Veretes - Mostar Sevdah Reunion: A Secret Gate; Ljiljana Buttler: The Mother of Gypsy Soul (lemez)

Zene

Az utóbbi években, amikor az egykori Jugoszlávia felé kagylóztunk, jobbára ugyanazokról az előadókról érkezett hír. Tetszenek tudni, Szerbiából Boban Markovic, Macedóniából a Kocani Orkestar, Ferus Mustafov vagy Esma Redzepova - aztán passz, már legalábbis a lemezpiacon. Szóval ideje volt, hogy frissüljön a vér; tavalyelőtt közvetve a Mostar Sevdah Reunion is felmerült ugyan, amikor Saban Bajramovic A Gypsy Legend című lemezéről beszéltünk. Bajramovicot is ez a társaság kísérte ugyanis.

Az utóbbi években, amikor az egykori Jugoszlávia felé kagylóztunk, jobbára ugyanazokról az előadókról érkezett hír. Tetszenek tudni, Szerbiából Boban Markovic, Macedóniából a Kocani Orkestar, Ferus Mustafov vagy Esma Redzepova - aztán passz, már legalábbis a lemezpiacon. Szóval ideje volt, hogy frissüljön a vér; tavalyelőtt közvetve a Mostar Sevdah Reunion is felmerült ugyan, amikor Saban Bajramovic A Gypsy Legend című lemezéről beszéltünk. Bajramovicot is ez a társaság kísérte ugyanis.

A Mostar Sevdah Reunion története nehezen választható el a jugoszláviai háború történetétől. Az énekes Ilijaz Delic 1990-ben még Belgrádban élt és énekelt, onnan tért vissza Mostarba, amikor már nem bírta gyomorral, hogy a szerb nacionalistáknak szerb nacionalista dalokat énekeljen. Ugyanabban az évben Ilijaz Buttler énekesnő is odébbállt Belgrádból - ő történetesen Németországba költözött, és felhagyott a pályafutásával. A klarinétos-harmonikás Mustafa Santic végigharcolta a háborút, azután szegődött Ilijaz kíséretébe; és miután találkozott a mostari rádióban Dragi Sentic szerkesztővel, lényegében meg is alakulhatott volna a zenekar. Csakhogy Dragi épp Hollandiába nősült, ahol még öt éven át "kotlott" a hangvételen, úgyhogy már 1999-et írtunk, amikor végre szárba szökkent a Mostar Sevdah Reunion hiteles története.

De pusztán a "sevdah" históriája sem elhanyagolható. Ez a török szó eredetileg azt jelentette, hogy "szerelem", de mire bosnyák zenei stílussá nőtte ki magát, a jelentéskörébe befúrta magát a "melankólia" is (most nem beszélve a boszniai keresztények, zsidók és cigányok dalainak hatásáról). Egy olyan kávéházi stílus alakult így ki, amely nem kevésbé nevezetes rokonsággal bír, mint a zöld-foki morna vagy a portugál fadó - a sevdalinka ennek az intimitásnak, személyességnek a jegyében terjedt el úgy is mint "balkáni blues".

Ami pedig a Mostar Sevdah Reunion Titkos kapuját illeti, amögött hegedűt, bőgőt, klarinétot, harmonikát, gitárt és hozzájuk elképesztő felkészültséget hallunk. Az efféle sevdalinkát nevezhetjük városi népzenének, bluesnak, olykor dzsessznek is, de nem hinném, hogy a dobozolással most messzire jutnánk. Inkább azt tanácsos kiemelni, ami kitűnik valóban: a frissessége ellenére is veretes-historikus hangot, akár a reménytelen szerelemnek, akár a lebombázott öreg hídnak a súlyával. Kár, talán csak az kár, hogy Ilijaz hangját "megkímélte" az a végzetes-szenvedélyes "érintettség", amely Bajramovic lemezét olyan ellenállhatatlanná tette.

A szerb Ljiljana és a bosnyák Mostar Sevdah Reunion közös lemeze - Boban Markovic szólóival - távolabbra mutat a sevdalinkánál, ez inkább a Bajramovic-album párjának tekinthető. Az ilyenbe csurig belefér a Balkán, mint ahogy csurig belefér a "cigány lélek" is, bármily semmitmondó egy ilyen közhelyes, szlogenízű cím. Sőt. Nina Simone és Cesaria Evora is belefér, pedig figyeljék csak, Ljiljana alig nyitja ki a száját. És figyeljék csak, hogy dől, és micsoda kesernyés melegség dől belőle mégis - szerethetőbb anyát igazán nem kívánhatunk magunknak arról az égtájról!

Snail Records, 2003

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.