„A helyi közvélemény viszonylag hamar túllépett a történteken, nem mondhatni, hogy óriási visszhangja lett volna ennek az elképesztő esetnek. A piacon sem sokat beszéltek a történtekről, miközben az itt élők pontosan tudják, kiről van szó” – mondta a Narancsnak egyik berettyóújfalui forrásunk. Amikor arról érdeklődtünk, hogy az orvos munkahelyén, a kórházban a kollégái és az egészségügyi szakszemélyzet mit szól a történetekhez, talányos választ kaptunk. „A kórházban mindenki tud mindent és megvan a maga véleménye, ám a legtöbben hivatalos fórumon ezt el sem mernék mondani” – mondta a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórházhoz közel álló szakember. Egy másik forrásunk hozzátette, hogy a kisváros kórházában bármilyen szakmai vagy szakmához kapcsolódó közéleti ügyben sok éve elképzelhetetlen a vezetéssel szembeni ellenvélemény.
A Hajdúságban, ha tavaly megingott is, azért továbbra is teljes a Fidesz hatalma, különösen a berettyóújfalui térségben. A kivételesen erős hatalmi koncentrációt rokoni szálak is összetartják: a térség kormánypárti országgyűlési képviselőjének, az egyéni mandátumot 2002 óta sorra elnyert Vitányi Istvánnak az egyik unokaöccse, Muraközi István a kisváros fideszes polgármestere, míg a másik unokaöccse, Muraközi Zoltán, a helyi kórház főigazgatója. Utóbbiak testvérek, az apjuk hosszú évtizedeken át Berettyóújfalu meghatározó befolyással rendelkező körzeti orvosa volt. Muraközi István tavaly meggyőző fölénnyel nyert az ellenzéki polgármesterjelölttel szemben, immár a negyedik ciklusban vezeti a 14 ezres kisvárost. (A politikai mikroklímát A térség erős embere című keretes írásunk mutatja be.)
A legutóbbi kórházösszevonásokig Hajdú-Biharban három kórház működött. A debreceni klinika, az ugyancsak ott található Kenézy Gyula Kórház, valamint a berettyóújfalui intézmény. A központosítás után mindezek a Debreceni Egyetem Klinika Központ alá kerültek. A Debrecentől alig 30 kilométerre található Berettyóújfalu kórházában (is) kínzó az orvoshiány, ezért Debrecenből vezényelnek át oda szakorvosokat – mint történetünk főszereplőjét, M. doktort is.
Inkább gázt adott
A megalapozott gyanú szerint M. április 21-én este – érvényes vezetői engedély nélkül – Debrecenből Mátészalkára indult az egyik ismerőséhez locsolkodni. Útközben, Nyírcsaholyban egy rendőr leintette, ám M. ezt figyelmen kívül hagyva kikerülte őt, és gázt adva elmenekült. Hosszú kilométereken keresztül az őt követő szolgálati mikrobusz megkülönböztető fény- és hangjelzésére sem állt meg. Az üldözés közben személyi sérüléssel járó közlekedési balesetet okozott, emiatt járművével az úttest bal oldalára sodródott és megállt. Ekkor a rendőrök közvetlenül az autója mellé hajtottak. Amikor a férfi látta, hogy az egyik rendőr ki akar szállni, nagy teljesítményű terepjárójával megindult előre. A rendőr a gázolást úgy tudta elkerülni, hogy a vezetőülésbe visszaugrott: csakis ennek köszönhette, hogy nem szenvedett súlyos sérülést – írta a történtek után nem sokkal kiadott közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYFÜ). A Berettyóújfaluban dolgozó debreceni orvos a rendőrség szolgálati gépkocsijának nyitott bal első ajtaját a terepjárójával összetörte, és a rendőrségi mikrobuszt több métert tolta még előre, mire járműve megállt.
A Debreceni Regionális Nyomozó Ügyészség hivatalos személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt nyomoz az ügyben. Az orvost őrizetbe vették, majd gyanúsítottként hallgatták ki, és a vádhatóság a bíróságnak benyújtott indítványában a hatvan év feletti férfi letartóztatását kezdeményezte.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!