Ezért van jelentősége a lengyel ellenzék győzelmének a mostani világpolitikai helyzetben

Publicisztika

A lengyel választók óriási szívességet tettek a saját országuknak, az Európai Uniónak és az egész világnak azzal, hogy kiütötték a hatalomból Kaczynskit és a pártját. Ha nem így tettek volna, könnyebben megosztottá válna az EU egy így is egyre inkább elmérgesedő világpolitikai helyzetben. Bernard Guetta francia EP-képviselő írása.

Hatalmas megkönnyebbülés ez Lengyelországnak, Európának és a világnak. Az ellenzék egyértelmű győzelmével a lengyelek kiszabadították magukat: nem kell többet tűrniük a jogállamiság, a sajtószabadság és a nők jogainak folyamatos szűkítését, amit a leköszönő politikai többség rájuk kényszerített. Az Európai Unió nyugtázhatja, hogy elmúlt a közvetlen veszély, amit egy magyar-lengyel-szlovák koalíció létrejötte jelentett volna a működésére és a döntéshozatalára nézve. Az Ukrajnának nyújtott egyértelmű európai támogatás sem kérdőjeleződik meg. A lengyelek azt is megakadályozták, hogy meginogjon a nemzetközi stabilitás. Ha ugyanis a huszonhetek határozatlanná válnak egy olyan időszakban, amikor nem lehet megnyugtatóan kijelenteni, hogy a Közel-Kelet egyik országa sem akar regionális konfliktust, az nem sok jóval kecsegtet a nemzetközi biztonságra nézve.

Igaz, hogy Szaúd-Arábia és a koronahercege, Mohamed bin Szalmán nem lelkesedik a palesztin ügyért, és inkább a Nyugat felé történő nyitásról álmodozik. Egyiptomban a mély gazdasági hanyatlással és a növekvő elégedetlenséggel szembesülő Sziszi marsall-elnöknek sem állna érdekében megtörni a Kairó és az izraeliek közötti hideg békét. A szíriai rezsimnek egy fillérje sincs, és még az ország déli részén zajló tiltakozások ellen sem mer fellépni, nemhogy Izrael ellen. A jordániai királyság stabilitása régóta a nyugati szomszédjával való együttéléstől függ. Iránnak sem lenne semmi haszna abból, ha nyílt konfliktusba kerülne a „cionista entitással”, akár csak a libanoni Hezbollahon keresztül is, egy olyan időszakban, amikor a saját belpolitikai helyzetét is képtelen normalizálni. Ráadásul a Hamász tömeggyilkosságai által indított erőszakspirál már így is elérte, amire Irán vágyott: megszakadt a közeledés Rijád és Jeruzsálem között.

Ha csak a logika irányítaná ezt a kegyetlen válságot, nem lenne elképzelhetetlen a visszatérés a status quo-hoz, de Gáza bombázása, majd az egész övezet katonai átfésülése gyorsan arra kényszerítheti a közel-keleti muszlim fővárosokat, hogy a közvéleményük nyomására szót emeljenek Izrael eljárása ellen. Félve, hogy elveszítik a palesztinok védelmezőjének a szerepét, és vele együtt az erkölcsi legitimitásukat a szunnita országokban, az iráni síiták végül kénytelenek lehetnek Gáza segítségére sietni azzal, hogy hagyják, hogy a Hezbollah északon egy második frontot nyisson.

Más szóval, elég lenne csak még egy botlás a Hamász vagy Izrael részéről, hogy a Közel-Kelet puskaporos hordója lángra lobbanjon.

És ott van még Oroszország. Netanjahu azt hitte, hogy számíthat a barátjára, Putyinra, de az orosz elnöknek valójában nagyon is érdekében áll, hogy felszítson egy regionális összecsapást a Közel-Keleten. Nincs és jó eséllyel nem is lesz rá soha bizonyíték, hogy segítette volna a Hamász terveit, de aki a leginkább hasznot húz ebből a bűncselekményből, az éppen a Kreml. Az Egyesült Államok és az Európai Unió nehezen lesz képes Ukrajnát és Izraelt egyszerre támogatni, miközben Amerikában indul az elnökválasztási kampány Donald Trump árnyékában, az Európai Uniót megosztja a palesztin kérdés, és amikor az Európai Bizottság elnöke éppen most követett el egy igen ártalmas baklövést azzal, hogy a pénteki izraeli látogatásán adott nyilatkozataiból úgy tűnt, mintha jóváhagyná Gáza bombázását.

Putyin tisztában van vele, hogy mik a gyenge pontjai a nyugati egységnek. Mindent meg fog tenni, hogy továbbra is rájátsszon ezekre, különösen, hogy a világ Gáza és Ukrajna körüli megosztottságának a térképei szinte teljesen átfedik egymást. A gázai bombázások kiélezhetik a Nyugat és a „mély Dél” közötti ellentétet.

Ha Kína úgy döntene, hogy a zűrzavart kihasználva most kísérel meg egy erőszakos puccsot Tajvanban, akkor lehet, hogy a szemünk előtt fog kibontakozni egy világméretű összetűzés.

Vagyis: sürgősen emlékeztetni kell az izraeli kormányt, hogy a bosszú nem elfogadható politika, hogy a palesztinok népképviseletét, amelynek egyetlen letéteményese a Palesztin Hatóság, meg kell őrizni, és hogy a Hamász politikai felszámolásával együtt a béketárgyalásokat is újra kell indítani.

Európának világossá kell ezt tennie azáltal, hogy az izraelieknek és a palesztinoknak nyújtott segélyek folytatását attól teszi függővé, hogy megszületnek-e a kétállami megoldáshoz vezető kölcsönös kompromisszumok. Az Európai Uniónak, mint a változás hajtóerejének most olyan szerepet kell betöltenie, amelyre az elnökválasztási kampánya miatt polarizált és megbénult Egyesült Államok nem képes.

Körülbelül két hónapba telik, amíg az új többség átveszi a gyeplőt Varsóban. Azután sem lesz egyszerű a helyzet, de ha a lengyelek a mostani voksukkal ellentétes irányba szavaztak volna, akkor egy csapásra visszavethették volna az országukat, Európát és a világot.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

(Címlapképünkön: Donald Tusk, a fő lengyel ellenzéki erő, a Civil Platform (PO) párt elnöke a lengyel parlamenti választások eredményváróján Varsóban. Fotó: MTI/EPA/PAP/Piotr Nowak)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.