Prigozsin Moszkva felé tart, és ez akár puccsot is jelenthet

  • narancs.hu
  • 2023. június 24.

Külpol

Nehéz tisztán látni, mi történik: az biztos, hogy az oroszoknak eseménydús éjszakájuk volt.

Péntek este a Wagner zsoldoscsapatok vezére, Jevgenyij Prigozsin hadat üzent az orosz védelmi minisztériumnak, miután azzal vádolta meg a hadsereget, hogy rakétatámadást indított a Wagner bázisai ellen. Prigozsin állítása szerint több Wagner-zsoldos meghalt. A zsoldosvezér Szergej Sojgu védelmi minisztert „sörpedéknek” nevezte, akit meg kell állítani.

Ezután több hangfelvétel is érkezett Prigozsintól a Telegram-csatornáján, amikben azt mondja,

behatoltak az Oroszország déli részén fekvő Rosztov városába, és arra utalt, hogy Moszkvába tart 25 ezer fős csapatával.

Hangsúlyozta, hogy nem puccsról van szó – hanem „igazságmenetről”.

Egyelőre nehéz megmondani, pontosan mi történik: olyan videók is előkerültek, amelyeken Wagner-katonák láthatók Rosztov hivatalai előtt, az orosz állami hírforrás pedig szelektáltan számol be az eseményekről. A lipecki régió kormányzója közölte, hogy a Rosztovból Moszkvába vezető autópályát blokkolják.

Az orosz fővárosban „antiterrorista” intézkedéseket vezettek be. Putyin tábornoka, Szergej Szurovikin gépfegyverrel a kézben sürgette az orosz hadsereg tagjait, hogy maradjanak az állásaiknál.

Az orosz Biztonsági Szolgálat (FSZB) fegyveres felkelésre való buzdítással vádolta meg Prigozsint, ami 12-20 év börtönnel is szankcionálható.

Folyamatosan frissülő híradásunk a további eseményekkel itt olvasható.

A Wagner-seregről korábban itt közöltünk portrét, arról pedig, hogy Prigozsin Putyin helyére törne, Bernard Guetta írt publicisztikát.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk