Minden második magyar nő élt már bántalmazó kapcsolatban

  • narancs.hu
  • 2024. november 27.

Belpol

Az adatfelvétel annak ellenére készült el, hogy a magyar kormány nem járult hozzá a nemzetközi felmérésben való részvételhez.

A magyar nők több mint fele, 54,6 százaléka élt már bántalmazó kapcsolatban, ez jóval magasabb, mint a 31,8 százalékos európai átlag – derül ki az Európai Alapjogi Ügynökség, az Eurostat és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) megrendelésére készült európai felmérésből.

Tíz év után ez az első reprezentatív felmérés a nők elleni erőszak mértékéről Magyarországon – írja a Telex. Bár a magyar kormány nem járult hozzá a részvételhez, független közvélemény-kutatók bevonásával mégis elkészült a magyar adatfelvétel – olvasható a Patent Egyesület közleményében.

kutatásban Európa-szerte 115 ezer nő vett részt 2020 és 2024 között. A felmérés a 18–74 éves nőket reprezentálja az EU teljes területéről, így ez a valaha volt legalaposabb európai kutatás a nők elleni erőszakról.

A Patent szerint az adatok lesújtóak, különösen Magyarországon, ugyanis

toronymagasan a magyar nők szenvednek el a legnagyobb arányban lelki vagy fizikai erőszakot, fenyegetést és/vagy szexuális erőszakot a partnerüktől.

A kutatás összefoglalója szerint az Európai Unióban a nők egyharmada élt már át erőszakot otthon, a munkahelyén vagy nyilvános helyen.

  • Az EU-ban 3 nőből 1 élt már át felnőttkorában fizikai vagy szexuális erőszakot, illetve fenyegetést.
  • Az EU-ban 6 nőből 1 tapasztalt felnőttkorában szexuális erőszakot, ideértve a nemi erőszakot is.
  • Sok nő számára nem mindig biztonságos az otthon: 5 nőből 1 szenvedett már el a partnere, rokona vagy a háztartás más tagja által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszakot.
  • 3 nőből 1 élt már át szexuális zaklatást a munkahelyén. A fiatalabb nők nagyobb gyakoriságról számolnak be: 5-ből 2 fiatal nő tapasztalt már szexuális zaklatást a munkahelyén.
  • Bár az erőszakot átélt nők többsége beszélt erről egy hozzá közel álló személlyel, csak minden ötödik nő fordult egészségügyi vagy szociális szolgáltatóhoz, és csak minden nyolcadik nő jelentette az esetet a rendőrségnek.

Magyarországon a nők 31,2 százaléka szenvedett már el fizikai erőszakot vagy fenyegetést a párkapcsolatán kívül (az európai átlag 13,5 százalék). Ha ehhez hozzávesszük a szexuális erőszakot is, a magyar nők 49,1 százaléka érintett, szemben a 30,7 százalékos európai átlaggal.

Az adatok jelentősen magasabbak a korábbi kutatásoknál – ennek az egyik oka az lehet, hogy a legutóbbi reprezentatív adatfelvétel óta eltelt 10 évben a magyar nők sokkal tudatosabbak és informáltabbak lettek az erőszakról és a saját jogaikról: felismerik, hogy amiben élnek, nincs rendben – olvasható a Patent Egyesület közleményében.

Bár a kormány jól hangzóan azt kommunikálja, hogy szigorúbban lép fel a nők elleni erőszakkal szemben, az Átlátszó által a rendőrségtől kikért adatok alapján az látszik, hogy a helyzet továbbra sem javul Magyarországon azóta, hogy a kormány az Isztambuli Egyezmény előírásai helyett saját megoldásokkal védené a nőket – írja a lap.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk