Ha a kerületek alkalmazzák, a budapesti lakásvásárlást is megnehezítheti a településvédelmi törvény

Belpol

Július 1-én lép hatályba a „helyi önazonosság jogának védelméről” szóló törvény, amely az ingatlanok adásvételét is brutális mértékben korlátozhatja, s a betelepülés megtiltására is lehetőséget nyújt. Nagy Zoltán ügyvéddel, az ingatlanjog.hu oldal alapítójával az elővásárlás kérdését jártuk körül. 

Magyar Narancs: Az úgynevezett településvédelmi törvény alapvetően két módon teszi lehetővé a települések „önazonossági” jogának védelmét. Az egyik az elővásárlási jog biztosítása, a másik a lakcímlétesítés tilalma vagy feltételhez kötése, illetve betelepülési hozzájárulás előírása. A végrehajtás részletszabályait tartalmazó kormányrendelet még várat magára, a lényeg azonban már most is látszik: a szabad helyváltoztatás jogának alapos korlátozásáról, akár tiltásig menő lehetőségéről van szó.

Nagy Zoltán: Szerintem nem fogják mindenhol alkalmazni ezt a jogszabályt, s nem is vagyok meggyőződve arról, hogy kiállna egy alkotmányossági próbát.  Egy magyar alkotmánybíróságit még feltehetően, de mondjuk egy EU-sat azért már nem biztos.

MN: Az elővásárlási jog alkalmazásának körét most a jogalkotók kibővítették, ugyanakkor mentességi okokat is beiktattak. Külön pikáns, hogy ez Budapesten kerületenként értendő.  

NZ: Igen, ezek nagy kérdések. Én aztán abszolút betelepülő vagyok, mert vidékről származom. Ha ezek után ingatlant akarnék venni Budapesten, nekem úgy kellene kezdenem a keresésemet, hogy megnézzem, melyik kerület hogyan fogja ezt szabályozni.

MN: De ha alkalmaznák a törvényt, akkor tősgyökeres fővárosiként én személyesen is csak két kerületben tudnék úgy venni lakást, hogy semmiképp ne kelljen az elővásárlási joggal vagy a betelepülési hozzájárulással megküzdenem. És ha mondjuk kinéznék egy lakást épp ott, ahol érvényesíthetik velem szemben mind a három elővásárlási szintet, akkor a megkötött szerződést be kellene küldeni az önkormányzatnak, amely végső esetben 30 napra kifüggeszti a hirdetőtáblára, én pedig várhatnék egy hónapig, hogy nem jön-e valaki, aki lecsapja a kezemről a lakást?

NZ: Minden elővásárlási jog esetében megvan a kockázat, hogy egy jogosult úgy dönt, élni kíván elővásárlási jogával. Mint a termőföldek adásvételénél. Közös tulajdon esetében ott is – mivel szintén széles körű a jogosultak köre – 30 napig kell kifüggesztve, illetőleg internetes oldalon megjelenítve lennie az adott adásvételi szerződésnek, hogy minden érintett értesüljön róla, és nyilatkozni tudjon arról, akar-e élni elővásárlási jogával vagy sem. Kicsit hasonlatos ehhez, hogy az arról szóló jogszabályok adta keretek között műemlék, műemlék jellegű, városképi jelentőségű kategóriában védettséget szerző védett műemlék ingatlanok esetében az államnak, önkormányzatnak van elővásárlási joga és a döntésre nyitva 30 napos álló határideje.

MN: Az elővásárlási joggal élőnek ugyanazokat a feltételeket kell elfogadnia, amit az eredeti vevőnek, még akár a készpénzfizetésre vagy a beköltözés dátumára vonatkozólag is?

NZ: Így van. Az elővásárlási joggal terhelt ingatlanok adásvételénél egyébként is vannak kisebb-nagyobb trükkök, hogy miként lehet megnehezíteni az elővásárlásra jogosultnak a dolgát, elvenni a kedvét, ha élni akar ezzel a jogával. Hiszen ha mondjuk én meg akarok öntől venni egy elővásárlással terhelt ingatlant, azt fogom mondani, kössünk szerződést, s kifizetem a teljes vételárat ügyvédi letétbe, és hívjuk fel ezzel a szerződéssel az elővásárlásra jogosultakat, hogy élhetnek ezzel a jogukkal, de nekik ugyanazokat a feltételeket kell teljesíteniük, amit én teljesítettem.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.