Arató András

  • Arató András

Arató András cikkei

Egy évvel a WTC lerombolása után: Lesz-e megint háború?

  • Arató András
2001. szeptember 11-én súlyos geopolitikai válság közepette megszületett az új évszázad. A hidegháború utáni korszak világpolitikai egyeduralkodója, az Egyesült Államok új típusú ellenséggel találta szembe magát. Hegemóniáját nemsokára egy új rend válthatja fel, bár ennek körvonalai még nem vehetők ki tisztán. A jelenlegi amerikai kormányzat - az elmúlt nyolcvan év legsilányabb és legsarlatánabb amerikai kormányzata - most ismét háborúra készül: ebbéli ténykedése csak siettetni fogja az elkerülhetetlen végkifejletet.

Clinton szexbotránya: Szappanopera (Dupla vagy semmi)

  • Arató András
Alig tíz nappal ezelőtt még úgy tűnt: Clinton elnök vagy kitart, de akkor évekig fog Gore alelnökkel és a Demokrata Párttal együtt vergődni, vagy hamarosan lemond. Hat nappal később a népszerűségi mutatói eddigi legmagasabb szintjüket érték el. Az elnök nem mond le, és úgy tűnik, már nem is vergődik: a tragédia szappanoperába fordult. Mi történt hat nap alatt, hogy mindez bekövetkezhetett?

Clinton szexbotránya: Amerikai tragédia

  • Arató András
Az amerikaiak hajlamosak mindent tragikusnak nevezni, ami szomorú. De sajnos az, ami most történik, bár még senki sem nevezte annak, a szó klasszikus értelmében tragédia. Egy nagy formátumú, rendkívül értelmes ember, az ország legügyesebb politikusa és talán Roosevelt óta legsikeresebb elnöke saját legmélyebb emberi hibájából szétrombolja önnön tekintélyét és valószínűleg a hatalmát is.

Minden a régiben

  • Arató András
Vége a maratoni amerikai választásoknak. Az eredmény kísértetiesen emlékeztet a választás előtti állapotokra. Clinton nyert, fölényesen, bár kisebb (csak 8 százalékos) fölénnyel, mint a felmérések alapján vártuk volna (az utolsó közvélemény-kutatások átlaga 12 százalékot mutatott az elnök javára). Megint republikánus lesz a képviselőház, és ámbár 37-ről körülbelül 25 főnyire csökken a fölényük, mégis Newt Gingrich kezében marad a ház vezetése. A szenátusban még növelte is valamelyest előnyét a Republikánus Párt. Marad tehát a megosztott kormányzás, a szerkezetileg gyönge elnöki hatalom és a híres gridlock, legalábbis mint állandóan fenyegető lehetőség.

Amerikai jegyzet: Mindenki unatkozik, pedig

  • Arató András
Miért tűnik olyan unalmasnak az amerikai elnökválasztás? Az első válasz az, hogy mivel Clinton már úgyis megnyerte, nincs tétje a választásnak. A második pedig az, hogy mivel mindkét jelölt középre húzott, nincs közöttük olyan különbség, ami az egészet érdekessé vagy izgalmassá tehetné; vagyis még ha nem dőlt volna is el a dolog, akkor is nagyjából mindegy lenne, ki nyer. Amerikában a két jelölt egykutya, mint a Ludas Matyi rajza jelezte 1952-ben.

Amerikai jegyzet: San Diego és Dick Morris

  • Arató András
A két nagy amerikai párt országos elnökjelölő konvenciója után két nagy kérdés vár válaszra. San Diego, a republikánus gyűlés után nem tudhatjuk még, sikeresen szerepelhet-e Amerikában egy párt, amely egyszerűen letagadja az utolsó két év politikáját, megtagadja jelenkori identitását, és két - sokban ellentétes - nagy előd, Abraham Lincoln és Ronald Reagan zászlaihoz tér vissza. És Chicago után, ahol a demokraták találkoztak, nem biztos még, stabil lehet-e a gyakorlatban a politikai és gazdasági liberalizmusnak az a szintézise, amit a szerencsétlen Dick Morris álmodott meg, és ami Clinton elnök helyét baloldali támogatóinak elvesztése nélkül őrizné meg a politikai középen.

Kövess minket: