Klaniczay Gábor

  • Klaniczay Gábor

Klaniczay Gábor cikkei

A múltat végképp eltörölni?

  • Klaniczay Gábor
Olvasom a híreket: „Új tudományos szellemi központ nyitotta meg kapuit a budai Óvárosháza felújított épületében.” A szeptember 21-én rendezett megnyitó ünnepségen tartott beszédében Matolcsy György MNB-elnök elmondta: „Kilenc szellemi műhely működik majd a bölcs várban, a tudás házában, az épületben egyebek mellett 3 doktori program, köztük a Széchenyi Egyetem angol nyelvű doktori iskolája, 2 alapítvány, könyvkiadó és érmekiállítás is helyet kapott.” S hozzátette azt is: „Jelképes téren, jelképes helyen, jelképes időben” adták át a korábban majdnem teljesen lerombolt épületet, ami „azt jelképezi, hogy Magyarország 2010 után megtalálta helyét a világban, Kelet és Nyugat között jelképes hídfőállást teremtett”. Palkovics László innovációs miniszter ugyancsak beszélt az ünnepségen, és elmondta: „Azt szeretnénk, hogy Magyarország és Budapest Európa innovációs központja legyen.”

A történészóriás

  • Klaniczay Gábor
2014. április 1-jén, 90 éves korában meghalt Jacques Le Goff, a világhírű francia középkorkutató. Aznap déltájban e-mailek futottak körbe a világon, tudatva a barátokkal, kollégákkal, tanítványokkal, tisztelőkkel a szomorú hírt - hozzám is érkezett jó néhány. Hosszú ideig abban a szerencsében volt részem, hogy mind a négy fenti kategóriába beletartozhattam - a veszteség most annál súlyosabb.

Pipás tudós - Bronislaw Geremek (1932-2008) Bronislaw Geremek (1932-2008)

  • Klaniczay Gábor
A 2008. július 13-án autóbalesetben meghalt Bronislaw Geremeket azzal búcsúztatta temetésén Lech Waleþsa: "Te voltál a legnagyobb lengyel, a legnagyobb hazafi - köszönöm Istennek, hogy találkozhattam veled." Adam Michnik szerint "Geremek nélkül nincs lengyel út se a szabadsághoz, se Európába". Geremek legjelentősebb történeti tette valóban az volt, amikor lengyel ellenzéki társaival együtt 1980-ban csatlakozott a sztrájkoló dokkmunkásokhoz. Lech Waleþsa főtanácsadójaként részt vett a Szolidaritás szakszervezet megalapításában, harcaiban, amiért a szükségállapot bevezetése után előbb internálták, majd 1983-ban börtönbe zárták, és csak jelentős nemzetközi tiltakozás hatására engedték szabadon. Ezután ő lett a lengyel demokratikus ellenzék központi alakja, 1989-ben a rendszerváltást Lengyelországban diadalra juttató kerekasztal-megbeszélések nagy stratégája.

Kövess minket: