„Az ÁSZ elnöke szándékosan olyan értékelést is nekem tulajdonított az alapítvány és az Optima-csoport vagyoni helyzetéről, amit én sosem mondtam, nem is mondhattam” – állítja Matolcsy György az Indexnek adott interjújában az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésének idézetével kapcsolatban, amely szerint a volt jegybankelnök azt monda: „külső segítség nélkül a PADME/Optima-csoport helyzetének megnyugtató rendezésére jelenleg nincs lehetőség”.
Matolcsy György ezzel kapcsolatban kijelentette, nem tudja, hogy az ÁSZ elnöke, Windisch László miért tulajdonítja neki az idézetet. „Már ez az egy rész is alapvetően aláássa az ÁSZ elnökének hitelességét” – fogalmazott az MNB korábbi elnöke, aki szerint
„az adatokból egyértelműen látszik, hogy az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.”
Az interjút szemléző Telex felidézte, Matolcsy György 2013 és 2025 között volt a Magyar Nemzeti Bank elnöke, vezetése első éveiben született döntés arról, hogy az MNB vagyonából több százmilliárd forintot alapítványokba szervezzenek ki. Az Állami Számvevőszék 2018-ban még rendben találta az MNB-alapítványok gazdálkodását, az elmúlt években azonban újabb vizsgálatot indított, a nemrég nyilvánosságra hozott jelentésében pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Matolcsy a jelentés megjelenése óta még nem nyilatkozott annak tartalmáról, az Index viszont most telefonon elérte. A volt jegybankelnök a portál megkeresésére elmondta, alaposan áttanulmányozta az ÁSZ mindhárom jelentését, amelyek szerinte a tényeknek egyáltalán nem megfelelő megállapításokat tartalmaznak.
„Felfoghatatlan hiba az ÁSZ elnökétől, ahogy a károkozás szóval dobálózik”
– fogalmazott Matolcsy, aki szerint az ÁSZ által megállapított vagyonvesztését részben az okozza, hogy a pénzük jelentős részét a lengyel GTC ingatlanpiaci cégbe rakták, ami az elmúlt években fokozatosan egyre kevesebbet ért. Matolcsy György szerint „érthetetlen szakmaiatlanságra” vall, hogy az ÁSZ a GTC esetében a cég értékét kizárólag a tőzsdei árfolyamok alapján állapította meg.
„Elfogadhatatlannak tartom, hogy az ÁSZ csaknem kétéves vizsgálódása alatt ilyen durva szakmai hibákat kövessen el, melyek nem pusztán etikátlanok és módszertanilag megalapozatlanok, hanem súlyosan sértik a tényalapú párbeszéd alapelveit, így aláássák a jelentésben foglalt összes állítás hitelességét, valamint végső soron az Állami Számvevőszék vezetőjének alkalmasságát” – mondta Matolcsy György az Indexnek. A Telex szemléje ezzel kapcsolatban megjegyzi, az ÁSZ a jelentésében arról írt, hogy a tőzsdei cégeket a magyarországi törvények értelmében csak a tőzsdei értékük alapján lehet értékelni, ezt törvény szabályozza. Így, ha akarnák se tudnák használni a Matolcsy által javasolt alternatív értékelési módszereket.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az ÁSZ a jelentésében feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg, ezért feljelentést tett az ügyészségen. Mint később kiderült, az ORFK hűtlen kezelés gyanúja miatt indított nyomozást.