A fideszes "főispán" állta útját a Budapest-Belgrád-vasútvonalhoz kapcsolódó bekötőútnak

Belpol

Ehhez se szoktunk hozzá. A Fidesz-KDNP-ben előrelépkedő, a Pest megyei kormányhivatal élére állított főispán akadályozza az Orbán-kormány kínai csúcsberuházásához kötődő útépítést. Tarnai Richárd a jogszerűségre hivatkozva felfüggesztette saját kormányhivatala eljárását.

Nem várt fordulatot vett a Budapest-Belgrád-vasútvonal taksonyi állomásához kapcsolódó bekötőút miatt kárt szenvedő helyi gazdák próbatétele.

Tarnai Richárd volt KDNP-s országgyűlési képviselő és országgyűlési jegyző, a Pest megyei kormányhivatal vezetőjeként főispáni határozattal felfüggesztette a Taksonyt az 51-es főúttal összekötendő út engedélyezési eljárását.

A döntés a taksonyi gazdáknak kedvez, mivel a bekötőutat földjeiket kisajátítva akarja az önkormányzat megépíteni. A március végi bejáráson tapasztalt lincshangulatról a Narancs.hu számolt be elsőként. Információink szerint a fideszes polgármester bukásában – június 9-én a független Zsolnai Pál 30 százalékos különbséggel verte Kreisz Lászlót – szerepet játszott az erőltetett beruházás is, ami 29 gazda földjét, szőlősét szüntetné meg, tenné alkalmatlanná a további gazdálkodásra.

A tervezőcég január 12-én a kisajátításról szóló 2007-es törvényre hivatkozva kérelmezte a nagyközség önkormányzatánál a „termőföldek végleges célú más hasznosítását közlekedési infrastruktúra megvalósítása céljából”. A taksonyi Csokonai utca és az 51-es főút között 2,6 hektár, 35,41 aranykoronaértékű földet próbáltak kimetszeni. A munkákat az is sürgeti, hogy a kínai kivitelezők már lefektették a Budapest-Belgrád-vasútvonal vágányait Taksonynál, és az átrakó mellett a vasútállomás épületét is felújították.

Mindennek állt útjába az ún. főispán, aki az önkormányzat engedélyeztetési eljárását függesztette fel nem szokványos módon: saját hivatala határozatát vonta vissza. Tarnai Richárd megállapította, hogy az általa vezetett hatóság korábbi határozata jogsértő volt. Méghozzá a szintén az általa irányított kormányhivatalhoz tartozó földhivatal határozata alapján. „A mai napon a Pest Vármegyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztály Földhivatali Osztály 10. ráckevei illetékességű ingatlanügyi hatósága a »Taksony, Csokonai utca és az 51. jelű út között kialakítandó összeköttetés a 3736 helyrajzi számú ingatlanokon« tárggyal összefüggésben meghozott döntését kézhez véve megállapítottam, hogy hatóságom Határozata sérti a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 10. § (3) bekezdését.” Ez a bekezdés rendelkezik arról, hogy a termőföldek más célú hasznosításához (ebben az esteben a kisajátításhoz) szükség van az ingatlanügyi hivatal végleges hozzájárulására. Ami azonban nincs. „A termőföld más célú hasznosításával járó engedélyezési, jóváhagyási vagy tudomásulvételi, engedélyezési eljárásban érdemi döntés a termőföld más célú s hasznosításának engedélyezéséről szóló véglegessé vált ingatlanügyi hatósági határozat figyelembevételével hozható. Az ingatlanügyi hatóság határozatának hiánya esetén az eljáró hatóság az engedélyezési eljárását felfüggeszti." A jogtisztelő főispán a törvény betűit maradéktalanul betartva ezt lépte meg. Tarnai felhívta az építtető taksonyi önkormányzat figyelmét, ha az eljárást folytatni akarja, adjon be kérelmet a földhivatalhoz legkésőbb 2025. december 31-ig.

 
A szóban forgó bekötőút Taksonyban
Fotó: Narancs.hu
 

Taksonyban a Budapest-Belgrád-vasútvonal miatt nagy kapacitású rakodóterületet alakítanak ki, amire se Soroksáron, se Dunaharasztiban, se Dunavarsányban nincs lehetőség a közelben. A taksonyi körforgalom fogja biztosítani a sok száz kamion és teherautó számára az 51-es út elérését. Kreisz László egy januári testületi ülésen ígéretet tett, hogy a bekötőúttal kapcsolatban közmeghallgatást tartanak, amire lapzártánkig nem került sor. A fideszes polgármester azt is megígérte, ismételten megkeresik a tervezőcég, a Tura-Terv Kft. képviselőt azzal, jöjjenek el egy közmeghallgatásra. Lapunk is kereste a tervezőcéget, de nem ragált kérdéseinkre.

 
Fotó: Narancs.hu
 

Taksony június 9-én megválasztott polgármestere, Zsolnai Pál a Narancs.hu megkeresésére azt mondta, hivatalba lépése után mindenképpen foglalkozni fog a bekötőút ügyével, és teljeskörűen tájékoztatni fogja a földek kisajátításában érintett gazdákat.

Lépésről lépésre a főispánságig

Tarnai Richárd politikai karrierje hajnalán Barsiné Pataky Etelka személyi titkára volt. 2000-ben munkaerőpiaci szakreferens, a szociális és családügyi miniszter kabinetfőnöke. 2002-től kormányzati főtisztviselő, 2006-ig a Fidesz-KDNP parlamenti frakciója szociális és családügyi kabinetjének kabinettitkára. 2006-2010 között az Országgyűlés alelnöke, Harrach Péter kabinetfőnöke. 2010-2014 között Kispest egyéni KDNP-s országgyűlési képviselője, 2011-től a Pest megyei kormányhivatal megbízott vezetője, 2022-től főispánja.

(Címlapképünkön: Tarnai Richárd, a Pest megyei kormányhivatal vezetője. Fotó: MTI/Kovács Attila)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.