Virág Katalin

  • Virág Katalin

Virág Katalin cikkei

Túlélők: A vietnami orrszarvú

  • Virág Katalin
Vannak olyan élőlények, akikkel csak elvétve találkozhatunk, de néha még létezésük is kétséges. Lábnyomokat és ürüléket hagynak maguk után, időnként távolról valahol valaki látja őket, de a bizonyosság hiányzik. Olyanok, mint a yeti. Mint néhány ismerősöm szerény, de számomra sajnos jelentős pénzösszegek kölcsönkérése után, vagy mint a vietnami orrszarvú.

Szeretve mind a színpadig (Stumpf István kedves versei a Korona Pódiumon)

  • Virág Katalin
Vannak olyan élőlények, akikkel csak elvétve találkozhatunk, de néha még létezésük is kétséges. Lábnyomokat és ürüléket hagynak maguk után, időnként távolról valahol valaki látja őket, de a bizonyosság hiányzik. Olyanok, mint a yeti. Mint néhány ismerősöm szerény, de számomra sajnos jelentős pénzösszegek kölcsönkérése után, vagy mint a vietnami orrszarvú.

"A Földet még ma is a baktériumok uralják" (Szathmáry Eörs evolúcióbiológus)

  • Virág Katalin
Augusztus végén Kansas államban törölték az evolúciós elméletet az iskolai tananyagból. A biológia tudományának központi szervező-elvét sikerült kiiktatni a diákok alapképzéséből. Új nemzedék nőhet fel klónozott birkák ezredvégi bégetése mellett úgy, hogy legfeljebb csak a saját személyes élményei révén tapasztalhatja meg, hogy az ember csak egy a sok állatfaj közül. Ezalatt az evolúcióbiológia második darwini forradalmát éli Szathmáry Eörs, az ELTE tanszékvezető professzora szerint.

Csupasz szemmel

  • Virág Katalin
A halaimat már legalább egy hónapja edzettem a természeti tüneményre, mindennap dél és fél kettő között kikapcsoltam az akvárium világítását, és nem hiába. Csak az egyik pontylazac nézett már aznap este szemrehányóan, a többiek kiegyensúlyozottak maradtak. A múlt héten sikeresen megvalósult a gőtéim évek óta tervezett kivadítása, és egészen jól beilleszkedtek a füvészkerti kis tó ökoszisztémájába. Majdnem beszereztem egy vakondokot is, szóval nyugodt lelkiismerettel vártam a jelenséget, amely csupán a szárazföldi teknősök és egyes nagy testű papagájok életében ismétlődik meg kétszer egy helyen, a legtöbb élőlénynek, például a kérészeknek is nagyon jó időben kell születniük ahhoz, hogy legalább egyszer megfigyelhessék.

"A szerelemben is segít a matematika" (Frankl Péter matematikus )

  • Virág Katalin
A kistermetű, folyton mosolygó matematikusban már első ránézésre is volt valami távol-keleti. Talán ezt kívánta ellensúlyozni a kissé rövid szövetnadrágja alól elővillanó piros-fehér-zöld bokazoknija, amelynek szándékos nemzeti jellegére később ő maga hívta fel a figyelmet. Szerényen meghajolt, és megkezdte székfoglaló előadását a Magyar Tudományos Akadémián. Senki sem lepődött meg igazán, amikor a matematikusi diplomájával egy időben artistaképesítést is szerzett Frankl Péter egy alumíniumbőröndből színes bűvészkellékeket vett elő, és zsonglőrmutatványba fogott. Később hipergráfokról és extrém halmazokról beszélt. Majd gyors, szinte láthatatlan kézmozdulatokkal egy apró egyszarvút hajtogatott, az ablakpárkányra helyezte, és a halmazrendszerek konvex burkának meghatározásával folytatta. ´ a legismertebb japán matematikus (Takesi Kitano után).

Tasmán ördög: Az erszényes holland

  • Virág Katalin
Ausztráliában új remény éltet sokakat, miután néhány hónapja kiderült, hogy az általánosan alkalmazott szervkonzerválószer, a sejtmérgező formalin helyett az erszényes farkas elhullott példányait alkoholban tartósították. Így a századunk első felében kihalt csíkos bundás, erszényes ragadozó klónozással esetleg feltámasztható.

Ha-ha, mondja a klón (Lewis Wolpert elméleti biológus)

  • Virág Katalin
Lewis Wolpert a University College London professzora, szűkebb szakterülete az embriológia. Könyvei közül elhíresült A tudomány természetellenes természete című. Nemrég a Nature folyóiratban közölt cikke (Veszélyes-e a tudomány?, Nature/Vol. 398/1999) nyomán többen megkérdőjelezték állításait a világ megismerhetőségéről, és kétségbe vonták a tudományos ismeretek etikai semlegességéről vallott nézeteit. ´ azonban kitart amellett, hogy a tudósok dolga csupán a megismerés, a tudomány eredményeinek megfelelő alkalmazásáért semmilyen felelősség nem terheli őket.

Bölényház: Emberkert

  • Virág Katalin
Bogyó volt az utolsó bölényszerű állat a bölényházban, de ő is csak kafferbivaly volt. Miután megölte hitvesét, kiderült, nem bír egyedül élni, búskomor lett, napokig nem evett, olvasatlanul dobta vissza a Népszabadságot, úgyhogy gondozói új nőstényt szereztek neki, de ő azt is lemészárolta. Majd újabb nőstény, és újabb gyilkosság, és ez így mehetett volna tovább a végtelenségig, ha a szakirodalom nem említi, hogy a bakkecskék jól kijönnek a nehéz természetű, ám társakat igénylő állatokkal. Egy kecske lett Bogyó új karámtársa, kapcsolatuk nem volt ugyan felhőtlen, de legalább nem bizonyult végzetesnek. Igaz, egyszer a látogatók között találkoztam a titokzatos kecskebakkal, aki éppen megpróbált észrevétlenül az óvodások közé vegyülni, de ápolói visszakísérték a dühöngő bivalyhoz. Bogyó végül is tisztázatlan okokból pusztult el, át akarták vinni egy másik kifutóba, de a leszedált állat már nem ébredt fel az altatásból.

Kövess minket: