Szemfényvesztés: Jóval többet fizetünk a gázért, mint kellene

  • narancs.hu
  • 2019. augusztus 19.

Gazdaság

Az európai tőzsdei gázár harmadára esett egy év alatt.

30 - 40 százalékkal is csökkenhetne a hazai lakossági gázár, ha a piaci folyamatokból indulunk ki. Ennél pontosabban nem lehet megbecsülni a gázárat, mert politikai kérdés is, viszont mivel a 2014-es rezsicsökkentéssel rögzítették a díjakat, ezért a lakosság jelentősen többet fizet – nyilatkozta a Népszavának Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari szakértője.

Az európai tőzsdei gázár a harmadára esett egy év alatt – ilyen mélyen nem volt a kurzus tíz éve. Ha az elmúlt hat évet nézzük, akkor is hasonló a helyzet: a piaci gázár sokkal tovább volt a rezsicsökkentés miatt megszabott árnál olcsóbb, mint drágább.

Ez egyben azt is jelenti, hogy amit a lakosság befizet, az az államnál köt ki: az MVM-hez tartozó MFGK a gázt Oroszországtól a piacihoz közeli árszinten vásárolja, az állami gáznagykereskedőnél az elmúlt években durván 100 milliárd forint csapódott le.

Figyelmébe ajánljuk

A józanság kultúrája. Folytatódik CIVIL EXTRA szolidaritási akciónk

Folytatódik a Magyar Narancs rendhagyó kezdeményezése, amelynek célja, hogy erősítse a civil szférát, a sajtót, valamint az állampolgári szolidaritást, válaszként a sajtót és a civil szervezeteket ellehetetlenítő, megfélemlítő, a nyílt diktatúrát előkészítő kormányzati törekvésekre. Új partnerünk a függőséggel küzdők felépülését segítő Kék Pont Alapítvány.

Szemrevaló: Páva – Valódi vagyok?

  • SzSz

A társadalmi szerepek és identitások a pszichológia egyik legjobban kutatott területe. Mead szerint nincs is objektív valóság, azt az egyének maguk konstruálják; Goffman úgy véli, az egész világ egy színpad, ahol mind különböző szerepeket játsszunk; míg Stryker elmélete azt magyarázza, hogy minden ember ezernyi identitással rendelkezik, s azok hierarchiába rendeződnek.

Szemrevaló: A fény

  • - bzs -

Tom Tykwer csaknem háromórás eposza mintha egy másik korból időutazott volna napjainkba (Tykwer maga is a Babylon Berlint, a múlt század húszas éveit hagyta hátra).

Szemrevaló: Gépek tánca

Markológépekkel táncolni, az ám a valami! Amikor a kotrókanál kecsesen emelkedik a magasba, akkor olyan, mint egy daru – mármint a madár (lehet, hogy magyarul nem véletlenül hívják így az emelőszerkezetet?) –, „nyakát” nyújtogatja, „fejét” forgatja.

Le nem zárt akták

A művészi identitás és a láthatóság kérdéseit helyezi középpontba Pataki Luca első önálló kiállítása. Keszegh Ágnes kurátor koncepciója szerint a tárlat krimiként épül fel: a látogatónak fragmentumokból, nyomokból kell rekonstruálnia a történetet. Az anyag kísérlet a művészszerep radikális újragondolására, és az igazi kérdése az, hogy az alkotói késztetés ledarálható-e.

Ingyen Carlsberg

  • - turcsányi -

Valamikor a múlt század kilencvenes éveinek elején Bille August nemzetközi hírű svéd filmrendező rájött, hogy mégsem lenne jó, ha ő lenne a filmművészet második Ingmar Bergmanja, még akkor sem, ha az ügyért addig számos követ megmozgatott (Hódító Pelle Max von Sydow-val, 1987; Legjobb szándékok, egyenesen Bergman forgatókönyvéből, 1992).