A román kormány minisztere el akarta mozdítani pozíciójából a korrupcióellenes főügyészt, de az államfő közbeszólt

  • narancs.hu
  • 2018. április 16.

Külpol

Nálunk ilyen biztosan nem történhetne meg, mert nincs is korrupcióellenes ügyészség.

Megtagadta a román államfő hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjének, Laura Codruta Kövesi főügyésznek a leváltását, akinek elmozdítását a szociálliberális kormánykoalíció igazságügyi minisztere kezdeményezte februárban – számolt be az MTI. Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezeti a DNA-t, elmozdítására pedig a jogállamiság helyreállítása miatt lenne szükség.

Rövid sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis úgy vélekedett, hogy a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem; az alkotmány a CSM-t az igazságszolgáltatás függetlenségének őreként határozza meg. Az elnök úgy értékelte: Toader javaslatát szubjektív tényezők befolyásolták, hiszen maga is azt állította, hogy állást kellett foglalnia egy a közvéleményt foglalkoztató ügyben.

Klaus Iohannis és Laura Codruta Kövesi

Klaus Iohannis és Laura Codruta Kövesi

Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

Iohannis két hónapos mérlegelést követően meghozott döntése senkit sem lepett meg, hiszen több ízben jelezte, elégedett a korrupcióellenes főügyész munkájával az ügyészek állítólagos visszaéléseit leleplező sajtókampányról pedig azt mondta: néhány „bűnvádas alak” intéz kétségbeesett támadást a DNA ellen azzal a céllal, hogy lejárassák a vádhatóságot. Több ellenzéki elemző azt feltételezte, hogy a DNA főügyészének elmozdítására tett kísérletével a PSD valójában ürügyet keres arra, hogy – egy állítólagos alkotmánysértésre hivatkozva – felfüggessze tisztségéből Klaus Iohannis államfőt és a leváltásáról szervezendő népszavazásig az ideiglenes államfő (a kétkamarás parlament valamelyik házelnöke) kihirdesse a Iohannis által bírált igazságügyi törvényeket. Liviu Dragnea, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő bejelentése előtt hétfőn újságírói kérdésre azonban leszögezte: a PSD „semmilyen szín alatt nem számol az államfő felfüggesztésével”.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a kormánykoalíció belenyugodna abba, hogy Kövesi a helyén marad. Az igazságügyi miniszter az elnök bejelentését követően Facebook-bejegyzésben tudatta: az alkotmánybíróságnál tesznek panaszt. Toader szerint az elnök nem rendelkezik megfelelő felkészültséggel és nem is hatásköre, hogy felülbírálja a DNA-főügyész leváltására tett javaslatot, az elutasítás pedig alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a kormány és az elnöki hivatal között.

Romániában az ügyészségi vezetőket az államfő nevezi ki és válthatja le az igazságügyi miniszter javaslata alapján.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?