Markó Anita
Markó Anita cikkei
„Reinkarnálódik a Horthy-korszak, mintha a Duna is visszafelé folyna”
„A hatalomnak nincs szüksége börtönökre, akasztófákra” – mondta öt évvel ezelőtti interjúnkban Sándor Iván író, esszéista. Idézzük fel Markó Anita cikkét az Ásatás sorozatban!
Mire jó a biblioterápia?
Vannak olyan emlékeink, hogy egy könyv épp jókor, jó helyen talált meg minket, segített valamit megválaszolni, megoldani, átélni, továbblépni, felnőni vagy épp gyereknek maradni? Pont ez az élmény a lényege a biblioterápia elméletének és módszertanának.
„Nem lehettél modern, ha nem beszéltél magyarul”
Hogyan vált a nyelv a hazafiasság alapelemévé, és mi a szerepe a modern nacionalizmus kialakulásában? Erre kerestük a választ nyolc éves cikkünkben. Markó Anita interjúja Almási Gábor és Trencsényi Balázs történésszel.
Pénzért bármit? – Szellemírók az írógépnél
Mit szabad és mit nem a szellemírónak, mennyit keres vele, és kik végzik ezt a láthatatlan munkát? Nem hírességek önéletrajzait, hanem átlagemberek szakdolgozatát is megírhatják szürke eminenciások. Erről írt tíz éve lapunkban Markó Anita.
Závada Pál: „Egyre rosszabb köröket fut ez a nemzetinek mondott emlékezet”
A Természetes fény egyszerre történelmi regény, holokauszt-regény, családregény, szociográfia és fikció. Kilenc évvel ezelőtt a második világháborús traumák feldolgozásáról kérdezte az írót Markó Anita.
„Nem valami könnyű itt szépen élni” – Tóth Krisztina-interjú
Nyolc éve, egy különleges gyerekkönyv kapcsán beszélgettünk kiheverhetetlen gyerekkorról, genetikáról és szabadságról, iróniáról és képviseleti költészetről. De miért lenne szomorú, ha újra fontosak lennének az írók?
„Csak legenda, hogy a tolvajnyelv titkos” – Kis Tamás nyelvész a börtönszlengről
Vállaljuk, hogy cikkünk 2016-os megjelenése óta változott: de azért érdekes a tolvajnyelvről vagy a börtönszlengről beszélni. Ásatás című sorozatunkban egy erről szóló interjút idézünk fel.
Réz Pál: „Ha egy Ady-vers megjelent, megálltak a villamosok”
Hogyan kezdődik és miként kezelhető a gyerekkori elhízás?
„Hívő emberként nem tudom, mikor lesz a világvége”
Nem minden, ami hullik
Mire gondolunk, amikor egy norvég dzsesszgitáros lapos tetőkön kúszik mágnesekkel és zacskókkal? Arra biztosan nem, hogy meteoritokat keres. Márpedig a mikrometeoritok gyűjtését és kutatását közismertté tevő Jon Larsen esetében erről van szó. Kik, miért és hogyan keresnek meteoritokat?