Porlasztó, trafó, gyöngyhajú lány - A Műegyetemtől a világhírig - képes egyetemtörténet (könyv)

  • - barotányi -
  • 2005. szeptember 1.

Zene

Az egyik legpatinásabb egyetemünk szépen illusztrált, információkban gazdag történetét veheti kézbe az olvasó, benne van minden, az előzményektől és alapítóktól kezdve a nagy szervezeti átalakításokon át mostanáig.

Az egyik legpatinásabb egyetemünk szépen illusztrált, információkban gazdag történetét veheti kézbe az olvasó, benne van minden, az előzményektől és alapítóktól kezdve a nagy szervezeti átalakításokon át mostanáig. Valószínűleg kevesen tudják, hogy a honi mérnökképzés immár 223 éves múltra tekinthet viszsza: II. József, aki közismerten nem csupán uralni, de nevelni is próbálta népét, 1782-ben írta alá a nem sokkal korábban Pestre költözött egyetem keretében működő Mérnöki Intézet alapítólevelét. Amint e kötetből is kiderül, a műszaki felsőoktatás is igen sokat köszönhet a reformkori lelkesedésnek és szellemi pezsgésnek. Ekkor tervezik először - nagyjaink közül mindenekelőtt Széchenyi - egy önálló Műegyetem megalapítását, s ekkor (1846-ban) kezdi működését az Országgyűlés javaslatára a József nádorról elnevezett ipartanoda, amit (s milyen tipikus ez) az abszolutizmus idején egyesítenek a Mérnöki Intézettel. A jogutódban előbb német, majd 1860-tól magyar nyelven folyik az oktatás, 1871-ben pedig Eötvös József aláírja a József Műegyetem alapító okiratát - ez volt Európában az első olyan műszaki felsőoktatási intézmény, mely egyetemi címet szerzett. A kötet terjedelmi okoknál fogva természetesen vázlatosan tárgyalja az egyetem fontosabb ta-nárainak és azok tanítványainak munkásságát: legendás nevek kerülnek elő, a természet- és műszaki tudományok világklasszisai.

A Műegyetem és elődeinek tanárai között olyan tudósokat találunk, mint Jedlik Ányos, az íróként tán jobban ismert Dugonics András, aztán Zipernowsky Károly, Bánki Donát, Bay Zoltán, a közgazdász (mert ezt a szakmát is oktatták/oktatják itt) Heller Farkas, vagy említhetjük az olyan legendás tanárokat is, mint Pattantyús-Ábrahám Géza vagy a fizikatörténetéről is híres Simonyi Károly. Az anyag gazdagsága miatt egyszerűen lehetet-len beszámolni valamennyi nemzetközileg is releváns (és a Műegyetemhez is köthető) tudományos karrierről - legyen itt elég feljegyezni, hogy a későbbi Nobel-díjasok közül itt kezdte tanulmányait Gábor Dénes és Wigner Jenő (akik azután, hála a honi közálla-potoknak, végül Berlinben diplomáztak), és itt végzett, sőt itt is dolgozott a jó év-tizede Nobel-díjat kapott Oláh György vegyész is. A könyv hűen követi (minden kritikai megjegyzés nélkül, szigorúan az eseménytörténetnél maradva) a Műegyetem fordulatokban gazdag intézménytörténetét is. Megismerhetjük, miként jön létre 1934-ben (a leendő rektor, Teleki Pál egyik szellemi gyermekeként) a majdnem mindent magában foglaló József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem - amit azután a kommunisták nagy élvezettel darabolnak fel 1949-ben.

És persze nem hiányozhatnak az épülettörténeti fejezetek sem: több évtizedes hányattatás után a múlt század elején kezd kiépülni a jól ismert műegyetemi negyed Lágymányoson - s a jelenkorral bezárólag úgyszólván valamennyi korszak stílusjegyei fellelhetők az épületeken. S nem feledkezhetünk meg arról sem, mennyit köszönhet a magyar művészet (különös tekintettel a színházra és a zenére) a Műegyetemnek: a pályaelhagyó mérnökök közt találjuk az író Határ Győzőt, a színész Latinovits Zoltánt és Jordán Tamást vagy a zenész Benkó Sándort, Gryllus Dánielt. S persze a fél beatgenerációt: Bródyt, Kóbort, Benkőt: csak nehogy kiderüljön végül, hogy a gyöngyhajú lány is a vegyészkar Martos Flóra Kollégiumában lakott.

Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2005, 227 oldal, ár nélkül

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.