"A vidám elme jó orvosságul szolgál, a szomorú lélek pedig megszárasztja a csontokat" - tartja a mondás, s hogy ez menynyire így van, ma már kutatások százai bizonyítják. Egy magyar pszichiáter a pozitív szemléletmód jótékony hatását felismerve olyan módszert dolgozott ki, mely segít derűre hangolni szellemünket akkor is, ha az a bizonyos fény az alagút végén nagyon-nagyon távolinak tűnik.
Naponta kétszáznyolcvannyolcszor - a kutatók szerint ennyit hazudunk átlagosan. Ebben persze már benne van az is, amikor nyolc óra tizenhárom perckor a "Tessék mondani, mennyi az idő?" kérdésre orvul azt feleljük, negyed kilenc. Szigorúan véve ilyenkor is kimerítjük a hazugság fogalmát, hiszen tudatosan és szándékosan becsapjuk a másikat.
Előfordul, hogy az internethez menekül, ha problémái vannak, vagy nem tud megbirkózni a tehetetlenség, bűntudat, aggodalom érzésével, a levertséggel? Kockáztatta-e fontos kapcsolatait, munkáját, tanulmányi vagy karrierlehetőségét a világháló miatt? Nyugtalanná, rosszkedvűvé, ingerlékennyé válik, ha csökkenteni vagy abbahagyni próbálja a használatot?
"Kodependens vagyok, ha nem is tipikus - mondja Emese. - Nincs alkoholista férjem, és nem vernek kékre-zöldre minden héten. Amíg nem ismertem föl a problémámat, gyötrelem volt minden párkapcsolatom. Ha meg magamra maradtam, jött a depresszió vagy a menekülés a munkámba."