Ott kellett hagynia a munkáját, mert az elzárt faluból nem tud bejárni a gyárba

Kis-Magyarország

A Borsod megyei Rakacaszendről nagyon nehéz bejutni a közeli, de így is több tíz kilométerre lévő városokba, ha a valakinek nincs autója. A településen és a környéken élő hátrányos helyzetű roma fiatalok munkaerőpiaci esélyeit a nagyvállalatok által alkalmazott távol-keleti vendégmunkások is rontják.

Ha nincs autód, ide vagy láncolva – ez az általános vélemény a Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi részén, a Cserehátban található rakacaszendi lakosok között. A Magyar Narancs e heti lapszámában részletes riportban foglalkozik a 240 lelkes faluval, ahol a Regionális Civil Központ Alapítvány (RECIK) részt vesz az állami támogatásból működő Felzárkózó Települések (FeTe) nevű szegénységfelszámoló programban, és ún. Jelenlétházat működtet a településen. 

A RECIK sok más tevékenység mellett szociális bérlakásokat is felújít a faluban, melyeket a hátrányos helyzetűek igen kedvező áron, négyzetméterenként pár száz, vagyis havonta körülbelül tízezer forintért bérelhetnek. Nem nehéz észrevenni ezeket a házakat, ugyanis narancs színűkkel kitűnnek az egyébként többniyre ramaty állapotban lévő, olykor romos épületek közül. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

A térség egyik legnagyobb problémája, hogy kevés a munkalehetőség, a falu lakói többnyire közmunkából élnek. Beszédes, hogy a második legnagyobb foglalkoztató Rakacaszenden a RECIK, pedig a helyben dolgozó munkatársak száma a tízet sem éri el. A fiatalok, ha tehetik, már a környező városokba, Miskolcra (63 km), Kazinczbarcikára (54 km), Edelénybe (40 km) költöztek, bár utóbbi sem nevezhető munkaerőpiaci szempontból kimondottan ideálisnak. Ráadásul ezen a vidéken is az a helyzet, ami az egész országban károsan hat a roma lakosságra: a nagyvállalatok szívesebben alkalmaznak távol-keleti vendégmunkásokat, ugyanis ők terhelhetőbbek és nem is kérnek annyit. Pedig sok fiatal szívesen dolgozna ezeknél a cégeknél és képezné magát, de Magyarországon nem ebbe az irányba mennek a dolgok.

A RECIK által felújított egyik bérlakásba egy ilyen pár, Rebeka és Gergő költözött be. Mint mesélik, a busz csak reggel öt órakor, fél hét előtt, valamint nyolc órakor jár, aztán délben, kettő és három órakor, utána csak este. Így már érthető, miért nehéz elhagyni Rakacaszendet. Ez a helyzet Rebekát komolyan hátrányosan érintette:

korábban a miskolci Nestlé-gyárban dolgozott, ahová két ismerősével járt be kocsival, viszont ők váltottak, ezért a lány sem tudott maradni. 

Nincs autója, anélkül pedig lehetetlen volt számára a közlekedés, így maradt a közmunka Rakacaszenden, ami falukörnyéki munkákat jelent. „Reggel lemegyünk, összeszemetelünk, nyáron füvet húzunk...” – sorolja. 

Párja, Gergő is közmunkás, mellette kőművesként dolgozik hétvégente az építőiparban, ha épp van munkalehetőség. Korábban megszakításokkal négy évet töltött Hollandiában: konyhán volt kisegítő. Mint mondja, a testvéreivel volt kint, jobban kijött, mint itthon. 

 
Gergő és Rebeka
Fotó: Palágyi Barbara
 

A két fiatal elvágyódik, költöznének 'Barcikára vagy Miskolcra – ha Rebeka utóbbi városban lakna, akkor még mindig a Nestlében dolgozna. Edelénybe is mennének, ahol „nincs semmi”, de legalább át tudnának menni máshová dolgozni. Rakacaszenden „nincsen semmi, nagyon rossz itt”, a fiatalok reggel elmennek dolgozni, délben hazamennek, aztán megy a „sorozat, tévé”. 

„Se nyáron, se tavasszal senkit nem látsz”

– mondja Rebeka. Megemlíti, hogy falunap is évi egyszer van csak. Barátokkal néha elmennek Miskolcra moziba vagy az állatkertbe, esetleg átmennek a szülőkhöz, de más programok nem nagyon vannak.

A helyzet a RECIK-nek is feladja a leckét, ugyanis szerveznének programokat, de a Jelenlétpont délután 5 óráig vannak nyitva, a fiatalok viszont 'Kazincbarcikáról a hetes busszal jönnek haza, vagyis nagyon nehéz velük kapcsolatba kerülni. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

De a RECIK sok család életét segítette a bérlakások felújításával. Rebekáék a havi tízezer forint plusz rezsit bírják tartani. Időnként ellenőrzik őket, de eddig még nem találtak náluk kifogást, szépen rendben tartják az ingatlant. Nagyon örültek, amikor beköltöztek. Korábban Gergő szüleinél laktak, ami „ennyi idősen jó is volt, meg nem is volt jó”. 

A Rakacaszendről szóló riportunkat keresse a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban, ha pedig online előfizetéssel rendelkezik, oldalunkon már szerdán 21 órától elérheti a legfrissebb lapszám cikkeit! 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.