanú, hogy az Önök intézményének korábbi hallgatója, Marosi Beatrix plagizált A halálbüntetés. Jog és erkölcs című szakdolgozatának írása során. Kérem, tájékoztasson róla, hogy: mi az intézményük álláspontja a nyilvánosságban megjelent vádakról? Tervez-e vizsgálatot indítani az ügyben az intézményük? Milyen lépéseket tervez az ügyben az intézményük?” Ezeket a kérdéseket tette fel Tóth Endre, a Momentum parlamenti képviselője Szabó Péternek, a Kodolányi János Egyetem rektorának.

Mint arról számos sajtóorgánum mellett a Narancs.hu is beszámolt a nap folyamán, Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő közösségi oldalán tett bejegyzése szerint Marosi Beatrix, a Belső-Pesti Tankerületi Központ vezetője „diplomamunkájának jelentős része rossz plágium, a copy-paste módszerrel szabálytalanul bemásolt szövegrészekből áll”. 

Egy másik ellenzéki országgyűlési képviselő, Jámbor András Pintér Sándor belügyminisztert és Hajnal Gabriellát, a Klebelsberg Központ elnökét szólította fel vizsgálatra Marosi plágiumgyanús szakdolgozatával kapcsolatban. 

Ehhez képest új fejlemény a Momentum oktatáspolitikusának a Kodolányi János Egyetem rektorához írt levele, amelyre Szabó Péter válaszolt is. Azt írta Tóth Endrének: „Jelzése nyomán egyetemünk a szabályzatainak és a hatályos jogszabályoknak megfelelően megteszi a szükséges intézkedéseket.” Ez aligha jelent mást, minthogy belső vizsgálatot rendelnek el az ügyben.

Marosi Beatrix a közelmúltban arról híresült el, hogy ő volt az első tankerületi vezető, aki rendkívüli felmondással megszüntette öt pedagógus munkaviszonyát, amiért polgári engedetlenségben vettek részt. A Belső-Pesti Tankerületi Központ vezetője a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárait rúgta ki. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint mindez jogsértő.

Azóta számos tankerületi vezető fenyegette elbocsátással a polgári engedetlenségben részt vevő tanárokat. Személyesen adta át a kirúgással fenyegető levelet Házlinger György, a Közép-Pesti Tankerületi Központ igazgatója a Szent István Gimnázium pedagógusainak. Az ügyfélkapun keresztül értesítette hasonló szándékáról a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium tanárait a helyi tankerületi igazgató, Szabóné Forgács Gabriella, akinek a gödöllői Török Ignác Gimnáziumban kialakult állapotok kezelésében volt botrányos szerepe

A sort lehetne folytatni a Külső-Pesti Tankerületi Központ igazgatójával, Rábel Krisztinával, aki a XVIII. kerületi Karinthy Frigyes Gimnázium 24 tanárát, valamint a Brassó Utcai Általános Iskola 18 pedagógusát fenyegeti kirúgással, és más hasonlóan eljáró tankerületi vezetőkkel

Arról, hogy a tankerületek és a vezetőik hogyan teszik tönkre a közoktatást és miért nincs rájuk szükség, ebben a cikkünkben írtunk:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.