Brit nagykövet: nem kell félni a Brexittől

  • narancs.hu
  • 2020. január 28.

Külpol

A jelenlegi és jövendő magyar munkavállalók alig észlelnek majd valamit – állatja a Népszavának adott interjújában Iain Lindsay.

„Levesszük ugyan az uniós zászlót, de az emberek 99,9 százaléka semmi különbséget sem érzékel majd, így a 3,5 millió uniós állampolgár Nagy-Britanniában, vagy a másfélmillió brit állampolgár az Európai Unióban. A gazdasági következmények sem lesznek érzékelhetőek az év végéig tartó átmeneti időszak alatt, hiszen a kereskedelmi szabályok sem változnak, az emberek jogait továbbra is garantálják” – nyilatkozta a Népszavának Iain Lindsay budapesti brit nagykövet.

Az Egyesült Királyság a jelenleg érvényes határidő alapján brit idő szerint január 31-én 23 órakor – közép-európai idő szerint február 1-jén nulla órakor – lép ki az Európai Unióból, miután a Konzervatív Párt a decemberi előrehozott parlamenti választáson abszolút többséget szerzett, és ezzel erőteljes új felhatalmazást kapott a brit EU-tagság megszűnési folyamatának (Brexit) végigvitelére.

Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök hivatala korábban úgy fogalmazott: az Egyesült Királyság a kilépés napján „visszanyeri függetlenségét.” Ennek megfelelően hatalmas bulit csapnak: este egy visszaszámláló órát vetítenek majd a kormányfői hivatalnak otthont nyújtó Downing Street falaira, és a környező kormányzati negyed, a Whitehall más épületeit is fényjátékokkal világítják meg. A kilépés napján a londoni parlament épületegyüttese előtti tér, a Parliament Square összes zászlótartó oszlopára felvonják a Union Jacket, vagyis a brit lobogót.

Az önfeledt nacionalista ünneplésben mellett azért a brit nagykövet fontosnak tartotta megnyugtatni az Egyesült Királyságban élő magyarokat és családtagjaikat: „Ne aggódjanak, s ezt teljesen komolyan mondom. A jogaikat nemzetközi szerződések és a brit törvény is garantálja. Senkinek sem kell elhagynia az országot. A letelepedési rendszer (EU Settlement Scheme) keretében az uniós polgárok új törvényi státuszt kapnak, a becsült 3 és félmillió EU-s polgárból 2,7 millióan regisztrálták magukat, akik még ezt nem tették meg, jövő év közepéig van idejük, vagyis 18 hónapjuk maradt még erre.”

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?