Orbán-projektek Miskolcon: kudarcos várfelújítás, bezárt élményfürdő

  • Lombos Ede
  • 2022. március 9.

Kis-Magyarország

Csökkentett üzemódra állították a diósgyőri vár kormányzati újjáépítését januárban, mert nincs pénz a várfalak megerősítésére. Még kétmilliárd forint kellene; a kormány eddig nem adta, a kormányzati elvonások és a járvány miatt kiesett bevételek miatt a városnak nincs rá pénze. A pluszforrást Kiss János miniszterelnöki biztosnak kellene hoznia, akit ezzel a feladattal is megbízottt Orbán Viktor. Kiss másik miniszterelnöki biztosi projektje, a nyáron átadott miskolci élményfürdő sorsa is kínosan alakul: annyi hiba keletkezett hét hónap alatt, hogy februártól hónapokra be kell zárni és muszáj újrakövezni, rozsdátlanítani a létesítményt.

Nem várt, jelentős akadályok tornyosodnak a diósgyőri vár felújítása előtt. A várfalak rosszabb állapotban vannak, mint arra számítottak. Pontosabban korának megfelelő állapotban vannak, de annyira mégsem, hogy Nagy Lajos 14. században felhúzott négy tornyos palotája a 21. századi újraépítés terheit elviselje. Ősszel derült ki, hogy a 2017 előtti tervezés nem terjedt ki mindenre, nem foglalkoztak a falak statikai valóságával, aminek a korrekciója nem megkerülhető többletfeladatot jelent. A statikai vizsgálatok azt jelezték, a problémás falrészeken a falmagokat, a falfelületeket, a falrétegeket tartós, időtálló javításban kell részesíteni.  Elvégzésükhöz még 2 milliárd forintra van szükség, de mivel e pótmunkák fedezetét nem kapta kézhez a kivitelező, hetek óta csökkentett üzemmódban, módosításokkal folyik a munka. A kivitelező az év végén arról tájékoztatta az önkormányzatot, január végéig tud olyan munkákat végezni, amelyek nem érintik a tornyokat. Azt követően, mivel nem tudja folytatni a felújítást, megvan az esélye, hogy levonul az építési területről. Ez végül nem következett be, de a vártornyokon jelenleg sem dolgoznak. Bár az egyiket felállványozták egyáltalán nem látszik a munkavégzés, körülöttük haladnak új várrészek, rondellák építésével.

A város a pluszforrás biztosításáért Gyopáros Alpárhoz, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztoshoz, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, és a legilletékesebbhez, a diósgyőri vár rekonstrukciójával megbízott miniszterelnöki biztoshoz fordult. Ezt a feladatot 2020. júliusban bízta Orbán Kiss Jánosra; elvégzéséhez négy fős titkárságot tarthat fent, miniszterelnöki biztosi járandósága az államtitkárokat megillető 1,7 millió forint.  

 
Fotó: A szerző felvétele

Január elején közösségi oldalán akként büszkélkedett, hogy „ezek a falak már tudják, hogy a jövőben városunk javát szolgálják majd”. Két héttel később, amikor kiderült, hiányzik kétmilliárd a falazat megerősítésére, videóüzenetében a problémát meg nem nevezve utalt a „nem várt akadályokra”. Pluszpénz viszont erre azóta sem érkezett, pedig Kiss „a diósgyőri várfejlesztés előkészítésével és megvalósításával összefüggő koordinációs feladatainak” egyike, hogy közreműködik a fejlesztéshez „kapcsolódó központi költségvetési források biztosítását szolgáló döntések előkészítésében és végrehajtásában”. Azaz hogy pénzt szerezzen a kormánytól a várrekonstrukció megvalósítására. Kiss az előző ciklus egyik fideszes alpolgármestere volt, április 3-án a miskolci 2-es számú egyéni országgyűlési választókerületben indítja a kormánypárt.

 
Fotó: A szerző felvétele

A vár felújítását a miskolciak által 2019 őszén elbocsátott fideszes városvezetés járta ki a miniszterelnöknél. Kriza Ákos azóta elhunyt fideszes polgármester 2017-ben mutatta be a projektet, azt ígérve, a 8,5 milliárd forint keretösszegű újjáépítés eredményét 2020-ban vehetik birtokba a miskolciak. A megjelölt átadási év végül a felújítás kezdetét jelentette, a költségek három év alatt 10 milliárd forint fölé emelkedtek, elérve a 13 milliárd forintot, a projektbe még a városnak is be kellett szállni milliárdos önrésszel. Ez sem volt elég, a kormány február elején újabb 4,7 milliárd forintot pumpált a várba. A pénzeső hírhozója természetesen Kiss lett, a várfalak megerősítését azonban ebből az összegből nem hozta szóba. Lapzártánkig ilyen információt nem publikált. A Narancs.hu több alkalommal hiába kérdezte, a kormány biztosítja-e a szükséges 2 milliárd forintot – egyik megkeresésünkre sem reagált.

Orbán miskolci biztosának első projektje, a miskolc-tapolcai élményfürdő megvalósításának története is kudarcosra fordult. A 13 milliárd forintba kerülő Ellipsum Strand- és Élményfürdőt tavaly nyáron adták át Miskolcon. Kiss János 2021. június 11-én Winston Churchillt idézve vágta át a szalagot. A rendszerváltozásra utalva fejtette ki elégedettségét a komplexum világszínvonalú minőségét dicsérve: „újra szabadok lettünk, szerencsére visszataláltunk építészeti igényességünkhöz is, és az újonnan épülő, világszínvonalú épületeink is formálnak minket”.

Hét hónap nem folyamatos működés után azonban az élményfürdőt februárban be kellett zárni a több hónapos garanciális javítások elvégzésére.

Több medencénél a burkolat megmozdult, a fuga kijött a helyéről, az élményelemek bizonyos felületein rozsdásodnak. A csúszdákon repedések alakultak ki, a vizes játszótér is problémás, a betonrétegbe bekerülő víz beáztatta a gépházat, a légtechnikai csöveket. A pocsék minőségű kivitelezés miatt a személyzetet is be kellett vetni, hogy ne történjen nagyobb baj. A csúszdáknál fel kellett bontani a nem megfelelő dőlésszögben fektetett járólapokat, egy dolgozónak folyamatosan törölni kellett a vizet, nehogy baleset történjen.

 
Forrás: Ellipsum Miskolctapolca Facebook

A nem tartós minőségű műszaki színvonal mellett a létesítmény fenntartása is gondot okoz a városnak. A várhoz hasonlóan az előzetes tervezés itt sem állta ki a valóság próbáját. Az Ellipsum nyitvatartása napi 1-2 millió forintos hiányt termel az önkormányzat fürdőket üzemeltető cégének, a tervezett, gazdaságos működtetéshez szükséges látogatószámot ugyanis nem sikerül produkálni, hogy fedezze a fenntartás költségeit. Az átadás évében a kormány 700 millió forint címzett támogatásának köszönhetően sikerült veszteség nélkül üzemeltetni.

Megkérdeztük Kiss Jánost, a kormány idén is állja fürdő fenntartásának költségeit, de erre a kérdésünkre sem adott választ.

Kedves Olvasónk!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet! De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk