A kormány szerint nincs szükség antikorrupciós szobákra a minisztériumokban

  • narancs.hu
  • 2024. november 26.

Belpol

Szentkirályi Alexandra javaslatát Jámbor András gondolta tovább, az igazságügyi minisztérium szerint viszont most is elérhető minden közérdekű adat.

A kormány sem kér Szentkirályi Alexandra antikorrupciós javaslatából a minisztériumokban és állami cégeknél – írja a Telex.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlés októberi alakuló ülésén javasolta, hogy hozzanak létre egy „antikorrupciós szobát”, ahol bárki megtekintheti a fővárosi dokumentumokat és iratokat. Jámbor András, a Szikra Mozgalom országgyűlési képviselője továbbgondolta az ötletet, és benyújtott az Országgyűlésnek egy olyan javaslatot, hogy az összes minisztériumban és állami cégben is alakítsanak ki antikorrupciós szobát. A parlament igazságügyi bizottságának októberi ülésén a fideszes többség vita nélkül szavazta le az előterjesztés tárgysorozatba vételét, így arról a plenáris ülésen sem lehet szó.

Gulyás Gergely később egy kormányinfón arról beszélt, még nem olvasta az előterjesztést, de elvben minden olyan javaslatot támogat, ami a korrupció visszaszorítását szolgálja. Jámbor András ezek után írásban kérdezte a Miniszterelnökséget vezető minisztert és Tuzson Bence igazságügyi minisztert, hogy támogathatónak tartják-e Szentkirályi Alexandra antikorrupciós szobákról szóló javaslatának országos szintű megvalósítását, illetve várható-e, hogy a kormány saját javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé az antikorrupciós szobák létrehozásáról.

Gulyás és Tuzson helyett Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszolt. Mint írta: Szentkirályi Alexandra csupán Karácsony Gergely 2019-es, meg nem valósult választási kampányígéretét kérte számon, ugyanis a 2019-es főpolgármester-jelölti programban szerepelt az „antikorrupciós kutatószoba” létrehozása, ahol bárki szabadon kutathatják a szerződéseket és jegyzőkönyveket.

„Jelzem, hogy a Kormány és a kormányzati szervek – a vonatkozó jogszabályok szerint – mindenkinek biztosítják a közérdekű adatok megismerését”

– tette hozzá Répássy.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.