„Reinkarnálódik a Horthy-korszak, mintha a Duna is visszafelé folyna”
„A hatalomnak nincs szüksége börtönökre, akasztófákra” – mondta öt évvel ezelőtti interjúnkban Sándor Iván író, esszéista. Idézzük fel Markó Anita cikkét az Ásatás sorozatban!
„A hatalomnak nincs szüksége börtönökre, akasztófákra” – mondta öt évvel ezelőtti interjúnkban Sándor Iván író, esszéista. Idézzük fel Markó Anita cikkét az Ásatás sorozatban!
Vannak olyan emlékeink, hogy egy könyv épp jókor, jó helyen talált meg minket, segített valamit megválaszolni, megoldani, átélni, továbblépni, felnőni vagy épp gyereknek maradni? Pont ez az élmény a lényege a biblioterápia elméletének és módszertanának.
Hogyan vált a nyelv a hazafiasság alapelemévé, és mi a szerepe a modern nacionalizmus kialakulásában? Erre kerestük a választ nyolc éves cikkünkben. Markó Anita interjúja Almási Gábor és Trencsényi Balázs történésszel.
Mit szabad és mit nem a szellemírónak, mennyit keres vele, és kik végzik ezt a láthatatlan munkát? Nem hírességek önéletrajzait, hanem átlagemberek szakdolgozatát is megírhatják szürke eminenciások. Erről írt tíz éve lapunkban Markó Anita.
A Természetes fény egyszerre történelmi regény, holokauszt-regény, családregény, szociográfia és fikció. Kilenc évvel ezelőtt a második világháborús traumák feldolgozásáról kérdezte az írót Markó Anita.
Nyolc éve, egy különleges gyerekkönyv kapcsán beszélgettünk kiheverhetetlen gyerekkorról, genetikáról és szabadságról, iróniáról és képviseleti költészetről. De miért lenne szomorú, ha újra fontosak lennének az írók?
Vállaljuk, hogy cikkünk 2016-os megjelenése óta változott: de azért érdekes a tolvajnyelvről vagy a börtönszlengről beszélni. Ásatás című sorozatunkban egy erről szóló interjút idézünk fel.
Mire gondolunk, amikor egy norvég dzsesszgitáros lapos tetőkön kúszik mágnesekkel és zacskókkal? Arra biztosan nem, hogy meteoritokat keres. Márpedig a mikrometeoritok gyűjtését és kutatását közismertté tevő Jon Larsen esetében erről van szó. Kik, miért és hogyan keresnek meteoritokat?