Az ország legjobb gimijében is kiakadtak a NAT-on: egy év halasztást kérnek

  • Varga Domokos Péter
  • 2020. február 25.

Kis-Magyarország

Az ország egyik legjobb középiskolája, a veszprémi Lovassy László Gimnázium sem elégedett.

A Lovassy tanárai úgy vélik, a pedagógiai szakma többsége a NAT újragondolását szorgalmazza, mert a magyar közoktatás nagyon is rászorul a stratégiai reformra. Azonban az új Nemzeti Alaptanterv nem orvosolja, sőt néhány szempontból inkább súlyosbítja a terület problémáit. Ennek oka az alaptanterv erőltetett ütemű megalkotása, gyors bevezetése és az érdemi szakmai konzultáció elmaradása.

Ezek a hiányosságok orvosolhatók – vélik az állásfoglalást aláíró veszprémi lovassys pedagógusok, akik egyenesen Maruzsa Zoltánhoz, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közoktatásért felelős államtitkárához fordultak.

Azt javasolják, hogy a NAT bevezetését legalább egy évvel halasszák el, és az így nyert időt olyan szakmai egyeztetésre használják fel, ami nyitott az új szemléletmód és tartalom befogadására is.

Lovassy: ahol rangot jelent tanítani és tanulni

Lovassy: ahol rangot jelent tanítani és tanulni

Fotó: A szerző felvétele

Segíteni akarnak

Felajánlják ugyanakkor, hogy az egyeztetésen – sok ezer tanártársukkal együtt az országban – ők is szívesen részt vesznek. Az állásfoglalást – amelyet a Lovassy közalkalmazotti tanácsa juttatott el Narancs.hu-nak – Asztalos István elnök, Holubné Szita Zsuzsanna és Katanics Sándor, a tanács tagjai írták alá.

A tantestület 57 tagjából 48 aláírásával jelezte, hogy egyetért az állásfoglalással.

Életkép a veszprémi gimnáziumból

Életkép a veszprémi gimnáziumból

Fotó: lovassy.hu

A legjobbiskola.hu portál évente összeállított listáján 2018-ban és 2019-ben is a Lovassy László Gimnázium végzett az első helyen. A veszprémi intézmény több évtizede bérelt helye van első tízben. A legjobbiskola.hu portál az összes hazai középiskolát rangsorolja.

Mint ismeretes a NAT bevezetését számos pedagógus, több tucat iskola, számos szakmai egyesület, tankönyvszerző ellenezte. S még csak nem is azt kifogásolják első sorban, hogy a szélsőséges nézeteiről elhíresült Wass Albert vagy Nyírő József bekerültek a tantervbe, hanem azt tartják súlyos gondnak, hogy az új NAT korszerűtlen, hiányoznak belőle a modern pedagógiai módszerek, nem kifejezetten diákcentrikus, mindez pedig tovább növelheti a magyar közoktatás lemaradását. (Hétfőn arról számoltunk be, hogy a népszerű irodalomtankönyvek szerzője, Pethőné Nagy Csilla nem járult hozzá ahhoz, hogy műveit az új NAT-hoz igazodva átdolgozzák. Pethőné egyébként korábban a Facebook-oldalán a NAT-ot az "irodalomtanítás Mohácsának" nevezte.)

Ugyanakkor a két héttel ezelőtti kihelyezett szezonnyitó frakcióértekezletről kiszivárgott információk szerint Orbán Viktor miniszterelnök ugyan elismerte, hogy a NAT lehetne jobb is, de világossá tette, esze ágában sincs visszavonni.

Orbán zárt ajtók mögött: a NAT oké!

Hírmorzsák a Fidesz frakció zárt üléséről. Az atv.hu-nak több résztvevő is nyilatkozot t arról, miről beszélt Orbán Viktor Balatonfüreden, a Fidesz frakció zárt ülésén. Az atv.hu forrásai szerint szóba került a NAT is, és a miniszterelnök szavaiból az derült ki, hogy "esze ágába sincs" visszavonni a tiltakozások ellenére sem, rendben lévőnek tartja azt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.