Bekérették az orosz nagykövetet az olasz külügyminisztériumba, hogy magyarázatot kapjanak arra, miért és miként döntött úgy az orosz kormány, hogy az Ariston Thermo csoport oroszországi vagyonát a Gazprom Household Systems vállalat vezetésére ruházza át – írja a Telex, olasz és orosz hírügynökségekre hivatkozva.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken írta alá azt a rendeletet, amely minden különösebb indoklás nélkül az orosz Ariston és a német Bosh-Siemens fúzióját, az BSH Hausgerate részvényeinek 100 százalékát a Gazprom Household Systems vállalat kezelésébe adja.
Az Ariston Thermo Rus a leningrádi régióban van bejegyezve, fő tevékenysége háztartási gépek, elektromos eszközök gyártása. A vállalat bevétele 2023-ban 5 százalékkal nőtt, és 9,4 milliárd rubelt (38 milliárd forint) tett ki, míg az adózott nyeresége 12,1-szeresére, 33 millió rubelre (131 millió forint) csökkent.
Az ukrajnai háború kezdete óta Oroszország már több nyugati cég oroszországi leányvállalatának a vagyonát adta „ideiglenes kezelésbe”; e lépéseket azzal indokolták, hogy más országok szankciókkal sújtották az orosz vállalatokat.
Tavaly Putyin egy hasonló rendeletben a Danone és a Carlsberg orosz leányvállalatainak irányítását bízta „ideiglenesen” az orosz vagyonkezelő ügynökségre. Az intézkedésre azt követően került sor, hogy a francia és a dán vállalat bejelentette, ki akar vonulni az orosz piacról. Akkor a Carlsberghez tartozó Baltika orosz sörgyár részvényeinek 98,56 százalékát, valamint a Danone több tízezer részvényét helyezték az ügynökség ellenőrzése alá. Az Ariston és a Bosch esete annyiban más, hogy az irányítást – szintén „ideiglenesen” – nem állami ügynökségre, hanem egy másik, bár a kormány által ellenőrzött iparági szereplőre ruházták át.
Antonio Tajani, az olasz Minisztertanács alelnöke azt írta az X-en, hogy az oroszok váratlan döntése után azonnal kapcsolatba lépett az Ariston vezetésével, és biztosította őket, hogy „az olasz kormány a vállalat mellett áll, kész megvédeni azt a nemzetközi piacon”.