Sausic Berlin

  • Sausic Berlin

Sausic Berlin cikkei

A CDU-botrány: A pátriárka alkonya

  • Sausic Berlin
A Németországot politikailag közel két évtizeden át megtestesítő Helmut Kohl magatartása jogállami mércével mérve egészen elképesztő: nem hajlandó megmondani, kitől kapta azt a másfél-két milliót, amit évekkel ezelőtt a kereszténydemokrata unióban síbolt. Az adományok eltitkolása, a párt illegális finanszírozása az egész CDU-ban évtizedek óta folyik.

Pártfinanszírozási botrány Németországban: Bizalom nélkül nem megy

  • Sausic Berlin
Tudjuk régóta, csak mégis, mindig szar érzés, amikor kiderül, hogy másként vannak, mint amilyennek látszanak a dolgok. Hogy két világ van: az egyik, amelyben hatalmas összegeket mozgatnak egymás közt Nagy Ravaszak, meg a másik, ahol mi, Sok Kis Maflák bámulunk, az a sok pénz, nézd csak, hogy szalad! Egymilliót, márkát, visznek a bőröndben például, aztán odaadják valakinek - nekünk történetesen soha.

Németország: Már megint a szivar

  • Sausic Berlin
Már csak otthon csinálja, titokban: körülnéz, előhúzza, babrálja, szájba veszi. Mert egy évvel a választási győzelem után katasztrofálisra fordult a kormányzó szociáldemokraták helyzete. Azóta hat vereség a tartományi választásokon, a kancellár népszerűsége pedig a mélyponton. Schröder döntő lépésre szánta el magát: fölhagyott a nyilvános szivarozással.

Lafontaine távozása: Toscana vár

  • Sausic Berlin
"A csapatjáték rossz volt", indokol Oskar, a múlt héten lemondott német pénzügyminiszter. Terelne inkább juhot, nevelne kis testû, prémes állatot, ültetne haszonnövényt, s ott van piciny, kétéves gyermeke - találgatják még bizalmasai. Hiszen elõfordul, hogy az ember besokall, és Toscanába vágy.

Számon kérve (A Krenz-per)

  • Sausic Berlin
Lelőtt menekülők, több száz halott - ez a legsúlyosabb a keletnémet diktatúra mérlegén, ezért kellett a rendszerváltás után bíróság előtt felelniük határőröknek, parancsnokoknak és a Politikai Bizottságnak.

Japán nudli

  • Sausic Berlin
Roland Barthes írja meg azt a megfigyelését Japánról szóló munkájában (L´Empire des Signes, Editions d´Art Albert Skira S. A. Genéve, 1970), hogy a helyi konyha lényege a könnyűség. Az őrületbe, tömeges öngyilkosságba lehetne kergetni a szigetország lakosságát, ha egy hétig magyar koszton lennének; hogy a mi magyari népünk a hőkezelésnek leginkább a zsiradékban való sütés nevű változatát ismeri, sőt a zsiradékot annyira a szó szoros értelmében kell érteni, hogy ha már ez a mélyen megvetendő preparálási gyakorlat nyomul is előtérbe, nem hatja át a civilizációra való törekvés például olívaolaj használatával, sőt a világ boldogabbik felén régen pellengérre állított francia gyakorlat, a vajon sütés Magyarországon még mindig reformkonyhának számít.

Német alternatívok: Vörös és fekete és zöld

  • Sausic Berlin
Meglehet, hogy jövőre egy volt frankfurti házfoglaló is kormányra jut Németországban. Joschka Fischer a Zöldek élén és a szociáldemokraták oldalán beteljesítené az újbaloldali diákvezér, Rudi Dutschke 68-as álmát, "a hosszú menetelést az intézményeken át". Hogyan jutottunk idáig? Három évtizeddel a diáklázadás kirobbanása és húsz évvel a "német ősz", a terrorizmus fellángolása után Németország emlékezik - s alig ismer egykori önmagára.

Szászország és Európa: Akkor nekik is

  • Sausic Berlin
Önmagában nem nagy ügy, tényleg. Vacak kilencvenmillió márkán huzakodnak. De Szászország és az Európai Unió vitája mégiscsak alapvető kérdésekről: európai és német egyesítés, piaci verseny és állami szubvenciók, centralizmus és regionalizmus ellentmondásairól folyik.

Német jólét: Tudják, de teszik

  • Sausic Berlin
A kancellár csak dörzsölte, és nem hitt neki. A szemének, hogy egyre nagyobb. A tüntetés június elején, amekkorát, 350 ezer embert, szakszervezet még nem hozott össze a háború után Németországban.

Kövess minket: