dvd - ELLENÁLLÓK

  • - köves -
  • 2009. augusztus 20.

Zene

Tökös amerikai zsidó fiúk nácikat skalpolnak a megszállt Franciaországban - ilyet is csak Tarantino képes kitalálni, de azért az igaz történeteket sem kell félteni: a Bielski testvérek, gettósorsra ítélt, belorusz zsidók a nomád ellenállást választják a leszegett fejű áldozati szerep helyett, s embermentő tettüket, miként azt a történetük részletein mindmáig vitatkozó utókor kollektívan nyugtázhatja, siker koronázta: a Bielski Brigádként híressé lett alakulatnak több mint ezer zsidót sikerült megmentenie. A Bielski fiúk felől nézve Tarantino kétségtelenül a könnyebbik utat választotta, amikor véres bohózatot eszkábált fegyvert forgató zsidó osztagából.
Tökös amerikai zsidó fiúk nácikat skalpolnak a megszállt Franciaországban - ilyet is csak Tarantino képes kitalálni, de azért az igaz történeteket sem kell félteni: a Bielski testvérek, gettósorsra ítélt, belorusz zsidók a nomád ellenállást választják a leszegett fejû áldozati szerep helyett, s embermentõ tettüket, miként azt a történetük részletein mindmáig vitatkozó utókor kollektívan nyugtázhatja, siker koronázta: a Bielski Brigádként híressé lett alakulatnak több mint ezer zsidót sikerült megmentenie. A Bielski fiúk felõl nézve Tarantino kétségtelenül a könnyebbik utat választotta, amikor véres bohózatot eszkábált fegyvert forgató zsidó osztagából. Belebújni a filmtörténetbe és ellemezlovaskodni a mûfaji DJ-pultnál mégiscsak jobban védhetõ, mint Liev Schreiber kezébe géppisztolyt és mezüzét nyomni, nem beszélve Daniel Craig világfájdalmas tekintetérõl, melybõl a belorusz erdõségben is Bondként elszenvedett gyásza tükrözõdik. Edward Zwick filmrendezõ híresen vonzódik a katonatörténetekhez, az pedig, hogy egy felfegyverzett sztárról mindig ugyanazok a pózok jutnak eszébe, bizonyos szemináriumokon már-már a szerzõiség határát súrolja. A népirtás nála egzotikus kulissza, mely elõtt elõnyösen összesározott elõadók szenvednek a díjak reményében. Hogy a sztárovicsok ezúttal a holokausztot takarják ki, nem nagy ügy, volt is (lásd Robin Williams mint Hazudós Jakab), lesz is ilyen, habár ennyi erõvel a mikrofonvéget is benne hagyhatták volna a népirtásos jelenetben, hiteltelenebb attól sem lett volna a produkció.

Forgalmazza a Fórum Home Entertainment

**

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.