Roma Sajtóközpont
Roma Sajtóközpont cikkei
Anyai önvallomások Magyarországról - Mit tud adni egy cigány asszony?
Roma nők beszélnek, akik képzetlenül, nélkülözve, betegséggel küzdve is sziklaként állnak gyermekeik tanulmányi sikerei mögött.
„Ha példaképként tekintenek rád” - Horváth József rákkutató
Molekuláris genetikus, PhD-hallgató, a Roma Sajtóközpont által alapított Aranypánt-díj első, tavalyi díjazottja. Cigánytelepen nőtt fel, tízéves kora óta dolgozik, kezdetben építkezéseken. Arról kérdeztük, mit hozott neki a díjjal járó hírnév.
Elég volt! – Setét Jenő Orbán beszédéről
Visszautasítjuk, hogy a magyar kormányfő szembeállítsa egymással a hazai romák és a menekültek ügyét. Visszautasítjuk nyilatkozatát, amely elvitatja állampolgárságunkat, hazafiságunkat, méltóságunkat, magyarságunkat – az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat közleménye.
„Mondjuk úgy, hogy emberekké válnak”
A foci és a szerelem minden gátat áttör a romák életében, ígérik a Brazilok című film készítői, akik már a műfaj meghatározásánál sem álmodnak kicsit: a „könnyed, humoros etnomesét” a Nemzeti Filmalap is több mint 360 millió forinttal támogatta. A rendező fejébe próbáltunk belenézni.
Jelen vannak!
1971. április 8-án ült össze az első Roma Világkongresszus. Ez volt az első szervezett és átgondolt kísérlet arra, hogy a roma lakosság érdekei és jogai nemzetközi szinten is megfogalmazódjanak. Ezen a napon Londonban több mint tíz ország 23 delegáltja – köztük a kor neves színésze, Yul Brynner, és Magyarországról Farkas Menyhért író – döntött a roma nép zászlójáról, himnuszáról, önelnevezéséről. Emellett több bizottságot hoztak létre az oktatás, a kultúra, a háborús bűnök és kárpótlás, illetve a szociális és nyelvi témájú problémák kezelésére. A negyedik világkongresszuson, 1990-ben a Varsó melletti Serockban született döntés arról, hogy április 8-át, az első világkongresszus kezdetének időpontját roma ünnepként ismerjék el. Az ENSZ ezt a napot a roma kultúra világnapjává nyilvánította, az Európai Parlament pedig 2005. április 28-án határozatban rendelkezett, hogy április 8. „a romák napja” legyen.
Emlékezés az 1944-es dobozi tömeggyilkosságra
A Békés megyei Doboz temetőjében 20 roma – tizenöt férfi, két nő és három gyerek – fekszik egy tömegsírban. Ott, ahová 70 évvel ezelőtt magyar csendőrök és katonák lőtték le őket. A Roma Sajtóközpont feledésbe merült, elhallgatott tragédiák felelevenítésével állít emléket az áldozatoknak.
Így deportálták a romákat Magyarországról
A hétvégén Balog Zoltán miniszter a következőket mondta: Magyarországról nem történt roma deportálás, a magyar cigányokat Ausztriából vitték el. Az RSK túlélőkkel készített interjúi ezt egyértelműen cáfolják.
Szemmel tartás - Átfogó ellenőrzések a miskolci szegregátumokban
Az önkormányzati és rendőrségi "átfogó ellenőrzések" mindennaposak Miskolc főként romák lakta negyedeiben. Vajon mi az értelme a sokszor több tucat közalkalmazottat megmozgató és a sajtóban bőséggel tálalt akcióknak? Bűncselekmények felderítése aligha: a közel négyezer ember ellenőrzése során egyetlen feljelentés született.
„Nem pusztán feltűnést akartunk” – A roma slampoetry-kampány szervezői
Roma fiatalok szlemmelnek a tanulás fontosságáról egy klipben, amely a lemorzsolódás veszélyeire hívja fel a figyelmet. A kampányról Báder Erzsébetet, a Roma Oktatási Alap kommunikációs munkatársát, és Színész Bob szlemmert, a klip kreatívját kérdeztük.