Kárpáti Judit
Kárpáti Judit cikkei
Forró helyzet Varsó hideg tavaszán: Európa vagy Moszkva a tét a lengyel elnökválasztásnál
A lengyel elnökválasztás első fordulójából szoros eredménnyel jutott a most vasárnapi másodikba a varsói liberális polgármester és a Fidesszel szövetséges PiS jelöltje. A választás tétje elemzők szerint most is az, hogy nyugat vagy kelet felé fordul-e Lengyelország. Tudósítás Varsóból az elnökválasztás előtti napokról.
Turistaként Auschwitzban: hogyan lehet így átélni a múltat, felidézni az emberi sorsokat?
Hogyan emlékezik ma Lengyelország a varsói gettófelkelésre?
Miért van szükség még egy könyvre a holokausztról?
Asszonylázadás 1960-ban, zsidógyilkosság 1968-ban: két momentum Nyírcsaholy történetéből
"Legelőször is ember vagyok. Másodszorra zsidó, aztán izraeli" - Lengyel Gábor hannoveri rabbi portréja
Negyvenezer névtelen áldozat - magyar zsidó kényszermunkások egy hamburgi lágerrendszerben
„Kitalált dolog nincs benne”
Író, újságíró, a lengyel tényirodalom grande dame-ja. Tényregényeiben, riportjaiban, elbeszéléseiben elsősorban a holokausztra és a holokauszt feldolgozására összpontosít, erőteljesen építve a személyes történetekre. Itthon nemrég jelent meg Maria H. emlékezik című műve. Varsói otthonában kerestük fel.
Az embert látni
Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.
„Itt nyugszik fiam, Marcel”
A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.
Érintettek
Kiégett fűcsomókon lépkedünk a semmi közepén. Elegáns emberek bizarr menete a harmincöt fokos hőségben. Diplomaták, különböző szervezetek képviselői, újságírók, szervezők – és cigányok, főként fiatalok, akik sem ezek, sem azok közé nem tartoznak.