Interjú

„Egy köszönés már önbizalmat ad”

Milad Vafaeifard, Magyarországon élő siket iráni informatikus

Lélek

Miként találkozik egy siket és egy halló ember? Hogyan tanul és hogyan találhat a képességeinek megfelelő állást a siket ember? Mit tehetne többet a hallók társadalma a siketekért? Egy Budapesten élő fiatal iráni férfi történetének darabkái betekintést engednek a hallás­károsultak mindennapos, küzdelmes helyzeteibe.

„A tolmácsnak jelelek, ő fordítja, amit mondok, de te nem őhozzá szólsz, hanem hozzám. Az emberek általában a tolmácshoz fordulnak, pedig velem folytatnak eszmecserét. Nem tudhatják, nincs erről szó, nem tanítják a hallóknak, mi a módja.”

Éppen hogy csak köszönünk egymásnak, máris egy tisztázandó körülmény, ami miatt, ha nem egyeztetünk, éppen a párbeszéd lényege vész el: a kapcsolat kialakulása kettőnk közt. Amihez ez esetben hárman kellünk, mert Milad Vafaeifard siket ember, én pedig nem birtoklom a jelnyelvet, tehát tolmácsra van szükség. Akivel azt is egyeztetem, egyszerűbben fogalmazzak-e, vagy pontosan úgy, ahogyan tenném, ha egy hallóval váltanék szót. Percek telnek el tehát azzal, hogy meg­beszéljük, miként tudunk majd szót érteni egymással, miközben egyetlen, szűkre szabott óránk van, mert ennyi időre közvetítettek segítőt, hogy Milad elmesélhesse a történetét. Az iráni fiú tizennyolc évvel ezelőtt érkezett Magyarországra, hogy a Budapesti Műszaki Egyetemen informatikát tanuljon.

Élet, tripla erőfeszítéssel

„Édesanyám állapotos volt velem, amikor elkapott egy fertőző betegséget, ez okozta a halláskárosodásomat, nem genetikai eredetű. Teljesen siketen születtem, Iránban nem volt lehetőségem nyelveket tanulni, perzsa az anyanyelvem, így amikor úgy döntöttem, számomra Magyarország több lehetőséget tartogat, egyszerre kellett megtanulnom magyarul és angolul. Siket emberként. Az egyetemet tolmács nélkül végeztem el. Ott volt a tábla, lemásoltam a füzetembe, amit láttam, és mivel nem hallottam az előadást, nem érthettem az elhangzott magyarázatot sem, arra nem támaszkodhattam. Otthon az interneten böngésztem, kutattam, utánaolvastam az anyagnak; kétszer, háromszor annyi munkát fektettem a tanulásba, mint a halló diáktársaim. Valójában nem csupán az egyetemen, egész életemben így volt ez. Minden sokszoros erőfeszítést igényelt a hallókhoz képest. Mindennapos helyzet; fölszállok a buszra, leülök, körülöttem emberek, akik beszélgetnek. Amit mondanak, talán nem is érdekelne, meglehet, semmiségekről esik szó, mégis lehetőség volna arra, hogy megtudjak valamit a világról. Nektek, halló személyeknek úgy jut a tudomásotokra egy információ, hogy az semmiféle erőfeszítésbe nem kerül. Nincsen állandó nyomás rajtatok. Mi, siket emberek, még egy ilyen egyszerű, köznapi szituációban is akadályba ütközünk. Nekem bármilyen új tudáshoz olvasnom kell. Akkor is, ha éppen semmi kedvem hozzá. Azok az ismerőseim, akik hozzám hasonlóan siket emberek, és sikeresek lettek az életben, az eredményeiket három-négyszeres erőfeszítéssel érték el a halló emberekhez képest.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.