Jön a lakásárak beszakadása?

  • narancs.hu
  • 2020. május 6.

Gazdaság

A statisztikai hivatal január-márciusi adatai nem sok jót vetítenek elő, ami a lakásépítési és értékesítési vállalkozások jövőjét illeti.

Durván beszakadt a kiadott építési engedélyek száma 2020 első negyedévében: “34%-kal kevesebb lakóépület építését tervezik” a közeljövőben - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent gyorstájékoztatójában. Az építésre kikért engedélyek száma évek óta nem volt ilyen alacsony, lényegében visszatérünk a csok 2016-os bevezetése előtti szintre. Bár az elemzés nem tér ki rá, de kétség sem férhet hozzá, hogy ez már a járvány nyomában járó gazdasági válság hatása.

Minden jel szerint az emberek tartalékolnak, mert a használatba vett lakások száma is meredek zuhanást mutat. A KSH közleménye ugyan elfelejti megemlíteni ezt - sőt, azt hangsúlyozza, hogy az előző év hasonló időszakához képest még mindig 29 százalékkal több lakásba költöztek be idén január 1. és március 31. között -, ám a mellékelt grafikonon látni, hogy nem a tavalyi január-március a mérvadó. Hanem 2019 utolsó három hónapja, amikor 10,8 ezer új lakást vettek használatba: innen zuhant vissza a piac a mostani 4,8 ezerre. Hozzá kell tenni, hogy az elmúlt évek tapasztalata alapján az év első negyedévében mindig esik ez a szám, de ennyire nagy esést (azaz honnan hova) évek óta nem láttunk.

false

Ugyanakkor a KSH megjegyzi, hogy 2020 I. negyedévében 4775 új lakás épült, 30%-kal több, mint egy évvel korábban. Magyarán miközben egyre kevesebb új lakásba költöznek be, új lakást vesznek át, a piacon viszonylag sok új lakás van. A kínálat még mindig nagy, a kereslet viszont meredeken csökken, ami előbb-utóbb áreséshez vezet.

Az elmúlt években jelentős mértékben nőtt az új és a használt lakások ára, egyes budapesti kerületekben, nagyobb városokban már a panelek is olyan áron lettek meghirdetve, amit már a középosztály is nehezen engedhetett meg magának, így aztán ismét megindult az agglomerációba való kiköltözés.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?