Tartalom

MaNcs, IX. évf. 26. szám, (1997.06.26.) (1997-06-26)

Egotrip

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

Magyar Narancs, IX. évf. 26. szám, 1997. június 26.

Publicisztika

Publicisztika

Az Alelnök magyaráz

Kökény népjóléti miniszter jogi útra terelte a Wesselényi utcai irodaház adásvételi szerződését, amelyet Simsa Péter, az Egészségbiztosítási Önkormányzat (EbÖ) alelnöke kötött az OTP Ingatlan Rt.-vel (az esettel két héttel ezelőtt részletesen foglalkoztunk). A miniszter az ügylet semmissé nyilvánítását kéri: Simsáék megsértették a közbeszerzési törvényt, és a szerződés sem szabályszerű, hisz az ügyvédi ellenjegyzés nem azé, aki az iratot szerkesztette. Az egészségbiztosító törvényességi felügyeletét ellátó minisztérium egyébiránt sokadikként állapítja meg sokadszorra: az önkormányzat döntési mechanizmusa átláthatatlan, a testület s annak elnöksége a saját maga alkotta szabályokat is áthágja.

Publicisztika

Dalolnak és menetelnek

A múlt héten véget ért a hét vagy nyolc, ha jól számolják magukat, legfejlettebb, legizébb plusz Oroszország nevű - Oroszországot tehát lendületből, már a nevében is szimbolikusan pofán rúgó - állam csúcsértekezlete. Addig se tartott, mint egy kereszténydemokrata ellenpuccs, és lerendezték rajta a világot a következő néhány évre. Ennyi effektivitás láttán az embernek csettinteni támadna kedve. Önbizalmuk, az van. Gondoljátok meg, posztkommunista proletárok, miféle alakok csúcsértekeznek, többek között rólatok: Clinton elnököt valami ingatlanhistória kapcsán épp le akarják csukni, Kohl könnyes szemmel volt kénytelen búcsúzni a Wirtschaftwundertől, pedig szép volt, megszokta ő maga is. Még szerencse, hogy képtelen felfogni, ami van, hogy mintegy negyvenmillió háziasszony várja odahaza, a cekkerüket rázzák dühükben, ha a neve szóba kerül, és negyvenmillió felhevült német háziasszony, az hatalmas politikai erő. A következő választásokon úgy fújják el, mint a pihét, legalábbis erre minden esély megvan. Jelcinnek ott van az igazságügy-miniszter, amint ország-világ szeme láttára himbálja a tökét valami rég lecsukott alak lebujában. A többieknek se könnyű, látszik is rajtuk, csak Jelcinen nem, aki végigállja az egészet, csináljanak Oroszországgal, amit akarnak, tetessék ad acta a harmadik világnak még a szovjet időkben kölcsönzött negvenmilliárd dollárt, cserébe vegyék be a Párizsi Klubba, ahol a legnagyobb hitelező államok tömörülnek nagy szuszakolódva. Vége a világhatalmi álmoknak, még az emléküknek is. Ezt üzenik Denverből, nemcsak az oroszoknak, hanem a környékükre is, a csúcsértekezők, azzal az egyre vékonyodó legitimitásukkal, amiből amúgy is mindinkább kivásárolják őket a gazdaság új urai és a jelenségek, szegénység, migráció, környezet, amiken képtelenek úrrá lenni.

Belpol

Belpol

Hangsebesség (Miklósa Erika opera-énekesnő)

Az idei szabadtéri szezon egyik ígéretes helyszíne a megújult Szentendrei Theátrum, melynek műsorkínálatából szembeötlő Donizetti Don Pasqualéjának válogatott erőket felvonultató előadása. A szereposztás egyik leghúzósabb neve kétségtelenül Miklósa Erika, a fiatal magyar szoprán énekesnő, aki elnyerte a milánói Scala idei ösztöndíját. Októbertől számolgathatja a harminckét tornyokat.

Belpol

A vatikáni megállapodás és az SZDSZ: A miniszterelnök félrelép

Koalíciós partnerének, több kis egyháznak és civil szervezetnek a fenntartásai ellenére a miniszterelnök Rómában aláírta a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közti megállapodást, amely kevesebb, mint konkordátum, de több, mint ideológiai megnemtámadási szerződés. Horn Gyula és az MSZP a jelek szerint többdimenziós politikai sikersztoriként adja el a történteket, míg az SZDSZ az állam és egyház szétválasztásának elvéből következő, továbbá gyakorlati fenntartásaival hit- és egyházellenes szerepbe, defenzívába kényszerült. Az ügy ismét Tamás Gáspár Miklóst igazolja: a köztársaság legkomolyabb elvi vitái nem a kormány és az ellenzék, hanem az MSZP és az SZDSZ között zajlanak.

Belpol

Alkotmánybíró-választás: Magasan a léc fölött

Láss csudát: a parlamenti képviselők hároméves tipródás után egy hét alatt - és szokatlan összhangot sugallva - szavaztak bizalmat két prominens jogászembernek, akik alkotmánybíró-jelöltként magasan a léc felett ugorva érkeztek az odakészített szivacsra. A múlt keddi sikeres választás után az Alkotmánybíróság létszáma ismét teljes: ez egyúttal azt is jelenti, hogy megszűnt a három évig fennállt mulasztásos alkotmánysértés állapota.

Belpol

Torgyán József átvilágítása: Árnyjáték

Ebből hogy jön ki a Torgyán? - máig ez az átvilágítási folyamat egyik legizgalmasabb kérdése, amely egyébként - véglegesen - talán csak évek múlva zárul le: akkor, amikor az ügynökbírák határozatait megtámadó képviselők utolsó ügyében is kimondta a végső szót a Fővárosi Bíróság.

Belpol

KDNP-tisztújítás: Színvallás

Addig imádkozunk, amíg el nem űzzük az ördögöt! - hangzott a KDNP hétvégi országos választmányán a "Giczy György-szimpátiatüntetés" jelszava. A székház előtt imádkozó 15-20 keresztény karitatívhoz hasonlóan az ülésterem is a politikatudomány racionális érveivel telt meg, gondolunk például arra a megjegyzésre, hogy "a zárt ülés a sajtó nyilvánossága előtt folytatódik". A legújabb hírek szerint mégsem lépnek ki a KDNP parlamenti frakciójából azok, akik előre jelezték ezt arra az esetre, ha Giczy Györgyöt választanák elnökké. A perek viszont folytatódhatnak: lapzártánk után dönt ugyanis a Legfelsőbb Bíróság arról, érvényes volt-e a választmányi ülésen megjelent Pest megyei küldöttek mandátuma.

Külpol

Külpol

Kambodzsa: A khmer az nyer

Egy évvel bizonytalan halálhíre után Pol Potnak egy ideje most újra élethírét költik. Sőt a Nagy Mészáros napokon belül őrizet alatt Phnom Penhbe érkezhet, hogy azután - valószínűleg nemzetközi - bíróság elé állítsák, ha ugyan súlyos betegségével életben marad addig. A Vörös Khmer mozgalom ötévi rémuralom és lassan két évtizedes gerillalét után tehát végóráit éri, de Kambodzsa számára ez sem hoz békét: a belső küzdelmek már rég egészen más frontvonalak mentén zajlanak.

Külpol

Az akció fedőneve: Hongkong: Rés a nagy falon

A június végi brit kivonulás Hongkongból nyilvánvalóan máris sok mindent megváltoztatott. Peking egyik legfőbb reménye volt eddig is, hogy ezúton talán sikerülne eltávolítani egy "ellenséges" nagyhatalmat, jelesül Nagy-Britanniát, a térségből, gyöngítve így az egyre inkább első számú közellenségnek tekintett Amerika szövetségesi bázisát.

Film

Film

Amerikanizáció Ausztriában: A Marilyn Monroe-doktrína (Reinhold Wagnleitner amerikanológus)

Magyar Narancs: Ön nemrégiben A Marilyn Monroe-doktrína, avagy a boldogságra törekvés a fogyasztáson keresztül - US-popkultúra és Ausztria demokratizálódása a hidegháborúban címmel tartott előadást. S noha a Coca-Cola-bódulatnak nálunk is hódoltak, itt épp a másik nagyhatalom vetette be magát, és nem állítható, hogy egyfajta szovjetizáció dívott volna, az oroszok demokratizáló hatásáról beszélni pedig egyenesen röhejes volna. Hogyan járult hozzá a II. világháború utáni Ausztria demokratizálódásához az amerikai jelenlét?

Zene

Zene

Könyv: Isten, haza, család, gyerekek, autó

Kemény István ott kezdi, ahol a bornírt politikai szlogen abbahagyja, a családnál. De a posztmodern bújócska végén rátalál Istenre, s közben a hazáról is ellejt egy concorde-t (a. m. félelemkör, középkori eredetű modern tánc). De kezdjük az elejitől.

Tudomány

Tudomány

Muszlim nők: Élet a fátyol mögött

Nyugaton a lehető legvadabb tévképzetek élnek a muszlim nők helyzetéről. Pedig ők nemcsak hogy nem követelik a hagyományos szerepek alóli felszabadításukat, de egyre határozottabban tiltakoznak ez ellen. Európában is egyre több muszlim lány fordít hátat a modern életmódnak s öltözik be a hagyományoknak megfelelően. És ezt igen gyakran a szüleik kifejezett tiltása ellenére teszik.

Tranzit

Tranzit

Újjáélesztett szivar

Huszonkét hónappal Fidel Castro hatalomátvétele után Ramón Cifuentesnek mennie kellett. A Partagas ügyvezetője, sok más szivarfamília tagjaihoz hasonlóan, fogta a palántákat, a szaktudást, a márkanevet, és más karibi országban telepedett le.