„Fuck NER” – üzente Erdős Virág a költészet napján Novák Katalin posztja alatt

  • narancs.hu
  • 2023. április 11.

Sorköz

Pedig a köztársasági elnök csak pár jó verset akart ajánlani.

Arany János, József Attila, Pilinszky János és Orbán János Dénes verseit ajánlja a köztársasági elnök a Facebookon a magyar költészet napján. A szubjektív ajánlóban egy Erdős Virág-vers, a Szuvenír is helyet kapott: „kit izgat ha közben — figyeled? — / bele van írva hogy NEKED.”

Ma van a magyar költészet napja. Íme, a versajánlóm mára: https://www.youtube.com/playlist?list=PLnXuIQSaRtCA_6gmLmoUKPI9TiDHc6jkQ #versmindenkinek

Posted by Novák Katalin on Monday, April 10, 2023

A két kortárs költő, Orbán János Dénes és Erdős Virág persze igen messze állnak egymástól. Az előbbi most kapott Kossuth-díjat, néhány éve a több-kevesebb sikerrel működő, nagy pénzzel gründölt Előretolt Helyőrség Íróakadémiával vívta ki a szakma szemöldökemelését. Erdős Virág pedig vállaltan rendszerkritikus, aki nem pályázik semmiféle állami támogatásra vagy ösztöndíjra, a pandémia alatt futárnak állt, legutóbb pedig a tanárok mellett indított petíciót.

Novák Katalin ünnepi posztja alá végül Erdős Virág is kommentelt. „Pedig van szebb is a költőnőtől” – írta, és egy fotót mellékelt, amin ez olvasható: „megvezet felültet átver FUCK NER”.

Persze a költő írhatott volna annyit is, mint Novák Katalin egy másik, sokkal tisztelettudóbb és lelkesebb követője, aki így reagált a posztra: „Kőszőnőm”.

A fideszes politikusok közül egyébként Németh Szilárdnak sikerült minden idők legmetább Facebook-posztját elkövetni. Az egykori rezsibiztos József Attila szobrával pózolt, de ráunva a költő világfájdalmára, a fotóra pedig nemes egyszerűséggel csak annyit írt: „Hajrá, magyarok!”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után.