Nem szavazott a Fővárosi Közgyűlés a főpolgármester-helyettesekről

  • narancs.hu
  • 2024. november 27.

Belpol

Hosszan vitázott a közgyűlés a parkolásra vonatkozó javaslatokról, az egészségügyről, de volt, aki Vitézy Dávid egészsége miatt aggódott.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén nem szavazott a főpolgármester-helyettesekről, miután a Karácsony Gergely benyújtotta javaslatot azonnal levették a napirendről. A főpolgármester Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot ajánlotta helyettesnek. Erre azonban nem volt esély, miután a nagy frakciók közölték, nem támogatják a javaslatot, vagy a személyek vagy a hatáskörük miatt. (Érdekesség, hogy Barabás Richárd párbeszédes politikus javasolta a levételt, pont amiatt, hogy nem menne át. Abban bízik, később lesz esély megválasztani a helyetteseket. Emiatt mulasztásos törvénysértésben van a főváros, a végén a kormányhivatal léphet.)

Mint a 444 helyszíni tudósításból kiderül, a fideszes Radics Béla az első percekben emlékeztetett: Magyar Péter agyhalottaknak nevezte az EP-képviselő-jelölteket, ők viszont abban bíznak, hogy a budapesti polgárok olyan képviselőknek adtak mandátumot, akik tudnak dönteni a vita után is. Ezért azt javasolják, hogy minden napirendi pont után legyen szavazás, ne a végén.

A javaslatonkénti szavazást elvetette a többség, így megint a napirendi pontok megtárgyalása után döntenek majd, egyben. Ez Karácsony javaslata volt, mert szerinte jobban átláthatók így a javaslatok.

Vitézy Dávid azt mondta, őt megnyugtatja, hogy az egyik oldal azzal vádolja, balliberális paktumot kötött, a másik pedig azzal, hogy a fidesszel paktált le. 

 
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
 

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester azt mondta, Vitézy helyében nem lenne megnyugodva, hiszen két olyan megállapodási kísérlet esett kútba, amit a saját főpolgármesteri, illetve helyettesi pozíciójára kötött.

Ő sajnálja, hogy levették a napirendről a helyettesek kérdését, mert emiatt jön a következő felszólítás a kormányhivataltól a törvénytelen működés miatt.

Ez a testület feloszlatásához vezethet, ebben nem csak a főpolgármesternek van felelőssége, hanem a legnagyobb frakciónak, és Vitézy Dávidnak is

– fogalmazott Baranyi.

Déri Tibor (DK) levetette volna a napirendről a Kutya Párt két javaslatát – a Birodalmi lépegetők kitiltásáról és a karácsonyi húzásról szólót –, de ezek nagy derültség mellett napirenden maradtak.

Karácsony Gergely főpolgármester jelentősen átalakítaná az önkormányzati cégek vezetését. Korábban azt javasolta, hogy csökkentsék az igazgatóságok számát és létszámát, de úgy látta, ennél nagyobbat kell lépni.

 
Karácsony Gergely főpolgármester
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

 

Ezért a főpolgármester azt javasolta, hogy az összes egyszemélyes fővárosi cégnél szüntessék meg az igazgatóságokat, a testületek jogköreit gyakorolja a Fővárosi Közgyűlés. Ez a döntés a BKK-t, a BKV-t, a Budapesti Közműveket, a Vagyonkezelő Központot és a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt.-t érinti. A javaslatról november elején egyeztettek a frakcióvezetők, és Karácsony akkori posztja szerint ezt konstruktívan fogadták. Évi 250 milliót lehetne spórolni, ráadásul teljesítették az új frakciók igényét a nagyobb beleszólásra és rálátásra. A változtatás sürgető, mert több jelenlegi igazgatóság megbízatása megszűnik.

Az állammal közösen működtetett színházaknál azt javasolja, hogy a felügyelőbizottsági tagok megbízását május 31-ig hosszabbítsák meg.

A többi gazdasági társaságnál a törvényes működéshez felügyelőbizottságokat kell választani, de az új tagok megválasztásához nincs meg a szükséges többség. Karácsony azt javasolja, hogy a törvényileg előírt minimumlétszámmal hozzák létre a felügyelőbizottságokat, és május 31-ig töltsék fel hivatalnokokkal.

Ennél a napirendi pontnál politikai adok-kapok is volt: Vitézy Dávid emlékeztetett, hogy ez volt az egyik legfőbb vitapont az SZMSZ átalakításával kapcsolatban, így, ha átmegy, Karácsony nyugodtan beterjesztheti az új SZMSZ-t. Ezen eddig csak minimális változtatást tudtak végrehajtani. (A korábbi vita lényege: Vitézy és a Tisza szerint túl sok jogköre van Karácsonynak, ezeket elvennék tőle. Karácsony a ciklus legelején közölte, erről hajlandó egyeztetni, de nem megy bele mindenbe.)

Hosszan vitázott a közgyűlés a parkolásra vonatkozó javaslatokról. Karácsony és Vitézy is beterjesztette a saját elképzelését, ezeket egy napirendi pont alatt tárgyalják. Ha a javaslat az eredeti formájában átmegy, emelkednek a parkolási díjak, többet kell fizetni a városi terepjárók után, és a zöldrendszámos autók kedvezményét is elveszik. Leszerelnék a parkolóautomatákat is. A BKK bérlettel rendelkezők kedveményt kapnának, a belvárosban viszont hétvégén is fizetni kellene a parkolásért.

A javaslatokhoz több módosítás is érkezett, a Fidesz például ragaszkodna ahhoz, hogy lehessen készpénzzel is fizetni. Baranyi nem támogatja a hétvégi parkolási díjat, és máshol húzná meg a terepjárókra vonatkozó súlykorlátot, hogy a nagycsaládosok ne essenek ebbe bele. Karácsony és Vitézy közös módosítót is beadtak. Karácsony a módosítók többségét támogatja, leszámítva, hogy a bérletesek kedvezményét töröljék el.

Vitézy elég határozottan reagált arra a fideszes felvetésre, hogy biztosítani kell az agglomerációból bejáróknak is a lehetőséget. Felhozta, hogy ezt Lázár Jánosnak kellene biztosítania, de óriási problémák vannak a MÁV-val. Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) úgy reagált, komolyan aggódik Vitézy egészségéért, és szívesen főzne neki hársfateát. (Ez visszautalás egy komolyabb Lázár-Vitézy összecsapásra.)

A fideszes Böjthe Péter szerint "bevezetik a kommunizmust" a XII. kerületben, mert sorba kell állni a parkolási engedélyekért. Kovács Gergely polgármester szerint erről szó sincs, azt lehet online is igényelni. Böjthe kritizálta azért is, hogy olyan céggel kötött szerződést a parkolásra, ami felbukkan a IX. kerületben is, ahol a kutya pártos Döme Zsuzsa az alpolgármester. Kovács azt mondta, sokkal olcsóbb szerződést kötöttek, mint amit Pokorni kötött volna, több mint 100 milliót spóroltak.

Pokorniék nem loptak, csak előnytelen üzletet kötöttek 

– jegyezte meg Kovács Gergely.

 
Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna - MKKP
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
 

Darabokra szedték a közgyűlésen a Tisza Párt képviselőjének, Orbán Árpádnak a javaslatát az ügyeleti rendszer fejlesztéséről. Azt javasolta, hogy miután október 1-től 13 éjszakai (és 2 nappali) felnőtt- és 3 gyerekügyelet működik, növeljék a hozzáférést, legyen egy kiegészítő ellátás. Miután a fővárosnak nincs szakrendelő hálózata, a kerületekkel kellene az ügyben együttműködni. A rendszer működtetéséhez diszpécserszolgálatot is létre kellene hozni. A javaslat felkéri a főpolgármestert, hogy erről a javaslatról egyeztessen a kormánnyal is a rendszer finanszírozásáról.

A Fidesz nem tartotta jónak a javaslatot, az szerintük szakmailag nem értelmezhető, és javasolták, humorfaktorban ne próbálják felvenni a versenyt a Kutya Párttal. Az egyik fideszes képviselő kikérte magának, hogy a Tisza politikailag úgy pozícionálja magát, mintha csak ők foglalkoznának az egészségüggyel.

A Kutya pártos Döme Zsuzsa szerint is értelmetlen ez az előterjesztés, és nem azért, mert olyan jó állapotban lenne az egészségügy, hanem mert nincs realitása annak, hogy a főpolgármester leüljön a kormánnyal, és letárgyalja, hogy finanszírozza az ügyeleti rendszer átvételét.

Baranyi Krisztina sem érti az előterjesztést. Szerinte a kérdésről a Tisza egyeztethetett volna a szakrendelőket fenntartó kerületekkel, és miután a javaslat felszólításokat tartalmaz, közgyűlési előterjesztés helyett inkább egy sajtótájékoztatót kellett volna tartaniuk.

 
Baranyi Krisztina, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
 

A Tisza pártos Porcher Áron megrótta a képviselőket, hogy nem akarnak ezzel az üggyel foglalkozni. Gulyás Gergely azzal vágott vissza, hogy a tiszások szájhősök, és szakmaiatlanul nyúlnak hozzá az egészségügy kérdéséhez. „Ez kommunikációs előterjesztés.”

Zárszavában Orbán Árpád arról beszélt, a pártnak kiemelten fontos az egészségügy, de akkor hozzon be a többi párt is javaslatot ezzel kapcsolatban.

Karácsony Gergely a vita végén arról beszélt, az ügyeleti ellátásról van egyeztetés az egészségügyi államtitkársággal, finomhangolás is volt. Mindenkit helyre tett azzal, hogy a vita nem arról szól, hogy kinek mennyire fontos az egészségügy, az irányokon van vita, és sok más olyan javaslat van, ami hatékonyabban javítja az egészségügyi ellátás színvonalát.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk