Fotógaléria Pornóapátiból

Kalandos apátság romokban

  • Rózsa Melinda
  • 2012. április 25.

Kis-Magyarország

A történelem során megfordultak itt ciszterci és jezsuita szerzetesek, járt erre a török, volt német tulajdonosa, tartozott Ausztriához, majd téesz lett belőle és vegyi raktár. A Pornóapátiban található egykori apátság történetét fotógalériánkban járjuk körbe.

Különös történetű épületegyüttes található a Szombathelytől alig húsz kilométerre fekvő Pornóapátiban. A falu közvetlenül az osztrák határ mellett, a Vas-hegy lábánál helyezkedik el: a
volt cisztercita apátság területe jelenleg műemléki védelem alatt áll, de még a romok is sajátos hangulatot árasztanak. Itt már az államalapítás után templom állt, és azóta a történelem minden korszakban „megtalálta” Ómajort. Egyesek szerint a Pinka völgye egyik legérdekesebb történeti emlékhelye lehetne, ha kellőképpen helyreállítanák. Erre ráadásul most minden esély megvan. Ismerje meg a helyszínt és annak történetét fotógalériánkból!

a

volt cisztercita apátság területe

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.