Tálas A. Péter

  • Tálas A. Péter

Tálas A. Péter cikkei

Sławomir Mrożek (1930-2013)

  • Tálas A. Péter
  • Ráduly Margit
83 éves korában elhunyt Sławomir Mrożek lengyel drámaíró. A Tangó szerzőjével 16 évvel ezelőtt készítettünk interjút Lengyelországba való hazatelepülése alkalmából. Mrożek 2008-ban Franciaországba költözött. Nizzában halt meg.

Lengyel kormánykoalíció: Kínos helyzetek

  • Tálas A. Péter
Lengyelországban a tavaly szeptemberi választások után az SZDSZ-szerű liberális párt, a Szabadság Unió (Unia Wolnosci, UW) nem a posztkommunista baloldallal fogott össze, mint magyarországi ideológiai rokonaik, hanem a jobboldallal. Ez fontos különbség. Az meg fontos hasonlóság, hogy az ottani liberálisok is szívnak rendesen. Csak másképp.

Választások Lengyelországban: Jobbulást kívánnak

  • Tálas A. Péter
A lengyelek a vasárnapi parlamenti választásokon legelőször is a padlóra küldték a Waldemar Pawlak vezette Parasztpártot (6,9 százalék), amivel megszabadultak a posztkommunista-parasztpárti koalíciótól, kizárva e rossz emlékű házasságnak még az elméleti lehetőségét is. Aztán a választás formális győzelmét a Szolidaritás Választási Akciónak (AWS, 32,8 százalék) juttatva adtak egy jókora maflást a Demokratikus Baloldali Szövetségnek (SLD, 26,6 százalék) is, amelyet azonban 1993-hoz képest csaknem 6 százalékkal meg is jutalmaztak; azzal pedig, hogy a Szabadság Uniót (14,6 százalék) komoly középpárttá emelték, két legyet is ütöttek egy csapásra: egyrészt nem engedték, hogy a politikai inga túlságosan jobbra lendüljön, másrészt biztosították azt, hogy Leszek Balcerowiczból, a sokkterápia atyjából előbb vagy utóbb miniszterelnök legyen.

Lengyelország választás előtt: A varsói menetrend

  • Tálas A. Péter
Az 1995. novemberi elnökválasztás arról árulkodott, hogy Lengyelország - politikai értelemben legalábbis - a felinél kettérepedt: majdnem annyian szavaztak az antikommunista keresztes vitézt alakító Lech Walesára, mint a minden közép-európai reformkommunista álmait megtestesítő Aleksander Kwasniewskire. A parlamenti választások előtti politikai helyzetet éppenséggel értelmezhetjük úgy is, mint ennek a megosztottságnak a folytatódását: a posztkommunista baloldal szembenállását a keresztény-nemzeti jobboldallal, középen a kicsiny liberálisokkal (akik ott nem kormányoztak együtt a volt kommunistákkal) és a pici parasztocskákkal (akik viszont igen). Mintha Orbán Viktor álmodta volna az egészet, viccen kívül.

Kövess minket: